سریال عامه‌پسند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سریال عامه‌پسند (به انگلیسی: Soap Opera) نوعی سریال تلویزیونی است که در آن بیشتر به روابط زناشویی و رابطه‌های زن و مرد و رمانتیک پرداخته می‌شود. سریال عامه‌پسند با نام سریال بازاری نیز شناخته شده‌است.

کمترین دوره پخش این سریال‌ها ۵ سال بوده و بیشترین آنها ۶۰ سال بوده‌است. این نمایش‌ها معمولاً در مدت خاصی از سال پخش می‌شدند و معمولاً یک هفته بین هر قسمت فاصله بود.

تاریخچه[ویرایش]

اولین سریال عامه‌پسند، رویاهای نقاشی شده (Painted Dreams) بوده که در ۲۰ اکتبر ۱۹۳۰ توسط شبکه WGN کالیفرنیا پخش شد. این سریال یک سریال رادیویی بود که معمولاً پنج روز در هفته پخش می‌شد. اولین سریال عامه‌پسند ملی رادیویی سریال کلارا-ام و لو بوده که در شبکه NBC Blue Network در سال ۱۹۳۱ پخش شد. این برنامه روزهای سه شنبه ساعت ۱۰:۳۰ پخش می‌گردید.

آمریکا[ویرایش]

اولین سریال اپرای سریال عامه‌پسند در آمریکا در سال ۱۹۴۶ پخش شد. این سریال تپه بسیار دور (Farway Hill) نام داشت و نویسنده و کارگردان آن، دیوید لویس بود. سریال‌هایی مانند روزهای زندگی‌های ما (Days of our lives) و بیمارستان عمومی (General Hospital) و جوان و بی قرار (The Young and the Restless) در ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ در لس آنجلس معرفی شدند و در نیویورک فیلمبرداری و ساخته شدند.

پانویس[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Soap Opera»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ شهریور ۱۳۹۲).