تور دو فرانس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
thum

تور دو فرانس (به فرانسوی: Tour de France) یا تور فرانسه معتبرترین مسابقه دوچرخه‌سواری جاده دنیاست که هر ساله به مدت سه هفته در جاده‌های کشور فرانسه و در فصل تابستان برگزار می‌گردد. این مسابقه از مرکز شهر پاریس شروع شده و در همان جا به پایان می‌رسد. مسابقات ۲۰۱۴ در حال حاضر (تیر ۱۳۹۳) در جریان است.

توصیف مسابقه[ویرایش]

این تور اصولاً شامل ۲۱ روز مسابقه‌ای و ۲ روز استراحت است که مسافت ۳۵۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد.

رده بندی[ویرایش]

شرکت کنندگان خواهان برنده شدن در رده بندی کلی هستند؛ ولی ۳ مسابقه دیگر هم وجود دارد: رده بندی امتیازی، کوه پیمایی و بهترین دوچرخه سوار جوان. پیشگام هر کدام یک پیراهن متفاوت می‌پوشد. پیراهن کنار گذاشته شده به نائب قهرمان داده می‌شود. رنگ‌های تورهای مختلف معنی خاص خودشان را دارند. به عنوان مثال Tour of Britain لباس‌های زرد، سبز و خال خالی با معانی همان تور را دارد. ولی در Giro d'Italia به برندگان لباس صورتی رنگ را اهدا می‌کند، به دلیل اینکه از طریق روزنامه La Gazzetta dello Sport تامین مالی می‌شود که دارای صفحات صورتی رنگ است.

رده بندی کلی[ویرایش]

پیراهن زرد (maillot jaune) را برنده رده بندی کلی می‌پوشد. این کار به وسیله جمع بندی رکوردهای روزانه هر دوچرخه سوار به دست می‌آید. دوچرخه سواری که کمترین زمان کلی رادر پایان هر دوره کسب کرده باشد پیراهن زرد تشریفاتی دوچرخه سواری را به همراه حق شروع دور بعدی تور تصاحب می‌کند.

رده بندی امتیازی[ویرایش]

پیراهن سبز (maillot vert) به برنده این رده بندی اهدا می‌شود. به این ترتیب که در انتهای هر مرحله مسابقه بر اساس زمان اتمام مسابقه، امتیاز داده می‌شود. در زمین‌های هموار نسبت به زمین‌های کوهستانی امتیاز بیشتری داده می‌شود. مسابقه امتیازی از سال ۱۹۵۳، برای جشن گرفتن سالگرد ۵۰ سالگی، آغاز شد.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی