گلیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ارتفاعات گلیل در 80 کیلو متری شمال شیروان و در مرز میان ایران و ترکمنستان واقع است. جاده از شیروان تا روستای نامانلو آسفالت است (حدود 65 کیلومتر) و پس از آن جاده خاکی می باشد.آخرین روستای مسیر نامانلو می باشد.

منطقه حفاظت شده[ویرایش]

گلیل یکی از مناطق حفاظت شده ایران می باشد . به دلیل جلوگیری از چرای دام و دیگر بهره برداری ها ، منطقه نسبتا دارای محیطی دست نخورده است. دارای پوشش جنگلی تنک درختان ارس است و می توان بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی را در آن جا یافت .

وجه تسمیه[ویرایش]

گول به معنای جایی است که به طور طبیعی آب بسیاری در آن جمع می شود(نوعی استخر طبیعی).

واژه «گلیل-gulîl» از دو تک واژ «گل+یل» درست شده است پس گلیل به معنای گل است و «یل یا ییل» مفهوم ؛پر،سرشار،فراوان،لبریز،گوناگون ومتنوع و...را دارد بنایراین گلیل به معنای جای پر از گل و یا مکان پر از گل‌های گوناگون را دارد. واز آنجایی که واژه «گل » درمفهوم کنایی زیبا وقشنگ نیز کاربرد دارد پس گلیل به معنی دشت زیبا است. (سین محمدی)

گونه های جانوری منطقه[ویرایش]

انواع گونه های جانوری منطقه ، عبارت است از پلنگ ، کل ، بز ، قوچ ، آهو ،گراز ، گرگ ، روباه ،کبک و دیگر پرندگان ،انواع مار و مارمولک و ... .

گونه های گیاهی منطقه[ویرایش]

انواع گونه های گیاهی منطقه شامل : سرو کوهی (ارس یا مرخ) ، زرشک کوهی ،انواع گونه های گون ،کتیرا ، انواع لاله ها ،آلاله زرد ، شقایق ، گل پر ، انواع افوربیا ، گونه های خانواده چتریان ، کاکوتی (آنخ) ، چای کوهی(پپوک) ، پونه ، بومادران ، گزنه و گونه های تیره گل گاو زبان ، گونه های چمن و جگن و ... .