ویکی‌پدیا:گزیدن درگاه‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

درگاه‌های برگزیده

به طور کلی درگاه برگزیده، درگاهی است که از دید مشارکت‌کنندگان کیفیت بالایی داشته باشد و شایستهٔ عنوان «برگزیده» باشد.

در این صفحه می‌توانید درگاهی را برای عنوان برگزیدگی نامزد کنید. پیش از آن صفحهٔ «ویکی‌پدیا:معیارهای درگاه برگزیده» را ببینید.

برای بررسی نظرخواهی‌های پیشین به بایگانی مراجعه کنید. نام کاربرانی که حداقل یک درگاه برگزیده دارند در اینجا قابل مشاهده است.

میانبر:

محتواهای برگزیده:

رویه

 • نخست مطمئن شوید درگاه همهٔ معیارهای یک درگاه برگزیده را داشته باشد.
 • الگوی {{پیشنهاد برگزیدگی درگاه}} را در صفحهٔ بحث درگاه قرار دهید و سپس بر روی پیوند ذکرشده در آنجا، کلیک کنید و کد زیر را در آنجا وارد کنید (به جای نام درگاه، نام درگاه مربوطه را بنویسید):
===[[درگاه:نام درگاه]]===
* علت نامزدی و توضیحات دیگری که فکر می‌کنید لازم است ~~~~
 • اینجا کلیک کنید و کد زیر را در آنجا وارد کنید (به جای نام درگاه، نام درگاه مربوطه را بنویسید):
{{/درگاه:نام درگاه}}
 • خطاب به نامزدکننده: صفحهٔ نامزدی را حتماً به فهرست پی‌گیری‌های خود بیفزایید.

نظرخواهی‌های کنونی[ویرایش]

درگاه:ادبیات فارسی[ویرایش]

 • به موضوعات مختلف ادبیات فارسی در درگاه پرداخته شده ولی متاسفانه در زمینه نثر فارسی با کمبود نوشتارهای با کیفیت مواجه هستیم که امیدوارم درگاه بتونه به علاقه‌مندان در زمینه ادبیات فارسی انگیزه بده اهورا ♠ ‏۶ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۲۱:۰۶ (UTC)
نظرات
 • درگاه رو چندین رفرش کنید و اگر مشکلی هست بگید٬ پیشنهادی اگر برای بهتر شدن درگاه دارید حتمن بیان کنید--اهورا ♠ ‏۶ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۲۲:۱۲ (UTC)
 • موافق گرچه برای رایانه‌های صفحه کوچولوی ما این مُدل درگاه‌ها لقمه‌ی گشادی است، ولی به نظرم درگاه بیستی بود؛ ایول دارد همی :) --محک ‏۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۰۱ (UTC)

@Ahura21: اگر می توانید اهورای عزیز کمی فونت شعر ها رو کوچک کنید.درگاه خوبی است حیف است برگزیده نشود MohandesWiki گفتمان ‏ ‏۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۱۳ (UTC)

 • موافق درگاه بی‌کم‌وکاستی به نظر میرسد!-- Emzaa k1.png (گفتمان) ‏۱۴ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)

درگاه:پزشکی[ویرایش]

طبق معیارهای درگاه برگزیده:

 • مفید باشد، و موضوع آن به اندازهٔ کافی مهم و گسترده باشد. = ✓ لازم به توضیح نیست
 • طوری باشد که محتوای موجود در ویکی‌پدیا دربارهٔ آن موضوع را به‌خوبی نشان دهد و میل خواننده را به استفاده از آن‌ها افزایش دهد — ترغیب ویرایشگران به مشارکت، در اولویت بعدی‌است. = ✓ تا حدی که باعث خسته شدن نشود موضوعات مهم و گلچین شده به همراه تصویر و جدول بندی و تنظیم رنگ مناسب صورت گرفته
 • به‌خوبی نگهداری شود: باید مرتباً به‌روزرسانی شود و اوضاع کنونی محتوای موجود در ویکی‌پدیا دربارهٔ آن موضوع را نمایش دهد. =✓ دوره دوم فعالیت درگاه پس از چندسالی بی فعالیتی است.
 • از شیوه‌نامه پیروی کند. = ✓ می‌کند
 • تصاویر مناسبی داشته باشد. = ✓ دارد.
 • وپ:خودارجاعی ‏(en)‏ را نقض نکند. = ✓ نمی‌کند.
 • به موضوعات مربوطه در پروژه‌های خواهر ویکی‌پدیا پیوند داده شده باشد. = ✓ به پروژه‌ها و درگاه‌های مربوط پیوند دارد. ارادتمند / هخامنش. بحث. آمار ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۳، ساعت ۲۰:۴۶ (UTC)
 • موافق موضوع آن فراگیر و اطلاعات آن کافی است. – A.LAVASANI « talk » ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۸:۰۱ (UTC)
 • نیاز به ویرایش داره، قسمت نوشتارهای برگزیده نداره، قالبش درست نیست، عکس‌های درست استفاده نشدند، صبر کنید درستشون می‌کنماهورا ♠ ‏۶ اوت ۲۰۱۳، ساعت ۰۷:۱۹ (UTC)

ارزش یک درگاه با توجه به محتوای آن سنجیده می‌شود. این درگاه قاعدتاً باید به صفحه‌ها یا رده‌هایی مشابه در سایر پروژه‌های بنیاد نیز مرتبط باشد که متاسفانه اینگونه نیست. فقط لینک پیوند به ویکی‌واژه و انبار به درستی پیوند را برقرار می‌کنند. همچنین تعداد مقالات برگزیده موجود در درگاه و نگاره‌های برگزیده آن، فهرست‌ها و زندگینامه‌های برگزیده نیز از معیارهای سنجش محتوا محسوب می‌شوند که این درگاه از این نظر ضعیف است و لازم است پیش از برگزیده کردن درگاه‌ها، ابتدا چنین پیش‌زمینه‌هایی تدارک دیده شود.

در ضمن بخش‌های مختلف درگاه (مقاله برگزیده، نگاره برگزیده، بیوگرافی برگزیده و آیا می‌دانید)؛ باید دارای یک آرشیو باشند و در آن آرشیوها چندین مقاله و نگاره منتخب دیگر دیده شوند که در بازه‌های زمانی مختلف قرار است با مقالات و نگاره‌های صفحه اصلی پورتال جایگزین شوند. مقالات برگزیده و زندگینامه‌های منتخب باید حداقل خوب باشند و تصاویر نیز باید در پروژه وپ:گنب باید منتخب شده باشند. حداقل ۳ تا مقاله برگزیده و بیوگرافی منتخب دیگر نیاز است. ۱۲ تا مجموعه (کالکشن) منتخب آیا می‌دانید (برای هر ماه یک کالکشن) و حداقل ۳ تا نگاره برگزیده.Gire 3pich2005 (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۲۲:۱۰ (UTC)

باهاتون موافقم ولی برای قسمت آیا میدانید لازم نیست نمایش ماهانه باشه٬ میتونه آرشیوی مشابه سایر قسمت‌ها داشته باشه--اهورا ♠ ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۰۸:۴۹ (UTC)
من منظورتون را نگرفتم. منظور من این است که 12 تا کالکشن آیا می‌دانید تهیه کنید تا ابتدای هرماه، یکی از آنها را در صفحه اصلی پورتال قرار دهیم. منظور شما چیست؟Gire 3pich2005 (بحث) ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۵۸ (UTC)
منظورم اینکه نیازی به زمان بندی به صورت روزانه یا ماهانه نیست میتونیم هر تعداد کالکشن در زیر صفحه‌ها تعریف کنیم و با هربار خالی کردن صفحه‌ موضوعات جدیدی رو مشاهده کنیم--اهورا ♠ ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۵۶ (UTC)
 • تعداد نگاره‌ها و نوشتارهای برگزیده رو افزایش دادم٬ قسمت‌های جدید به درگاه اضافه کردم٬ کد اصلی رو تغییر دادم که بهتر از کد قدیمی هست٬ فقط باید قسمت‌های خالی کامل شوند
درگاه یک زندگی نامه خوب٬ ۵ نوشتار برگزیده و ۳ تا خوب٬ ۱۱ نگاره برگزیده و سه پروژه فعال داره و میتونه در صورت کامل شدن برگزیده بشه باید موارد زیر کامل بشه
 1. زیر صفحه‌های قسمت زندگی‌نامه تکمیل گردد٬ بهتره هر زندگی نامه دست‌کم در ۵ خط شرح داده بشه و تصویر داشته باشه.
 2. قسمت‌های تاریخ٬ علوم پایه٬ تخصص‌ها٬ فناوری کامل گردند هر قسمت بین ۳ تا ۵ خط توضیح لازم دارند.بهتره از تصویر برای هر بخش با اندازه ۱۵۰PX استفاده بشه.
 3. قسمت گفتاورد دست کم به ده تا افزایش پیدا کنه.
 4. قسمت درگاه‌های وابسته ترجمه بشه. ✓

امیدوارم دوستدارن رشته پزشکی همکاری کنند--اهورا ♠ ‏۱۵ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۱:۵۶ (UTC)

سلام جنای اهوارا. آفرین! واقعاً امیدوار شدم.(دوستانی که در وپ:گمب صابونم به تنشان خورده می‌دانند بی‌جهت از کسی تعریف نمی‌کنم.) هم ظاهر درگاه را قشنگ کردید و هم آنچه در ذهنم بود عملی کردید. موارد جدیدتری نیز افزودید که بهتر شد.

کارهای دیگری نیز می‌توان انجام داد که امیدوارم انگیزه انجام دادنشان را داشته باشید:

 • با کم صرف وقت روی دو زندگینامه دیگر افراد مرتبط با حوزه پزشکی، بخش بیوگرافی را همانطور که باید باشد، از مقالات حداقل خوب پر کنید.(هرچه بیشتر بهتر)
 • با توجه به پالس مثبتی که در همین مدت کوتاه ساطع کردید، امیدوارم خودتان آستین بالا بزنید و در زمینه برگزیده کردن تصاویر بیشتر حوزه پزشکی گام بردارید.
 • از آنجایی که در پروژه وپ:گمب عادت داریم در مقاله برگزیده هیچ لینک قرمزی دیده نشود، چه خوب است در درگاه‌های برگزیده‌مان نیز هیچ لینک قرمزی دیده نشود. منظورم بر می‌گردد به آن چند درگاهی که در پایین صفحه ذکر کردید و پیوندشان قرمز است.
 • اگر در خصوص ساخت کالکشنهای «آیا می‌دانید که ...» نمی‌خواهید محدودیتی قائل شوید که چه بهتر؛ ولی علی‌الحساب 12 تا بسازید که استاندارد ویکی مادر را رعایت کرده باشیم.

راه کمی تا برگزیدگی درگاه مانده. منتظر موفقیتتان هستیم.Gire 3pich2005 (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۱۳ (UTC)

درگاه:تشیع[ویرایش]

با سلام

(صادقانه)من درگاه رو از روی درگاه اسلام کپی کردم.(نمی دونم این کار درست بوده یا نه(همین جا دوباره از همه دوستانی که برای طراحی درگاه اسلام زحمت کشیدن تشکر می کنم))

 • به نظرم مواردی که در معیارها ذکر شده را داراست.(البته مطمئنا بی عیب نیست(انشاالله به مرور زمان بهبود پیدا خواهد کرد.))

با تشکر Peni10 tamin گفتمان ۲ دی ۱۳۹۳، ساعت ‏۲۱:۳۸ (UTC)

سلام دوست عزیز. برای آغاز کار خوبست. مهمترین چیزی که از درگاه یافتم این بود که اصلاً کل آن بر اساس تشیع امامیه (جعفری) است و هیچ توجهی به دیگر انواع تشیع نشده‌است. همچنین بهترست به تدریج بخش‌هایی به درگاه اضافه کنید. مثلاً رسوم، احکام، تاریخ، احزاب و سیاسات و... همچنین فکر می‌کنم که اگر در ویکی‌انگلیسی بگردید، بتوانید درگاه هم‌سنگش در آنجا را هم بیابید(؟) --محک ‏۳ فوریهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)