کوفاکتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کوفاکتورها اجزای غیر پروتئینی برخی آنزیم‌ها هستند. برای اینکه برخی از آنزیم‌ها بتوانند نقش کاتالیزوری خود را انجام دهند به این کوفاکتورها نیاز دارند. برخی از این کوفاکتورها مولکول‌های غیرآلی هستند؛ مانند یون‌های آهن، روی، مس. و برخی دیگر مولکول‌های آلی هستند که گاهی ویتامین نامیده می‌شوند. به کوفاکتورهای آلی، کوآنزیم نیز گفته می‌شود.

از آنجا که کوفاکتورها نقش کاتالیزوری دارند در هنگام واکنشهای زیستی، مصرف نمی‌شوند.

کوفاکتورها به سه دسته تقسیم می‌گردند[ویرایش]

گروه پروستتیک[ویرایش]

گروه یا ریشه پروستتیک در بیوشیمی به ساختاری می‌گویند که با اتصال‌های محکم به یک پروتئین متصل می‌شود. به عنوان مثال گروه «هِم» (به انگلیسی: Heme) در ساختار هموگلوبین یک ریشه پروستتیک است.

گروه یا ریشه پروستتیک می‌تواند نقش‌های عملکردی پروتئین را بر عهده بگیرد. به عنوان مثال گروه پروستتیک «هم» در پروتئین هموگلوبین نقش اصلی را در اتصال به اکسیژن دارد. گروه های پروستتیک می توانند شامل فلز،قند،اسید نوکلئیک،چربی و فسفر نیز باشند.

کوآنزیم‌ها (coenzymes)[ویرایش]

ترکیبات آلی هستند که با اتصالات قوی (در مواقعی کوالانسی) به قسمت پروتئینی آنزیم متصل اند. کوآنزیم‌ها مولکول‌های غیر پروتئینی و آلی هستند که از اجزای برخی آنزیم‌ها می‌باشند. آنها شامل ویتامین‌های فسفوریله شدهٔ محلول در آب و برخی مولکول‌های غیر ویتامینی و آلی دیگر مانند هم (در هموگلوبین و میوگلولین) می‌باشند.

به آنزیم بدون کوآنزیم، آپوآنزیم گفته می‌شود و هنگامی که کوآنزیم وارد ساختار آنزیم می‌شود، آنزیم کامل، هالوآنزیم نامیده می‌شود.

اکتیویتورها (activators)[ویرایش]

یونهای فلزی هستند که با اتصالات ضعیفی به قسمت پروتئینی آنزیم متصل اند و برای فعالیت تعدادی از آنزیم‌ها وجود آنها ضروری است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]