جایی برای پیرمردها نیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جایی برای پیرمردها نیست
No Country for Old Men
No Country for Old Men poster.jpg
پوستر سینمایی فیلم
کارگردان جویل کوئن
ایتن کوئن
تهیه‌کننده جوئل کوئن
اتان کوئن
اسکات رودین
نویسنده فیلمنامه:
جوئل کوئن
اتان کوئن
رمان:
کورمک مک‌کارتی
بازیگران تامی لی جونز
خاویر باردم
جاش برولین
وودی هارلسون
کلی مکدونالد
موسیقی کارتر بورول
فیلم‌برداری راجر دیکینس
تدوین رودریک جینس نام مستعار برادران کوئن
توزیع‌کننده میرامکس
مدت زمان
۱۲۲ دقیقه
کشور  ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۳۰ میلیون دلار

جایی برای پیرمردها نیست (به انگلیسی: No Country for Old Men) عنوان فیلمی محصول ۲۰۰۷ ایالات متحده در گونهٔ جنایی و مهیج، برپایه رمانی با همین نام از کورمک مک‌کارتی نویسندهٔ آمریکایی و به کارگردانی جوئل و ایتن کوئن است. این فیلم در جشنوارهٔ آکادمی سال ۲۰۰۷ نامزد دریافت ۸ جایزه و برندهٔ ۴ جایزهٔ اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی گردید.[۱]

خلاصه داستان[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

فیلم با نماهایی از زمین‌های بایر غرب تگزاس در سال ۱۹۸۰ آغاز می‌شود درحالی که صدای روی تصویرِ کلانتر اد تام بل (با بازی تامی لی جونز) را می‌شنویم که نسبت به افزایش خشونت در زمان جدید نسبت به زمانی که پدرش کلانتر بود افسوس می‌خورد. وقتی لوئلین ماس Llewelyn Moss (با بازی جاش برولین) دارد در صحرا دنبال شکار می‌گردد بطور اتفاقی به تعدادی جسد در میانهٔ صحرا بر می‌خورد، که از یک معاملهٔ نافرجام مواد مخدر به جا مانده‌اند. یک مکزیکی مجروح که هنوز جانی در بدن دارد از او آب درخواست می‌کند. لوئلین در آن ناحیه مقدار زیادی مواد مخدر و کیفی حاوی دو میلیون دلار پول می‌یابد و کیف را در زیر یدک کشی که خانهٔ او و همسرش محسوب می‌شود مخفی می‌کند. آنشب عذاب وجدان مانع خوابیدن لوئلین می‌شود، بنابراین برای رساندن آب به مکزیکی نیمه جان به صحرا بر می‌گردد، بی خبر از اینکه تعدادی از معامله کنندگان بی رحم مواد در تاریکی شب در آن محل حضور دارند. آن‌ها لوئلین ماس را با جیپ تعقیب می‌کنند و او با پای پیاده به سمت رودخانه می‌گریزد و در آخرین لحظه از خطر مرگ حتمی توسط سگی درنده نجات می‌یابد. بعد از رهایی از خطر، لوئلین که همچنان مصمم به نگهداری پول است همسرش کارلا جین را به خانهٔ مادرش می‌فرستند و خودش به متلی در آن نزدیکی می‌رود و کیف پول را در مجرای تهویهٔ هوای اتاقش پنهان می‌کند.

آنتون چیگورح Anton Chigurh (خاویر باردم) آدمکش بی رحم برای پیدا کردن دوبارهٔ پول‌ها اجیر می‌شود. در ابتدای فیلم او را دیده‌ایم که برای فرار از دست پلیس یکی از ماموران نگهبان را به قتل رسانده و سپس برای سرقت یک ماشین، رانندهٔ آن را به وسیلهٔ کپسولی که معمولاً برای کشتن گاوها به کار می‌رود به قتل رسانده. اکنون او به کمک یک فرستندهٔ رادیویی که در میان کیف پول جاسازی شده در تعقیب پول‌ها به راه می‌افتد. شبی که به متل ماس می‌رسد، چند مکزیکی را که در تعقیب ماس کمین کرده‌اند با تیراندازی از پا در می‌آورد، سپس در جستجوی پول دریچهٔ کانال هوا را با سکه‌ای باز می‌کند و درمی یابد که ماس پیش از او با برداشتن پول‌ها از آنجا گریخته.

چیگورح بار دیگر ماس را در هتلی در حاشیهٔ شهر گیر می‌اندازد و پس از تعقیب و گریزی پرخطر که به خیابان کشیده می‌شود، ماس موفق می‌شود از دست این قاتل بیرحم نجات پیدا کند درحالی که هردوی آن‌ها به سختی مجروح می‌شوند. ماس به ناچار برای بهبودی در بیمارستان بستری می‌شود. کارسون ولز، عامل دیگری که برای پس گرفتن پول اجیر شده با دسته گلی به ملاقات لوئلین می‌آید و پیشنهاد می‌دهد در مقابل برگرداندن پول، از جان او محافظت خواهد کرد. چیگورح ابتدا پای زخمی اش را با داروهایی که دزدیده درمان می‌کند و سپس به متلی که کارسون ولز در آن اقامت دارد می‌رود و او را با شکلیک تیری از پا در می‌آورد. وقتی که ماس تلفن می‌کند، چیگورح اشاره می‌کند که کارسون مرده و او می‌تواند در مقابل افشای مکان پول، از کشتن کارلا جینز همسر ماس صرفنظر کند. اما ماس اعتنایی نمی‌کند. او قراری ترتیب می‌دهد تا کارلا جینز را در ال پاسو ملاقات کند و کیف پول را به او بسپارد و از او بخواهد به جای دوری بگریزد، اما زمانی که کارلا به ال پاسو می‌رسد متوجه می‌شود ماس کشته شده. آنشب کلانتر بل که همیشه یک قدم عقبتر از ماس و چیگورح اتفاقات را تعقیب می‌کند، در صحنهٔ قتل حاضر می‌شود و متوجه می‌شود که قفل در اتاق ماس در متل از جا درآمده. زمانی که بل با احتیاط وارد اتاق نیمه تاریک ماس می‌شود، چیگورح را می‌بینیم که در پشت در مخفی شده. کلانتر بل در اتاق دریچه کانال تهویه‌ای را که با سکه باز شده وارسی می‌کند و بی آنکه متوجه حضور چیگورح شود صحنه را ترک می‌کند.

بعد از این بل به دیدار عمو الیس پیرو بازنشسته در کلبه‌ای پر از گربه می‌رود تا گله و شکایت‌های او را از تغییر زمانه بشود. زمانی که کارلا جین از مراسم تدفین مادرش به خانه بر می‌گردد، متوجه می‌شود چیگورح آنجا به انتظارش نشسته. چیگورح از او می‌خواهد شیر یا خط سکه را حدس بزند تا شاید بتواند از مرگ نجات پیدا کند اما کارلا جینز حاضر به انجام بازی نمی‌شود. چیگورح درحالی به تنهایی از خانه خارج می‌شود که ته چکمه‌هایش را به دقت وارسی می‌کند (احتمالاً برای این که ببیند ته چکمه هایش خونی شده است یا نه ، در واقع می توان این طور تصور کرد که کارلا را کشته است اما) این که آیا کارلا به قتل رسیده یا نه موضوعی است که مبهم باقی می‌ماند. وقتی که چیگورح دارد با ماشین از محل دور می‌شود به سختی تصادف می‌کند و دست چپ او شکستگی وخیمی پیدا می‌کند. او با پرداختن پول به دو کودک که در آن نزدیکی با دوچرخه بازی می‌کنند پیراهن یکی از آن‌ها را می‌خرد، دست مجروحش را با آن می‌بندد و پیش از رسیدن پلیس از محل دور می‌شود.

در پایان فیلم کلانتر اد تام بل که اکنون بازنشسته شده دو رؤیای خود را برای همسرش تعریف می‌کند که هردو به پدر درگذشته اش مربوطند. در رؤیای اول پدرش به او مقداری پول می‌دهد و او پول را گم می‌کند. در رؤیای دوم، او و پدرش سوار بر اسب از مسیری برفی در کوهستان عبور می‌کنند، سپس پدر او با مشعل روشنی به دست به سمت منطقهٔ تاریک و سرد روبرو می‌تازد تا بتواند در میان تاریکی آتشی روشن کند. سپس تصویر تاریک می‌شود و عنوان بندی پایانی ظاهر می‌گردد.[۲]

پایان خطر لوث‌شدن

جوایز[ویرایش]

جوایز دریافت رده نامزد/برنده
جایزه اسکار YesY


بهترین کارگردان جویل و ایتن کوئن
YesY


بهترین فیلم اسکات رودین، جویل و ایتن کوئن
YesY


بهترین فیلم‌نامهٔ اقتباسی جوئل و اتان کوئن
YesY


بهترین بازیگر نقش مکمل مرد خاویر باردم
بهترین فیلم‌برداری راجر دیکینز
بهترین تدوین فیلم رودریک جینس نام مستعار برادران کوئن
بهترین تدوین صدا سکیپ لیوسای
بهترین میکس صدا سکیپ لیوسای، کریج برکی، گرگ اورلف، و پیتر کورلند
جامعه منتقدین فیلم بوستون YesY


بهترین فیلم اسکات رودین، جوئل و اتان کوئن
YesY


بهترین بازیگر نقش مکمل مرد خاویر باردم
هیئت ملی نقد سینما YesY


بهترین فیلم اسکات رودین، جوئل و اتان کوئن
YesY


بهترین فیلم‌نامهٔ اقتباسی جوئل و اتان کوئن
YesY


بهترین بازی دسته‌جمعی تمامی بازی‌گران
انجمن منتقدان فیلم نیویورک
Washington D.C. Area Film Critics Association
 • بهترین فیلم - ژانر درام
 • بهترین کارگردان - (برادران کوئن)
 • بهترین بازی دسته جمعی (توسط تمامی بازیگران)

'انجمن منتقدان فیلم شیکاگو

جوایز انستیتوی فیلم آمریکا
 • ده فیلم برتر سال منتخب انستیتوی فیلم آمریکا.
Dallas Ft. Worth Critics Awards
 • بهترین فیلم
 • بهترین کارگردان
 • بهتربن بازیگر نقش مکمل مرد
Southeastern Film Critics Association
 • Best Picture
 • Best Director
 • Best Adapted Screenplay
 • Best Supporting Actor
جایزه ستلایت
 • بهترین فیلم دارام
 • بهترین کارگردان
The EDA Awards
 • بهترین فیلم
 • بهترین کارگردان
جوایز انجمن منتقدان فیلم فینیکس
 • بهترین فیلم
 • بهترین کارگردان
 • بهترین فیلمنامه برگرفته شده از کتاب
 • بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
 • بهترین بازی دسته جمعی (توسط تمامی بازیگران)
 • بهترین تدوین
مجله سایت‌اندساوند

رتبه نهم در میان ده فیلم برگزیده ۲۰۰۷ توسط منتقدین مجله سایت‌اندساوند.[۳]

نامزدی[ویرایش]

نکاتی در حاشیه[ویرایش]

پیوندها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. برگرفته از ویکی‌پدیای انگلیسی [۱]
 2. برگرفته از ویکی‌پدیای انگلیسی [۲]
 3. اسلامی «ماهنامه هفت» ۸۱
 4. HOLLYWOOD FOREIGN PRESS ASSOCIATION ۲۰۰۸ GOLDEN GLOBE AWARDS FOR THE YEAR ENDED DECEMBER ۳۱, ۲۰۰۷. . goldenglobes.org, 2007-12-13.  Retrieved on 2007-12-17.
 5. [۳]