Midi

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میدی (Midi مخفف Musical Instrument Digital Interface به معنای «رابط دیجیتالی سازهای موسیقی»)، یکی از قالب‌های قدیمی ثبت صدا در رایانه است که با وجود گذشت زمان، کهنه نشده و کاربرد خود را حفظ کرده‌است. به‌طوری‌که این فرمت در بسیاری از ابزارهای الکترونیک از جمله تلفن همراه کاربرد دارد. یک اتصال میدی می تواند تا 16 کانال اطلاعات را متصل کند.

کاربرد اصلی قالب میدی در موسیقی است. در واقع یک پروندهٔ Mid حاوی نت‌های موسیقی، اطلاعات مربوط به هر ساز، پرده‌ها، وقفه‌ها و همهٔ اطلاعات تخصصی موسیقی به صورت کدشده است. به همین دلیل با داشتن یک برنامه مناسب، می‌توانیم همه این اطلاعات را از فایل استخراج کنیم و پرونده موردنظر را بر روی یک ساز الکترونیکی متصل به رایانه - مانند یک سینتی‌سایزر - به همان شکلی که سازندهٔ فایل مدنظرش بوده‌است، پخش کنیم.

در اکثر رایانه‌ها یک درگاه میدی به‌عنوان بخشی از درگاه‌های ورودی-خروجی کارت صدا موجود است که می‌توانیم ابزارهای موسیقی را به آن متصل کرده و موسیقی نواخته شده را به صورت پروندهٔ میدی ضبط کنیم. همچنین می‌توانیم نت‌ها را بنویسیم و ساز موسیقی آن را برای ما بنوازد.

فایل‌های میدی حجم بسیار کمی را اشغال می‌کنند و این برای آن‌ها یک مزیت به‌شمار می‌آید. دلیل آن هم این است که این فایل‌ها حاوی اطلاعات نت‌ها به صورت کد اند، و یک آهنگ با تمام جزئیات در چند کیلوبایت کد خلاصه می‌شود. خوبی دیگر این نوع فایل‌ها دقت فوق‌العاده آنهاست. برای مثال یک نوازنده (انسان) ممکن است در نواختن یک آهنگ، زمان‌بندی آهنگ را به خوبی اجرا نکند؛ امّا در این فایل‌ها، چون آهنگ در رایانه نواخته می‌شود، هیچ خطایی در اجرای آهنگ وجود ندارد. همچنین مشکل اجرای یک آهنگ پیچیده و سخت که برای یک نوازنده انسان مشکل بزرگی محسوب می‌شود، برای فایل‌های میدی مطرح نیست. زیرا تمام آن توسط رایانه اجرا می‌شود.