گوییدو استامپاکیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گوییدو استامپاکیا (به ایتالیایی: Guido Stampacchia) (زاده ۲۶ مارس ۱۹۲۲ در ناپل- درگذشته ۲۷ آوریل ۱۹۷۸ در پاریس) ریاضیدان اهل ایتالیا بود.

زندگی و کارنامه[ویرایش]

وی از سال ۱۹۴۰ در مدرسه عالی نرمال پیزا تحصیلاتش را آغاز کرد و پس از آنکه چندی برای ایتالیا جنگید در سال ۱۹۴۰ با بورسیه ای به دانشگاه ناپل رفت و در آنجا تحت سرپرستی لئونیدا تونلی درجه دکتری ریاضیات را دریافت کرد. در سال ۱۹۴۹ به درجه استادیاری در دانشگاه ناپل رسید و در ۱۹۵۱ درجه شایستگی را به دست آورد. سپس در دانشگاه پالرمو و جنووا به کار پرداخت و سرانجام در دانشگاه ناپل به درجه استادی تمام رسید. پس از آن به دانشگاه رم رفت و در ۱۹۷۰ در دانشگاه پیزا به کار مشغول شد. استامپاکیا دستاوردهای فراوانی در زمینه کاریش آنالیز ریاضی و حساب تغییرات دارد و مدال استامپاکیا در این زمینه ها به افتخار وی به پژوهشهای برتر داده میشود. او برای نمونه قضیه لاکس-میلگرام را تعمیم داد و سپس این تعمیم را به همراه ژان لویی لیون به صورت نظریه ای مجرد در آورد.

آثار[ویرایش]

  • with David Kinderlehrer: An introduction to variational inequalities and their application, Academic Press 1980, SIAM Press 2000
  • Équations elliptiques du second ordre à coefficients discontinus , Presse de l'Université de Montréal, 1966
  • con Jaurès P. Cecconi Lezioni di analisi matematica, 2 volumi, Napoli, Liguori, 1974, 1980

منابع[ویرایش]