راهنما:پانویس‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پانویس‌ها در ویکی‌پدیا برای دو هدف طراحی شده‌اند. نخست، برای توضیح مواردی که به طور مستقیم اطلاعات آن‌ها خارج از بحث مقاله باشد. دوم، برای ارجاع به منابع قابل اعتماد و نقل قول‌هایی که به عنوان پشتیبان مقاله به کار می‌روند. به طور مثال در ویکی‌پدیا:شیوه ارجاع به منابع، استفاده از پانویس یکی از چند راهیست که می‌توان برای نشان دادن نقل قول‌ها به کار برد.

پانویس‌ها[ویرایش]

ویکی‌پدیا روش‌های گوناگونی برای ایجاد پانویس‌هایی دارد که توانایی پیوند دوجانبه را دارند، به طوری که با کلیک کردن بر روی شماره یا نشان مربوطه در متن مقاله توضیح مربوطه نمایش داده خواهد شد. و همینطور برعکس. بنابراین همانطور که در پایین بیان می‌شود. انواع گوناگون پانویس ممکن است که برای تمیز دادن پانویس‌ها از یادداشت‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال مقالهٔ Jane Austen را بنگرید در آن یادداشت‌ها در شکلی متفاوت از پانویس‌ها به کار رفته‌اند.

چگونگی استفاده[ویرایش]

  1. نخست تگ‌های آغازین و پایان دهندهٔ <ref>...</ref> را به مکانی که می‌خواهید شماره در مقاله نمایش پیدا کند اضافه کنید. و سپس متنی را که قرار است به عنوان یادداشت یا پانویس به کار رود را میان این دو تگ جای دهید.
  2. با استفاده از تگ {{پانویس}} در بخش یادداشت‌ها یا پانویس‌ها برای بیان راهنمای چیدمان بهره جویید-در این بخش فهرست یادداشت‌ها یا پانویس‌ها نمایش می‌یابد.

و در پایان یادداشت یا پانویس به صورتی که در انتهای این خط می‌آید نمایش می‌یابد.[۱]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. این یادداشت به منظور اینکه چگونه یادداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد نوشته شده‌است.

پاورقی‌ها[ویرایش]

برای نوشتن معادل کلمات یا قرار دادن پاورقی در مقالات می‌توان از روش زیر استفاده کرد.

متن نمایش
این یک متن آزمایش است<ref group="پاورقی">یک پانویس فرضی</ref>که دارای پانویس و پاورقی است.<ref>منبع مقاله</ref>

==پاورقی‌ها==
<references group="پاورقی"/>

==منابع==
{{پانویس}}
این یک متن آزمایش است[پاورقی ۱]که دارای پانویس و پاورقی است.[۱]
پاورقی‌ها
  1. یک پانویس فرضی
منابع
  1. منبع مقاله