گیورگی گاخاریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گیورگی گاخاریا (به گرجی: გიორგი გახარია) (زاده ۱۹ مارس ۱۹۷۵)، سیاستمدار گرجستانی است. گاخاریا از ۸ سپتامبر ۲۰۱۹ تا ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ در پست نخست‌وزیری گرجستان بوده‌است.

گیورگی گاخاریا در ۲۰۱۸ سیزدهمین نخست‌وزیر گرجستان

تحصیلات[ویرایش]

در سالهای ۱۹۹۲–۱۹۹۴ گاخاریا در دانشکده تاریخ دانشگاه ایوانه جاواخیشویلی، تحصیل کرد. در سال ۱۹۹۴–۱۹۹۹ در دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو، کارشناسی ارشد علوم سیاسی خواند. در سالهای ۲۰۰۲–۲۰۰۴ در دانشکده عالی دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو برای کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی مدرک گرفت. در ۲۰۰۶–۲۰۰۹ او مدرس دانشگاه ایالتی مسکو در رشته بیوتکنولوژی کاربردی بود.

گاخاریا از نوامبر ۲۰۱۷ وزیر کشور بود و از ژوئیه ۲۰۱۸ به عنوان معاون نخست‌وزیر خدمت کرده‌است. با استعفای نخست‌وزیر ماموکا باختاتزه، او از ۸ سپتامبر ۲۰۱۹ به عنوان نخست‌وزیر منصوب شد.

زندگی سیاسی[ویرایش]

گیورگی گاخاریا فعالیت سیاسی خود را از مارس ۲۰۱۳ آغاز کرد، زمانی که او به عنوان رئیس دادگستری تجارت گرجستان بود. از دسامبر ۲۰۱۴ تا سپتامبر ۲۰۱۶، گاخاریا دبیر شورای اقتصادی بود. وی در ۲. نوامبر ۲۰۱۶ به وزیر اقتصاد و توسعه پایدار کشور منصوب شد.

نخست‌وزیر[ویرایش]

وی در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۹ به سمت نخست‌وزیر معرفی شد تا جایگزین ماموکا باختاتزه شود که روز گذشته استعفا داده بود. نامزدی گاخاریا بحث‌برانگیز بود، به طوری که برخی از احزاب مخالف بحث، مجلس را ترک کردند. با این حال چون حزب حاکم رؤیای گرجستان دارای قدرت بود، گاخاریا تأیید شد. پس از کاندید شدن به عنوان نخست‌وزیر، در ۸ سپتامبر ۲۰۱۹، کابینه دریافتی گاخاریا با ۹۸ رای موافق و بدون هیچ رای مخالف، رای اعتماد مجلس را به دست آورد.

منابع[ویرایش]

http://gov.ge/index.php?lang_id=GEO&sec_id=195%7B%7Bپانویس}} https://www.reuters.com/article/us-georgia-politics-premier-idUSKCN1VO0IG%7B%7Bپانویس}} https://eurasianet.org/controversial-minister-slated-to-be-georgias-next-pm%7B%7Bپانویس}}[پیوند مرده]

مناصب سیاسی
وزارت اقتصاد و توسعه نخست‌وزیر
۲۰۱۶–۲۰۱۷ ۲۰۱۹ - در حال حاضر