نشان سی‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گواهی‌نامه سی‌ای)
نشان تجاری CE
یک شارژر گوشی با نشان CE

نشان CE (به انگلیسی: CE marking) یک نشان اجرایی است که نشانگر انطباق با استانداردهای بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست، برای محصولات فروخته شده در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است.[۱] (این نشان یک شاخص کیفیت یا یک علامت صدور گواهینامه نیست.[۲]) نشان CE همچنین در محصولات فروخته شده در خارج از منطقه اقتصادی اروپا که با استانداردهای EEA تولید شده‌اند نیز یافت می‌شود. این امر باعث می‌شود که نشان CE حتی برای افرادی که با منطقه اقتصادی اروپا آشنا نیستند در سراسر جهان قابل تشخیص باشد. از این لحاظ مانند نشان FCC است که برای انطباق برای فروش برخی از وسایل الکترونیکی در ایالات متحده استفاده می‌شود.

نشان CE اعلامیه سازنده است که این محصول مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا برای بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست است.[۳]

"CE" گاهی اوقات به عنوان مخفف عبارت "Conformité Européenne" (فرانسوی عبارت "مطابقت اروپایی")[۴] مشخص شده‌است، اما در قوانین مربوطه به این صورت تعریف نشده‌است. مارک CE نشان می‌دهد که این محصول بدون در نظر گرفتن کشور مبدأ، می‌تواند آزادانه در هر بخشی از منطقه اقتصادی اروپا به فروش برسد.

تفاوت بین نشان‌های S و CE[ویرایش]

نشان S یک نشان اختیاری و نشانگر کیفیت است و نشان می‌دهد که اینترتک به عنوان یک آزمایشگاه مستقل و معتبر، محصول را آزمون نموده و تأیید می‌کند که الزامات ایمنی ذی‌ربط را پاسخگوست؛ و از آن طرف، نشان CE یک خود اظهاری از جانب تولیدکننده یا واردکننده (اگر تولیدکننده در خارج از اروپا قرار داشته باشد) است مبنی بر اینکه محصول مورد نظر، الزامات اروپا را برآورده می‌کند. اگر قرار باشد محصول را در اروپا بفروشند در آن صورت باید اجباراً نشان CE را بگیرد. با این وجود، در اغلب موارد محصولی که نشان CE دارد لازم نیست که توسط یک طرف سوم تحت آزمون قرار گیرد.

سوءاستفاده از CE[ویرایش]

تفاوت بین لوگوی CE و نشان ساختگی «صادرات چین (به انگلیسی: China Export

برخی از تولیدکنندگان چینی از نشانی بسیار شبیه به CE برای محصولات خود استفاده می‌کنند که کوتاه‌شدهٔ «China Export» به معنای «صادرات چین» است.[۵] با این حال کمیسیون اروپا می‌گوید این تصور غلط است[۶] و اعلام کرده که از وجود نشان «صادرات چین» آگاهی نداشته‌است. به نظر این کمیسیون، کاربرد اشتباه نشان CE و دستکاری در این نشان دو مقولهٔ جدا از هم‌اند. کمیسیون اروپا قصد دارد CE را به یک نشان تجاری تبدیل کند و با مقامات چینی برای اطمینان از مطابقت کالاهای ساخت این کشور با استانداردهای اروپایی به مذاکره بنشیند.[۷]

متأسفانه در کشور ایران برخی از سودجویان اقدام به صدور گواهینامه CE نا معتبر می‌نمایند. گاهی صحبت‌های بدون علم و پایه ای مانند گواهی انطباق و اعتبار در حوزه خلیج فارس می‌شود. گواهینامه CE بسته به Module ممکن است اظهارنامه انطباق یا Type Examination و هر مورد دیگری باشد. گواهینامه CE ای که توسط مرجع صدور گواهینامه معتبر صادر می‌گردد دارای اعتبار در تمام جهان است.

منابع[ویرایش]

  1. "EUR-Lex - 31993L0068 - EN". Eur-lex.europa.eu. Retrieved 2015-09-07.
  2. VDE Association for Electrical, Electronic & Information Technologies. "CE Telephone". Retrieved 12 September 2020.
  3. "What does the CE marking on a product indicate?". European Union. 5 July 2016.
  4. "CENELEC FAQs". Cenelec.eu. Archived from the original on 15 August 2017. Retrieved 2015-09-08.
  5. «نشان CE China Export». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۲.; «CE». ۱۱ آوریل ۲۰۱۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اوت ۲۰۱۲.
  6. پرسشی از پارلمان اتحادیه‌ی اروپا درباره‌ی «صادرات چین»
  7. «پاسخی به یک پرسش – سوءاستفادهٔ نشان صادرات چین از اعتبار نشان استاندارد اروپا – P-5938/2007». پارلمان اروپا. دریافت‌شده در ۱۸ فوریهٔ ۲۰۱۳.