قطور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

قُطور بخشی است در شهرستان خوی از استان آذربایجان غربی. زبان غالب مردم این منطقه کردی کرمانجی می‌باشد. این بخش در فاصله ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان خوی قرار داشته و در مسیر خوی به قطور باید از کوهستان‌های پر پیچ و خم خطرناک که دارای مناظر طبیعی بکری هست، گذر کرد. این شهر در مرز ایران و ترکیه بوده و نزدیک ترین شهر به مرز رازی است. شهر قطور دارای چندین فقره چشمه آب معدنی گرم است. از شهر قطور به شهر وان ترکیه ارتباط راهی مستقیم وجود دارد. در مسیر جاده قطور علاوه بر دیدن رود پر آب قطور تماشای خط آهن و تونل‌های زیبای آن که مسیر خط آهن ایران به اروپا است بسیار جذاب و دیدنی است. قطور تا وان ترکیه ۸۸ کیلومتر فاصله است.


وجه تسمیه[ویرایش]

نام قطور در گویش محلی ساکنان این منطقه "کوتول" نیز خوانده می شود. وجه تسمیه این شهر به روایتی به دوران تسلط امپراتوری عثمانی بر این منطقه برمی گردد که در آن زمان حاکم این منطقه سرداری به نام "قطور" بوده است.

قطور در پهنه تاریخ[ویرایش]

مهم ترین مسئله در مورد تاریخ شهر قطور این است که حتی تا سالها پس از پایان جنگ میان حکومت صفوی و امپراتوری عثمانی، این شهر در تملک حکومت عثمانی باقی مانده و جزء خاک کشور کنونی ترکیه محسوب شده است. الحاق مجدد این شهر به کشور ایران به دوران رضاخان برمی گردد که طی توافقی با آتاترک این منطقه مجدداً جز خاک ایران به حساب آمده است.از نشانه های جالب در این مورد نام پل هوایی قطور می باشد که هنوز در بین اهالی محلی به نام "سنور" خوانده می شود که در زبان کردی به معنی مرز می باشد و به این مسئله اشاره دارد که زمانی مرز ایران و ترکیه در این مکان بوده است.

راه ترانزیت[ویرایش]

شهر قطور به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم تنها راه مرزی نزدیک به کشور ترکیه است. قطور تنها شهریست که مسافت آن با شهر وان در کشور ترکیه از طریق بازارچه رازی حدود یک ساعت است. در سال ۲۰۰۶ هیتی از طرف کشور ترکیه برای بررسی وضعیت بین راهی دو کشور جلسه‌ای با حضور معاون وزیر و سایر افراد متولی صادرات و واردات استان آذربابجان غربی و افراد منتخب از این شهرستان برگزار نمودند.

به علت اینکه فاصله سایر بازارچه‌ها با وان زیاد است بنابراین کشور ترکیه اعتراض کتبی خود را راجع به این مسئله به مقامات ایران اعلام کرد که چرا رانندگان ما با وجود راه نزدیک مسافتی در حدود ۴:۳۰ ساعت را برای رسیدن به جاده ترانزیتی بین‌المللی طی کرده و ضررهای زیادی را متحمل شوند. در تاریخ ۲۶/۰۱/۱۳۹۰ مرز رازی با حضور وزرای خارجی ایران و ترکیه و مقامات محلی بطور رسمی گشایش یافت.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

تقسیمات کشوری این شهر، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده‌است، بصورت جدول زیر می باشد

منابع[ویرایش]

  • جغرافیای استان آذربایجان غربی جلد دوم ص ۳۴۴