Aliweb

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Aliweb
نشانی www.AliWeb.com توسط Wayback Machine (archived فوریه ۹, ۱۹۹۸)
نوع موتور جستجو

راه‌اندازی مه 1994 ; 23 سال پیش (1994-05)وضعیت ClosedALIWEB (Archie Like Indexing for WEB) اولین موتور جستجوی وب محسوب می‌شود، چرا که پیشینیانش با اهداف مختلف (Wanderer، Gopher) ساخته می‌شوند و یا به‌طور معنایی فقط شاخص‌های (Archie، Veronica و Jughead) ساخته می‌شوند.

اولین بار در ماه نوامبر 1993 توسط مارتیجن کستر توسعه دهنده در هنگام کار در Nexor اعلام شد و در ماه مه 1994 در اولین کنفرانس بین‌المللی در شبکه جهانی وب در سرن در ژنو ارائه شد. ALIWEB چند ماه پیش WebCrawler را معرفی کرد.

ALIWEB به کاربران اجازه داد مکان‌های فایل‌های شاخص را در سایت‌های خود ارسال کنند[۱] که موتور جستجو را به صفحات وب اضافه کرده و توضیحات صفحه و کلمات کلیدی نوشته شده توسط کاربر را اضافه کند. این مدیران قدرتمند برای تعریف شرایطی که کاربران را به صفحات خود هدایت می‌کنند و همچنین از ربات‌های تنظیم شده (مانند the Wanderer، JumpStation) که پهنای باند را استفاده می‌کنند، اجتناب کرد. همانطور که تعداد کمی از مردم سایت‌های خود را ارسال کردند، ALIWEB به‌طور گسترده ای مورد استفاده قرار نگرفت.

مارتیجن کستر، که همچنین در ایجاد استاندارد محرومیت ربات ها[۲][۳] نقش مهمی داشت ، پیشینه و اهداف ALIWEB را با مرور کلی عملکرد و چارچوب آن در مقاله ای که درسرن ارائه کرده‌است، شرح می‌دهد.

کستر در ارتباط با وب سایت تجاری که از نام aliweb استفاده می‌کند نیست.

See also[ویرایش]

References[ویرایش]

  1. Wes Sonnenreich (1997). "A History of Search Engines". John Wiley & Sons website.
  2. Martijn Koster. "Robots Exclusion". robotstxt.org.
  3. Martijn Koster. "Robots in the Web: threat or treat?". Reprinted with permission from ConneXions, The Interoperability Report, Volume 9, No. 4, April 1995.