جی‌پروتئین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جی پروتئین)
پرش به: ناوبری، جستجو
Phosducin- transducin beta-gamma complex. Beta and gamma subunits of G-protein are shown by blue and red, respectively.

جی‌پروتئین یا پروتئینِ پیوندشونده به نوکلئوتید گوانوزین (به انگلیسی: Guanosine Nucleotide-binding Protein) ، پروتئینی است که می‌تواند گوانوزین تری فسفات (GTP) را به گوانوزین دی‌فسفات (GDP) تبدیل کند.

عملکرد[ویرایش]

جی‌پروتئین‌ها گیرنده‌هایی پروتئینی هستند که یک سمت آنها خارج از سلول و سمت دیگرشان داخل سلول قرار دارد (عبورکننده از عرض غشا). این سیستم نوعی پیامرسان برای مواد شیمیایی خاصی مثل هورمون ها و پیامرسان عصبی در سطح غشای سلول است. به عنوان مثال گیرنده های سرپنتینی از 7 مارپیچ تشکیل شده که از عرض غشا می گذرند. اتصال ماده ی شیمیایی به این گیرنده ها و تغییر شکل سه بعدی آنها روی پروتئین دوم موجود در این سیستم (جی‌پروتئین متحرک یا Gs ) در سطح سیتوزولی غشا اثر می گذارد. خود این پروتئین از سه زیر واحدα ،βوγ تشکیل شده است.به زیرواحد آن GDP متصل است که بعد از تغییر شکل گیرنده توسط هورمون، به GTP تبدیل می شود.GTP باعث می شود که زیر واحدα از دوتای دیگر جدا شده و به سمت یک پروتئین غشایی دیگر حرکت کند.پروتئین غشایی جدید آدنیلیل سیکلاز است که بعد از اتصال به زير واحد آلفا فعال شده و ATP را به cAMP تبدیل میکند.در صورتی که GTP مجددا بهGDP تبديل شود آدنيليل سيکلاز از فعاليت باز می ماند.

تقسیم بندی[ویرایش]

جی پروتئین‌ها دو نوع اند:

  • جی پروتئین‌های غشایی که با ژرانیل، فارنسیل یا پرنیل به غشا متصل می‌شوند. راس یک جی‌پروتئین غشایی واجد GTP می‌باشد.که محصول پروتوانکوژن می‌باشد و به صورتهای H-ras, K-ras, N-ras وجود دارد.جی‌پروتئین همراه گیرنده غشاگذر هستند. مولکول‌های سیگنال اتصال پیدا مکنند به دامنه واقع شده در خارج از سلول .دامنه داخل سلولی جی‌پروتین را فعال میکند.جی‌پروتئین فعال شده یک آبشار از ترکیبات بیشتر است به راه میاندازد و در نهایت باعث می شود در پایین دست تغییر در سلول بوجود اید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پروتئین غشایی

منبع[ویرایش]

ویکی پدیای انگلیسی