چین شی هوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۲۲′۵۲.۷۵″ شمالی ۱۰۹°۱۵′۱۳.۰۶″ شرقی / ۳۴.۳۸۱۳۱۹۴° شمالی ۱۰۹.۲۵۳۶۲۷۸° شرقی / 34.3813194; 109.2536278

تندیسی امروزی از چین شی هوانگ

چین شی هوان[۱] (به چینی: 秦始皇، پین یین:Qín Shǐ Huáng، وید-جایلز:Ch'in Shih-huang) (زاده نوامبر یا دسامبر ۲۶۰-۱۰ سپتامبر۲۱۰ (پیش از میلاد)) اولین پادشاه دودمان چین در میان سال‌های ۲۴۷ تا ۲۲۱ (پیش از میلاد) و سپس نخستین امپراتوری بود که چین را یکپارچه نمود و از ۲۲۱ پیش از میلاد تا سال مرگش بر آن سامان فرمان‌راند.

نام اصلی او یینگ ژنگ بود. میان سال‌های فرمان‌رواییش بر همه چین بدو نام نخستین امپراتور (به چینی:始皇帝، پین یین:Shǐ Huáng Dì، وید-جایلز:Shih Huang-Tih) دادند. او به جز یکپارچه‌کردن چین به قانون‌گرایی ناموربود.

او به همراهی مهتر رایزنانش لی سی یک سری اصلاحات و طرح‌ها را در چین پیاده کردن که نامدارترینش ساخت دیوار بزرگ چین بود. همچنین ساخت آرامگاهی بزرگ با ارتش سفالی و نیز سامانه انبوه راه‌های ملی که البته همه این‌ها به بهای جان‌هایی به پایان‌رسید.

وی همچنین پس از استواری فرمانرواییش کنفوسیوس‌گرایی را منع‌کرد و بسیاری از پیروان او را زنده به گور کرد و کتاب‌های ایشان را نهی‌نموده و به خاک‌سپرد.

با همه خودکامگی‌اش او نقشی محوری در تاریخ چین دارد، چرا که این کشور را یکپارچه ساخت و این یکپارچگی-اگرچه گسسته-ولی دو هزاره پایدار ماند.

آرامگاه[ویرایش]

مقبره چین شی هوانگ در ۳۰ کیلومتری شرق شهر شی‌آن به مساحت ۵۶ کیلومتر مربع قرار دارد.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. «چین شی هوان» اولین امپراطور حکومت فئودالی چین، رادیو بین‌المللی چین
  2. افسانه چین شی هوانگ، رادیو بین‌المللی چین

منابع[ویرایش]

  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Qin Shi Huang.(نسخه ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۷)