نازلی صبری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ملکه نازلی)
پرش به: ناوبری، جستجو
ملکه نازلی صبری
The official Nazli Sabri birthday picture.jpg
نازلی صبری
نام کامل نازلی صبری
ملکة نازلی بنت صبری
لقب(ها) ملکه مصر
مرگ ۱۹۷۸
محل مرگ کالیفرنیا
همسر فؤاد الأول
پدر عبدﺍلرحیم پاشا صبری
فرزندان فوزیه، ملک فاروق، فایزة، فایقة، فتحیة
دین اسلام

نازلی صبری (به عربی: نزلي صبري / نازلى صبرى) (۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ - ۲۹ می ۱۹۷۸)، فرزند عبدالرحیم پاشا صبری وزیر کشاورزی مصر و مادرش هم توفیقه شریف بود و دارای خانواده‌ای فرانسوی تبار بودند.

نازلی ﺍز همان ﺍبتدﺍ در مدﺍرس فرﺍنسوی اسکندریه و قاهره تعلیم دید و پدرش ﺍو رﺍ برﺍی تحصیل به پاریس فرستاد و دو سال بعد به مصر بازگشت و به ﺍجبار به عقد پسر عمویش خلیل صبری در ﺁمد که یک سال بعد ﺍز ﺍزدوﺍج طلاق گرفت. چند ماه بعد نامزد سعید زغلول شد که مدتی بعد نامزدیشان بهم خورد تا ﺍینکه ملک فوﺍد نازلی رﺍ دید و دلباخته ﺍش شد و نازلی باز هم ﺍز روی ﺍجبار با ملک فوﺍد که ۲۴سال بزرگتر ﺍز ﺍو بود ﺍزدوﺍج کرد. حاصل ﺍین ﺍزدوﺍج فاروق بود و چهار دختر به نام‌های :فوزیه، فایزه، فایقه و فتحیه.

نازلی در دورﺍن زندگی خود جزو جذﺍب ترین زنان مصر به شمار می‌رفت. نازلی ﺍز سوی شوهرش ملک فوﺍد بسیار تحت فشار بود حتی مدتی تهدید شد که حق ندﺍرد ﺍز کاخ بیرون برود. و محدودیت‌های زیادی در زمان حیات شوهرش دﺍشت. زندگی ﺍین زوج بسیار طوفانی و پر ﺍز جدل و درگیری بود حتی گفته می‌شد نازلی یک بار قصد خودکشی با ﺁسپرین رﺍ دﺍشت که نجات پیدﺍ کرد. با ﺍین حال نازلی زن بی دست و پا و ضعیفی نبود و برﺍی حفظ موقعیتش در تلاش بود تا ﺍینکه در پارلمان نیز جایگاهی یافت. تا ﺍینکه با مرگ ملک فوﺍد و رسیدن پسرش فاروق به سلطنت به ﺁزﺍدی رسید.

نازلی یکی ﺍز بزرگ ترین مجموعه جوﺍهرﺍت رﺍ دﺍشت و همیشه نامش در فهرست ثروتمندترین و جذﺍب‌ترین زنان دنیا بود. دﺍشتن روﺍبط و خوش‌گذرﺍنی‌ها ﺍز جمله شایعه‌هایی‌ست که پشت سر نازلی گفته می‌شد. شاید ﺍین رفتارهای بعضاً خلاف نازلی ریشه در ﺍجبارها و محدودیتهایش در دورهٔ جوﺍنیش دﺍشت. به دلیل ﺍین رفتارها و یکسری ﺍتفاقات ملک فاروق تمامی ﺍلقاب و ﺍمتیازﺍت مادرش رﺍ سلب کرد. بعد ﺍز انقلاب ۱۹۵۲ مصر و خلع فاروق ﺍز سلطنت نازلی به همرﺍه دخترش فتحیه و دﺍمادش ریاض غالی در ﺁمریکا زندگی می‌کرد و بدنبال بیکاری و بی پولی دﺍمادش زندگیش رﺍ ﺍز دخترش جدﺍ کرد. گفته شده چند باری ﺍز فاروق درخوﺍست پول کرد ولی فاروق ﺍز مادرش دریغ کرد. نازلی ﺍز انور سادات درخوﺍست گذرنامه مصری و بازگشت به مصر کرد که پذیرفته شد ﺍما یک روز پیش ﺍز حرکت به مصر فتحیه بدست شوهرش ریاض غالی به قتل رسید و نازلی در ﺁمریکا ماند و نهایتاً در ﺍثر بیماری در سال ۱۹۷۸ در کالیفرنیا درگذشت[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. فیسبوک |صحفه فوزیه

منابع[ویرایش]

  • صحفه فیسبوک شاهزاده فوزیه
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nazli Sabri»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ آبان ۱۳۹۲).
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ نازلی صبری موجود است.