گلسار (رشت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلسار
نام گلسار
کشور  ایران
استان استان گیلان
شهرستان رشت
کاربری شهرک،
دورهٔ ساخت اثر ۱۳۵۱

محله گلسار در شمال غرب رشت واقع شده‌است. این محله شامل خیابان اصلی گلسار، بلوار سمیه، بلوار توحید(ناز)، بلوار گیلان، بلوار نماز و بلوار دیلمان و خیابان معین ( بلوار سنبل) می‌باشد. این منطقه در ابتداشالیزار بود.از اواخر دهه ۴۰ مورد توجه بخش خصوصی برای عمران و آبادی قرار گرفت.آبادانی گلسار ابتدا با ساخت خانه های ویلایی با متراژ بالا آغاز شد و نخستین کلنگ شهر سازی توسط "عون جزایری" استاندار وقت در تیر ماه سال ۱۳۵۱ به زمین زده شد و در ایتدا شهرک ''رشت نو'' نام گرفت. مجری و مدیر عامل طرح اسدالله رشیدیان مدیر عامل بانک اعتبارات و تعاونی و توزیع بود. این شهرک که بزرگترین شهرک رشت می باشد به سرعت محل سکونت افرادی از طبقات گوناگون شد.در سال ۱۳۵۱ بخاطر همجواری با محله بوسار رشت نام گلسار را برآن نهادند.[۱]گلسار منطقه مرفه نشین شهر رشت بوده و همچنان محبوبیت خاصی در میان ساکنان شهر رشت دارد. و این محبوبیت سبب شده تا انبوه سازان توجه خاصی به این شهرک داشته و ساخت و سازهای بیشماری در مدت کوتاه داشته باشند به طوری که جمعیت این شهرک عرض ۵ سال هشت برابر شود و تعداد بنگاه‌های معاملات ملکی روز به روز بیشتر و بیشتر شود. هواپیمایی ملی ایران ( هماسازمان بازرسی کشور، سازمان حسابرسی کشور، سازمان فنی حرفه‌ای، اداره کل پست استان گیلان و سازمان حمل و نقل و پایانه‌های استان، سازمان مسکن و شهرسازی استان، سازمان تامین اجتماعی و سازمان کار و امور اجتماعی و اداره کل مخابرات استان در گلسار وجود دارند.

نمایندگی های مارکهای بنتون، زارا، آدیداس، دنیلی، مادر کر، پیر کاردین،اکو در حال فعالیت می باشند. همچنین در گلسار 3 فروشگاه زنجیره‌ای ( سناتور شعبات ۱ و ۲ _ ایرونی شعبه ۱ )در حال سرویس دهی به مشتریان خود هستند . همچنین در گلسار نمایندگی‌های دلونگی وال جی نیز فعال می‌باشند. باید اضافه نمود که مرکز خرید گلسار واقع در خیابان ۱۰۸ گلسار می‌باشد[۲] محل مناسبی برای خرید است. احداث بزرگترین تقاطع غیر همسطح شمال کشور در رشت ( میدان باستانی شعار - صابرین - گلسار )به عرض 26 متر و طول هزار و صد متر توسط شرکت فرآورده های بتونی شعاع شرق به انجام رسیده وعملیات برق رسانی و روشن سازی این پروژه نیز توسط شرکت خلخال نور(عباس نظری)با موفقیت به پایان رسید.از پروژه‌های مهم دیگر در دست اجرا در شهرک گلسار می‌توان به مرکز خرید ایرانیان، مرکز خرید زیتون و مرکز تجاری اداری پاسارگاد نام برد.خالی از لطف نیست که بدانید نانوایی بربری مهربان یکی از بهترین و قدیمی ترین بربری های رشت نیز در این شهرک (نبش بلوار دیلمان) واقع شده است.

محتویات

بلوارها و خیابان ها[ویرایش]

شهرک گلسار رشت شامل خیابان اصلی بلوار گلسار، بلوار سمیه، بلوار توحید(ناز)، بلوار گیلان، بلوار نماز، بلورا اردشیری و بلوار دیلمان و خیابان معین ( بلوار سنبل) می‌باشد. این شهرک از مسیر بلورا دیلمان به بلوار ولیعصر (جاده انزلی)، از سمت سه راه گلایل، محله پستک به فرودگاه رشت، از دو مسیر به جاده پیربازار متصل می گردد. خیابان های این شهرک از شماره؟؟؟ شروع و با شماره ؟؟؟ خاتمه می یابد. بلوار گیلان یکی از خیابان های اصلی شهرک گلسار است که شکل لوپ وار (حلقه مانند) آن بسیار مشابهت به پیست های اتومبیل رانی دارد. جوانان رشت (و بسیاری از مسافران جوان) از این خیابان به عنوان پیست اتومبیلرانی استفاده می نمایند. متاسفانه آمار تصادفادت جرحی و فوتی در این بلوار بسیار بالا بوده بوده است به گونه ای که شهرداری منطقه با احداث سرعتگیرهایی اقدام به ممانعت از چنین حوادثی نموده است.

مراکز آموزشی[ویرایش]

مهدکودک ها و پیش دبستانی ها[ویرایش]

مهدکودک و پیش دبستانی مهرپویان به مدیریت خانم دادرس. ابتدای بلوار گیلان کوی استادان تلفن 33776833

دبستان های دخترانه[ویرایش]

دبستان های پسرانه[ویرایش]

دبیرستان های پسرانه دوره اول[ویرایش]

دبیرستان های پسرانه دوره دوم[ویرایش]

دبیرستان های دخترانه دوره اول[ویرایش]

دبیرستان های دخترانه دوره دوم[ویرایش]

آموزشگاه های عالی و دانشگاه ها[ویرایش]

آموزشگاه های زبان[ویرایش]

در رشت آموزشگاه های زبان بسیاری وجود دارند که برخی از خارج از استان گیلان و به طور معمول از تهران مجوز گرفته و شعبات آن آموزشگاه ها شناخته می شوند و برخی به صورت محلی و استانی مجوز داشته و خواست گاه شان در شهر رشت است. از جمله آموزشگاه های بسیار معروف با نمایندگی از دیگر استان ها می توان به کانون زبان ایران، شکوه، کیش، سفیر گفتمان و غیره اشاره کرد. اما آموزشگاه های محلی با توانمندی های متفاوت و کلاس کار متفاوت در رشت بسیار زیاد هشتند از آن جمله: آموزشگاه سپانو، البرز، دکتر آرمین، ملت، دولت، سمین و غیره می باشند.

آموزشگاه های موسیقی[ویرایش]

آموزشگاه های رانندگی[ویرایش]

مراکز درمانی[ویرایش]

بیمارستان ها[ویرایش]

گلسار دارای یک بیمارستان ۲۰۹ تختخوابی(بیمارستان گلسار)[۳] است که ساخت آن در سال ۱۳۷۴به پایان رسید[۴]، یک کلینیک تخصصی ( صابرین ) و پمپ بنزین می‌باشد.

کلینیک ها[ویرایش]

کلینیک صابرین واقع در چهارراه باستانی شعار

کلینیک کودکان"گیل" بعد از اداره پست

کلینیک دندانپزشکی

کلینیک بهنود واقع در بلوار گیلان

داروخانه ها[ویرایش]

کلینیک دامپزشکی[ویرایش]

مراکز خرید[ویرایش]

مرکز خرید گلسار

مرکز خرید ایرانیان

مرکز خرید؟؟؟؟

مراکز خدماتی[ویرایش]

بانکها، موسسات مالی[ویرایش]

بانک پارسیان آدرس: تلفن: بانک پاسارگاد آدرس: تلفن: بانک مسکن آدرس: تلفن: بانک تجارت آدرس: تلفن: بانک ملت آدرس: تلفن: بانک ملی آدرس: تلفن: بانک کارآفرین آدرس: تلفن: بانک کشاورزی آدرس: تلفن: بانک توسعه تعاون آدرس: تلفن: بانک صادرات آدرس: تلفن: بانک‌های خصوصی پاسارگاد، اقتصاد نوین، سامان، پارسیان، بانک قوامین، مهر،انصار، کارآفرین، سینا و بانک‌های دولتی ملت ( سه شعبه )، سپه، صادرات ( دو شعبه )، ملی، کشاورزی ،رفاه، مسکن، پست ،بانک تجارت و موسسه مالی اعتباری ثامن الامه در گلسار شعبه دارند.

صرافی ها[ویرایش]

رستوران ها[ویرایش]

رستوران‌های زیر در گلسار فعال هستند:

رستوران رازقی، رستوران گلسار، رستوران زعفران، پیزریا ( شعبات ۱ و ۲ )، رستوران ایتالیایی پرادیزو، پیتزا پیتزا، پیتزا امیر، پیتزا اسپایسی، رستوران ایتالیایی پستو، پیتزا چوبی، رستوران لوتکا، پیتزا بارسا، پیتزا بشقاب داغ، پیتزا بارکو، برگر زغالی، فست فود کیشکا، رستوران نمک، اژدر زاپاتا، فرا پیتزا،کافی شاپ‌های بابک، امیر شکلات، کافه آرتیست،دهکده، شاه توت، کافه ریرا، کافه پاییز، دیروز وامروز، پالپ و نیز آیس پک ایرانیان و آیس پک توت فرنگی و ... در گلسار فعال هستند

نانوایی ها[ویرایش]

نانوایی بربری ممتاز مهربان.بلواراصلی گلسار، چهارراه دیلمان

شیرینی فروشی ها[ویرایش]

گل فروشی ها[ویرایش]

کتابفروشی و لوازم التحریر[ویرایش]

آرایشگاه های مردانه[ویرایش]

آرایشگاه های زنانه[ویرایش]

خشکشویی ها[ویرایش]

دفاتر پیشخوان دولت[ویرایش]

امور مشترکین تلفن همراه و ثابت[ویرایش]

کافی نت ها و گیم نت ها[ویرایش]

دفترخانه اسنادرسمی[ویرایش]

دارالترجمه[ویرایش]

سازمان های دولتی[ویرایش]

مخابرات[ویرایش]

اداره پست[ویرایش]

سازمان بازرسی[ویرایش]

سازمان تامین اجتماعی[ویرایش]

سازمان مرکزی در میدان فرهنگ و همچنین بر اصلی بلوار گلسار(اداره کل سازمان تامیین اجتماعی) نرسیده به فلکه گلسار، ساختمان ناحیه یک در ضلع شمال غرب سبزه میدان، ساختمان ناحیه دو بلوار امام خمینی روبروی هتل پردیس

اداره کار و امور اجتماعی[ویرایش]

سازمان حج و اوقاف[ویرایش]

حمل و نقل و پایانه‌های استان[ویرایش]

سازمان فنی و حرفه ای[ویرایش]

سازمان مسکن و شهرسازی[ویرایش]

مراکز انتظامی[ویرایش]

کلانتری 14 گلسار رشت خیابان 111. تلفن 33729563- 013

پارک ها و فضاهای سبز[ویرایش]

گلسار دارای دو پارک ( گلپارک گلسار و بوستان توحید واقع در بلوار ناز )است . گلپارک گلسار به نام پارک 118 بین ساکنین قدیمیتر شهرک شهرت دارد.

شرکت ها[ویرایش]

مخابراتی[ویرایش]

اندیشه سبزخزر

برق رسانی[ویرایش]

شرکت خلخال نور، به مدیریت عباس نظری،شهرک بهشتی

خدمات رایانه ای[ویرایش]

ایمن پردازان مبتکر کاسپین

پمپ گاز و بنزین[ویرایش]

پمپ بنزین گلسار - بین چهارراه گلسار و صابرین

مساجد، حسینیه ها، تکیه ها[ویرایش]

مسجد امام رضا (ع)واقع در بلوار دیلمان غربی

مراکز ورزشی، تفریحی[ویرایش]

مشاهیرگلسار[ویرایش]

زنده یاد ولی الله اردشیری دبیرفیزیک فقید '


منابع