نت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلید سُل به همراه نت «لا» یا «A»

اصطلاح نُت در موسیقی، دو معنی عمده دارد:

  • نشانه‌ای است در یادداشت‌های موزیکال برای نشان دادن نسبی مدت و زمان اجرای یک صوت؛
  • یک صدای معین، به تنهایی.

نت‌ها مانند «اتم‌های» بسیاری از موسیقی‌های غربی هستند: تجزیه و تحلیل اجزاء یک اثر موزیکال که ایفای آن را آسان می‌کند، درک موسیقی، و آنالیز. [۱]

اصطلاح نت می‌تواند در هر دو معنی عام و خاص: یکی مثل وقتی که می‌گوییم «قطعه تولدت مبارک با دونت همصدا شروع می‌شود»، و دیگری «قطعه با دوبار تکرار یک نت شروع می‌شود». در حالت قبلی، اصطلاح «نت» به یک عمل موسیقی اشاره می‌کند؛ در دومی، در این حالت به تعدادی از اعمال موسیقی با یک صوت معین اشاره می‌کند.

حامل و نام نت‌ها[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: نام و معنی علامت‌های کلید
نام برخی نت‌ها بدون accidental

حامل[۲] عبارت است از پنج خط افقی و موازی، با فواصل مساوی که نت‌ها در رو، میان، زیر و یا بالای خطوط آن نوشته می‌شوند. خطوط حامل معمولا از پایین به بالا شمرده می‌شوند. بوسیله حامل تعداد یازده نت شناخته می‌شوند که عبارتند از: پنج نت در روی خطوط، چهار نت در میان خطوط، یک نت در بالا (مماس با خط پنجم) و یک نت در زیر حامل (مماس با خط یکم).

دو نت با فرکانسهای اصلی با هر نسبتی از هر قدرت (برای مثال، نصف، دوبرابر یا چهار برابر) بسیار مشابه شنیده می‌شوند. به این دلیل، تمام نت‌هایی با این رابطه میتوانند در یک گروه از زیرایی دسته‌بندی شوند. در تئوری موسیقی عمومی گروه‌های زیرایی با هفت حرف اول از زبان الفبای لاتین (A, B, C, D, F, G) (بعضی از کشورها مانند ایتالیا، بلژیک، فرانسه و ایران نت‌ها را با اسامی دیگری مانند A به جای لا، B به جای سی، C به جای دُ، D به جای ر، E به جای می، F به جای فا و حرف G به جای سُل به کار می‌برند).[۳] نت هشتم، یا اکتاو، هم نام با نت اول بوده، ولی فرکانس آن دوبرابر نت اول است. اصطلاح اکتاو همچنین برای هر نتی با فرکانس دوبرابر نیز، استفاده می‌شود. برای فرق گذاشتن بین دو نت که در یک گروه صوتی ولی در اکتاوهای متفاوت قرار دارند، سیستم علمی نت نویسی با یک حرف و یک عدد عربی برای هر اکتاو طراحی شده است. برای مثال، ارتفاع استاندارد امروزی برای کوک در موسیقی عربی، ۴۴۰Hz برای نت لا به نام a' یا A4. دو روش برای تعیین هر نت و اکتاو وجود دارد، سیستم هلموتز و نت نویسی علمی - به روایت‌هایی و در بسیاری از اسناد تاریخی صفی الدین اورموی اولین مخترع نت موسیقی و تبدیل موسیقی به نوشتار (البته نه بصورت امروزی) در جهان بوده است.

علامت‌های تغییر دهنده[ویرایش]

بسامد درمقابل وضعیت در کلید (موسیقی). Each note shown has a frequency of the previous note multiplied by \sqrt[12]{2}

اسامی حروف به وسیله علامتهای تغییر دهنده عوض می‌شوند. یک دیِز یک نت را به اندازه نیم پرده زیرتر و یک بِمُل نیم پرده بم‌تر می‌کند. در کوک مدرن نیم پرده ضریب فرکانسی معادل \sqrt[12]{2} تقریباً معادل ۱.۰۵۹ است. در واقع هر نیم پرده به معنای اندازه ای از فاصله موسیقایی است که در آن فرکانس نت دوم برابر حاصلضرب \sqrt[12]{2} در فرکانس نت اول است. علامتهای تغییر دهنده بعد از نام نت نوشته می‌شوند. برای مثال F به معنی فا دیز و B به معنی سی بمل می‌باشد.

علامتهای تغییر دهنده دیگر عبارتند از دوبل دیز double sharp، نت را یک پرده زیرتر می‌کند و دوبل بمل double flat که نت را یک پرده بم‌تر می‌کند.

در نت نویسی موسیقایی، علامتهای تغییر دهنده قبل از نت‌ها قرار می‌گیرند. تغییرات سیستماتیک روی هفت نت در گامها را می‌توان در سرکلید نوشت، با توجه به اینکه آنها روی تمامی نتهای مورد نظر در قطعه تاثیر می‌گذارند.تاثیرات سرکلید و علامتهای تغییر دهنده محلی (عرضی) باهم ترکیب نمی‌شوند. اگر سرکلید G را نشان می‌دهد، علامت عرضی آن را به G تغییر میدهد نه به G، اما بعضی اوقات این نوع از علامتهای تغییر دهنده نادر به معنی (طبیعی)، همراه با یک برای واضح کردن آن بکار می‌رود. همچنین (وعموماً)، علامت double sharp در سرکلید همراه با علامت به معنای دوبل دیز است نه سه دیز.

ماننده آنارمونیک‌ها، بسیاری از علامتهای تغییر دهنده صداهای برابری ایجاد می‌کنند که متفاوت نوشته می‌شوند. برای نمونه، بالا بردن نت B به B آن را معادل نت دو خواهد کرد. در تمامی حالتهاة گام کامل کروماتیک پنج مجموعه جدید به نتهای اصلی اضافه می‌کند که تعداد آنها به ۱۲ نت می‌رسد(سیزدهیمن نت همان اکتاو است)، که هرکدام نیم پرده با دیگری تفاوت دارد.

نتهایی که بر مبنای گام دیاتونیک قراردارند، بعضا بنام نتهای دیاتونیک خوانده می‌شوند؛ نتهایی که خارج از این مجموعه هستند بعضاً نتهای کروماتیک خوانده می‌شوند.

در شیوه دیگر نت نویسی، که اغلب در کشورهای انگلیسی استفاده می‌شود، از پسوند "is" برای نشان دادن و "es" (فقط "s" بعد از A, E) برای نشان داده . برای مثال Fis برای F، Ges برای G، Es برای E. این سیستم در آلمان ایجاد شد و اکنون در تمام کشورهای اروپایی که زبان اصلی آنها انگلیسی یا رومانی، نیست بکار می‌رود.

در بسیاری از کشورها که از این سیستم استفاده می‌کنند، حرف H برای نشان دادن B طبیعی در انگلیسی بکار می‌رود، حرف B برای نشان داده B و Heses برای double flatB (نه Bes، که همچنان در سیستم وجود دارد). بلژیک و هلند از همان پسوند استفاده می‌کنند اما نتهای گفته شده A تا G بکار برده می‌شوند، که B همان Bes است. دانمارک همچنین از H استفاده می‌کند اما bes بجای Heses برای double flatB استفاده می‌شود.

جدول کامل گام کروکاتیک بر مبنای C4 یا دوی میانی در زیر آورده می‌شود:

سبک نوع نخست دومی سومی چهارمین پنجمین ششمین هفتمین
نام انگلیسی Natural C D E F G A B
Sharp C sharp D sharp F sharp G sharp A sharp
Flat D flat E flat G flat A flat B flat
نماد Sharp C D F G A
Flat D E G A B
نام اروپای شمالی Natural C D E F G A H
Sharp Cis Dis Fis Gis Ais
Flat Des Es Ges As B
نام هلندی (زمانی بعد از ۱۹۹۰ در اسکاندیناوی استفاده می‌شد) Natural C D E F G A B
Sharp Cis Dis Fis Gis Ais
Flat Des Es Ges As Bes
روم شرقی Natural Ni Pa Vu Ga Di Ke Zo-
Sharp Ni diesis (or diez) Pa diesis Ga diesis Di diesis Ke diesis
Flat Pa hyphesis Vu hyphesis Di hyphesis Ke hyphesis Zo hyphesis
لاتین، آمریکایی، ایتالیایی، فرانسوی، اروپای شرقی و جنوبی Natural Do Re Mi Fa Sol La Si
Sharp Do diesis Re diesis Fa diesis Sol diesis La diesis
Flat Re bemolle Mi bemolle Sol bemolle La bemolle Si bemolle
نام های متغیر Ut - - - So - Ti
ژاپنی ハ Ha ニ Ni ホ Ho ヘ He トTo イ I ロ Ro
سبک هندی Sa Re Komal Re Ga Komal Ga Ma Ma Teevra/Prati Pa Dha Komal Dha Ni Komal Ni
بسامد تقریبی [Hz] 262 277 294 311 330 349 370 392 415 440 466 494
MIDI شماره نت 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

نام نت‌ها همراه با نام اکتاوها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Nattiez 1990, p.81n9
  2. «The Stave»
  3. تعریف حامل و نت کتاب تئوری موسیقی (مبانی موسیقی نظری) ISBN:978-964-6194-27-4
  • ویکی‌پدیای انگلیسی

کتاب‌شناسی[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]