گلسار (رشت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلسار
نام گلسار
کشور  ایران
استان استان گیلان
شهرستان رشت
کاربری شهرک،
دورهٔ ساخت اثر ۱۳۵۱

محله گلسار در شمال غرب رشت واقع شده‌است. این محله شامل خیابان اصلی گلسار، بلوار سمیه، بلوار توحید (ناز)، بلوار گیلان، بلوار نماز و بلوار دیلمان و خیابان معین (بلوار سنبل) می‌باشد. این منطقه در ابتدا شالیزار بود. از اواخر دهه ۴۰ مورد توجه بخش خصوصی برای عمران و آبادی قرار گرفت. آبادانی گلسار ابتدا با ساخت خانه‌های ویلایی با متراژ بالا آغاز شد و نخستین کلنگ شهرسازی توسط "عون جزایری" استاندار وقت در تیر ماه سال ۱۳۵۱ به زمین زده شد و در ابتدا شهرک ''رشت نو'' نام گرفت. مجری و مدیر عامل طرح اسدالله رشیدیان مدیر عامل بانک اعتبارات و تعاونی و توزیع بود. این شهرک که بزرگترین شهرک رشت می‌باشد به سرعت محل سکونت افرادی از طبقات گوناگون شد. در سال ۱۳۵۱ بخاطر همجواری با محله بوسار رشت نام گلسار را برآن نهادند.[۱]گلسار منطقه مرفه نشین شهر رشت بوده و همچنان محبوبیت خاصی در میان ساکنان شهر رشت دارد. و این محبوبیت سبب شده تا انبوه سازان توجه خاصی به این شهرک داشته و ساخت و سازهای بیشماری در مدت کوتاه داشته باشند به طوری که جمعیت این شهرک عرض ۵ سال هشت برابر شود و تعداد بنگاه‌های معاملات ملکی روز به روز بیشتر و بیشتر شود. هواپیمایی ملی ایران ( هماسازمان بازرسی کشور، سازمان حسابرسی کشور، سازمان فنی حرفه‌ای، اداره کل پست استان گیلان و سازمان حمل و نقل و پایانه‌های استان، سازمان مسکن و شهرسازی استان، سازمان تامین اجتماعی و سازمان کار و امور اجتماعی و اداره کل مخابرات استان در گلسار وجود دارند.

نمایندگی های مارکهای بنتون، زارا، آدیداس، دنیلی، مادر کر، پیر کاردین،اکو در حال فعالیت می باشند. همچنین در گلسار 3 فروشگاه زنجیره‌ای ( سناتور شعبات ۱ و ۲ _ ایرونی شعبه ۱ )در حال سرویس دهی به مشتریان خود هستند . همچنین در گلسار نمایندگی‌های دلونگی وال جی نیز فعال می‌باشند.


بلوارها و خیابان ها[ویرایش]

شهرک گلسار رشت شامل خیابان اصلی بلوار گلسار، بلوار سمیه، بلوار توحید(ناز)، بلوار گیلان، بلوار نماز، بلوار اردشیری و بلوار دیلمان و خیابان معین ( بلوار سنبل) می‌باشد.

منابع