کود گوگرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کود گوگرد از کودهایی است که معمولاً در کشاورزی برای اصلاح خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمبود گوگرد در خاکهائی که به شدت در معرض شستشو قرار دارند مشاهده می شود. در این صورت می بایستی گوگرد را بصورت کود به خاک اضافه کرد. مقدار گوگرد کودها را بصورت درصد عنصر گوگرد (s) ذکز می کنند انتخاب نوع کود گوگرددار به pH خاک بستگی دارد.

انواع[ویرایش]

در خاکهای اسیدی می‌توان از سولفات کلسیم یا جیپس به عنوان منبع گوگرد استفاده نمود.

سنگ گچ یاجیپس[ویرایش]

این ترکیب دارای ۱۸ درصد گوگرد و ۲۲ درصد کلسیم است جیپس علاوه بر تامین گوگرد و کلسیم باعث افزایش pH خاک نیز می‌گردد.

سولفات آمونیم[ویرایش]

سولفات آمونیم دارای ۲۴ درصد گوگرد می باشد. اما خاک را کمی اسیدی ساخته و مناسب خاکهای اسیدی نیست.

پودر گوگرد[ویرایش]

از پودر گوگرد نیز می توان به عنوان کود گوگرد استفاده کرد. از گوگرد میتوان به عنوان قارچ زدا در گیاهانی مانند انگور استفاده کردویا برای حذف کرم لوله‌ای ریشه

تاثیر بر pH[ویرایش]

افزایش pH خاک به علت جایگزین شدن یون هیدروژن واقع روی کلوئیدها توسط یون کلسیم و در نمعرض شستشو قرار گرفتن یون هیدروژن است. برای افزایش pH مقدار زیادی سولفات کلسیم را بر سطح خاک پخش نموده و آن را با خاک مخلوط می سازند.

نحوه اثر[ویرایش]

عنصر گوگرد در اثر فعالیت باکتریهای اکسید کننده بصورت اسید سولفوریک سرانجام سولفاتها در می آید. هر چه ذرات عنصر گوگرد ریزتر و توزیع آن در خاک یکنواخت تر باشد، سرعت اکسیده شدن گوگرد بیشتر خواهد بود. اکسیداسیون عنصر گوگرد موجب اسیدی شدن خاک گشته و به همین دلیل از آن دراصلاح خاکهای قلیائی استفاده می شود. اکسیده شدن گوگرد در حرارت و رطوبت مناسب حدود ۳ تا ۴ هفته طول می کشد.

نحوه مصرف[ویرایش]

بعضی از کودهای گوگرد را (مانند SO۲ و پلی‌سولفیدها) در آب آبیاری حل و به خاک اضافه می‌کنند. سولفات پتاسیم دارای واکنش خنثی در خاک بوده و pH خاک را تغییر نمی دهد. سوپر فسفات معمولی نیز حدود ۱۲ درصد گوگرد دارد و می‌تواند نقش مهمی در تامین گوگرد مورد نیاز گیاه داشته باشد.

در شرایطی که هوموس قسمت اعظم نیتروژن مورد نیاز گیاه را تامین می کند، کمبود گوگرد در هوموس ۸ به ۱ می‌باشد در حالیکه نسبت نیتروژن به گوگرد در خاک مشاهده نمی‌شود، زیرا نسبت نیتروژن به گوگرد در گیاهان از ۱۴ تا ۱۷ به ۱ است. میزان محلول بودن کود گوگردی به ترکیب آن بستگی دارد. سولفات آمونیم و سولفات پتاسیم از کودهای محلول محسوب می شوند. کودهای گوگرد را می‌توان قبل یا بعد از کاشت محصول (به استثناء پودر گوگرد) به خاک اضافه نمود.

منبع[ویرایش]