مدیر ارشد فناوری اطلاعات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدیر ارشد فناوری اطلاعات (به انگلیسی: Chief information officer) (به اختصار سی‌آی‌اُ (به انگلیسی: CIO)) عنوان شغلی است برای بالاترین مقام تصمیم گیرنده یک اداره یا بخش فناوری اطلاعات در یک سازمان. گزارشات این مدیر برای مدیر عامل (مدیر ارشد اجرایی) یا CEO تهیه و ارسال می‌گردد. معمولاً این مدیر عضو هیات اجرایی ارشد سازمان می‌باشد. مهارتهای فنی این مدیر را نمی‌توان برای تمامی سازمانها یکسان تعیین کرد و هر سازمانی نسبت به ماموریت و شرح وظایف خود، مهارتهای فنی ویژه‌ای را برای این سمت تعریف می‌کند.

در گذشته مهارتهای فنی عمومی همچون علوم انفورماتیک – مهندسی نرم‌افزار یا سیستم‌های اطلاعاتی برای این سمت ذکر می‌شد، که امروزه به هیچ وجه همگانی نمی‌باشد. به تازگی توانایی‌های مدیریتی مورد نظر برای CIO را تیز هوشی تجاری و چشم اندازهای استراتژیک و مقدم بر مهارتهای فنی شخص ذکر می‌کنند.

نقش CIO گاه به مدیر ارشد دانش یا CKO بسط داده می‌شود (مدیری که نه تنها با اطلاعات بلکه با دانش نیز سروکار دارد). همچنین نقش CIO گاه با مدیر ارشد تکنولوژی یا CTO تعویض می‌گردد (مدیر CTO معمولاً بیشتر با توسعه و بهبود نرم‌افزاری و تحقیقات علمی سروکار دارد. عمر ماندگاری یک CIO در یک سازمان معمولاً ۵٫۷ سال و درآمد میانگین شخص در سال در کشور آمریکا ۱۸۵٫۱۲۵ دلار می‌باشد. در نظرسنجی انجام گرفته در سال ۲۰۰۶ از مدیران CIO ۴۱٪ اعلام کردند که به دنبال موقعیت بهتر در سازمان دیگر می‌باشند و این در حالی است که ۵۹ ٪ نیز اعلام کردند موقعیت دیگری را دنبال نمی‌کنند.

ماموریت یک CIO[ویرایش]

تهیه چشم انداز تکنولوژی و رهبری توسعه و پیاده سازی ابتکارات فناوری اطلاعات به فرمی که برای سازمان ایجاد مزیت رقابتی کند.

CIO1.jpg

سطح تحصیلات تعداد CIO که پاسخ داده‌اند درصد
دیپلم متوسط ۴ ۱
کاردانی ۵ ۲
لیسانس ۳۹ ۱۵
فوق لیسانس ۱۴۲ ۵۳
دکترا ۷۷ ۲۹
مجموع ۲۶۷ ۱۰۰

اولویت‌های اصلی برای کسب و کار یک مدیر CIO موارد ذیل می‌باشد[ویرایش]

(امتیازات بر اساس یک نظر سنجی در سال ۲۰۰۶ به دست آمده‌است)

CIO3.jpg

آمار درآمد یک CIO براساس پارامترهای مختلف در کشور آمریکا

CIO4.jpg

منابع[ویرایش]

  • www.cio.com
  • www.cioinsight.com
  • cio-today.com
  • www.ciostrategies.org
  • www.payscale.com