نشان سی‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان تجاری CE

علامت تضمینی CE به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا (منطقه اقتصادی اروپا یا EEA) تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه شده‌است. این حروف به‌طور مشخص اختصار چیزی را نشان نمی‌دهند، ولی به‌طور کل می‌توان آن‌ها را اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne یا Conformité Européenne به معنای «مورد قبول اروپا» دانست.

محصولاتی که واجد دریافت علامت سی. ای می‌شوند، می‌بایست از نظر سلامت، امنیت، مضر نبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.

تفاوت بین نشان‌های S و CE[ویرایش]

نشان S یک نشان اختیاری و نشانگر کیفیت است و نشان می‌دهد که اینترتک به عنوان یک آزمایشگاه مستقل و معتبر، محصول را آزمون نموده و تأیید می‌کند که الزامات ایمنی ذی‌ربط را پاسخگوست؛ و از آن طرف، نشان CE یک خود اظهاری از جانب تولیدکننده یا واردکننده (اگر تولیدکننده در خارج از اروپا قرار داشته باشد) است مبنی بر اینکه محصول مورد نظر، الزامات اروپا را برآورده می‌کند. اگر قرار باشد محصول را در اروپا بفروشند در آن صورت باید اجباراً نشان CE را بگیرد. با این وجود، در اغلب موارد محصولی که نشان CE دارد لازم نیست که توسط یک طرف سوم تحت آزمون قرار گیرد.

سوءاستفاده از CE[ویرایش]

تفاوت بین لوگوی CE و نشان ساختگی «صادرات چین (به انگلیسی: China Export

برخی از تولیدکنندگان چینی از نشانی بسیار شبیه به CE برای محصولات خود استفاده می‌کنند که کوتاه‌شدهٔ «China Export» به معنای «صادرات چین» است.[۱] با این حال کمیسیون اروپا می‌گوید این تصور غلط است[۲] و اعلام کرده که از وجود نشان «صادرات چین» آگاهی نداشته‌است. به نظر این کمیسیون، کاربرد اشتباه نشان CE و دستکاری در این نشان دو مقولهٔ جدا از هم‌اند. کمیسیون اروپا قصد دارد CE را به یک نشان تجاری تبدیل کند و با مقامات چینی برای اطمینان از مطابقت کالاهای ساخت این کشور با استانداردهای اروپایی به مذاکره بنشیند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «نشان CE China Export». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۲.; «CE». ۱۱ آوریل ۲۰۱۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اوت ۲۰۱۲.
  2. پرسشی از پارلمان اتحادیه‌ی اروپا درباره‌ی «صادرات چین»
  3. «پاسخی به یک پرسش – سوءاستفادهٔ نشان صادرات چین از اعتبار نشان استاندارد اروپا – P-5938/2007». پارلمان اروپا. دریافت‌شده در ۱۸ فوریهٔ ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]