کنت سن-ژرمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کنت سنت ژرمن)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نقاشی کنت سن‌ژرمن اثر نقاشی ناشناس

کنت سنت‌ژرمن (به فرانسوی: Comte de Saint-Germain) (زاده ۱۷۱۰) مردی بود که ادعای عمر چندصدساله و همزمانی با عیسی مسیح داشت.او مردی بود که در زمینه‌های مختلف مهارت داشت و اسرارآمیز بود. او ناپدید شد و دیگر هرگز پیدا نشد. در طول تاریخ افراد متعددی ادعا میکردند که کنت سنت ژرمن هستند ولی ادعای هیچ یک از آن‌ها ثابت نشد.

روایتی از زندگی او[ویرایش]

در دادگاه پونتیوس پیلیت دربانی یهودی به نام کارتافیلوس بود که در محاکمهٔ عیسای ناصری حضور داشت. هنگامی مسیح در راه کالاوری خاج خود را در خیابان‌ها به دوش می‌کشید، برای آسایش لختی درنگ کرد. در این هنگام کارتافیلوس از میان جمعیت انبوهی که راه را پوشانده بودند، بیرون آمد و به عیسا گفت که بشتابد. عیسا به کارتافیلوس نگاه کرد و بدو گفت: من هم اکنون خواهم رفت، لیک تو باید تا هنگامی که من بر می‌گردم چشم به راه بمانی. پس از آن همهٔ دوستان کارتافیلوس کم‌کم بر اثر کهنسالی مردند، ولی او در همان سال به جا مانده و پیر نشده بود.

در سیزدهمین سدهٔ ترسایی برخی از رهنوردانی که از جاهای دیگر به انگلستان برمی گشتند، سخن از دیدار کردن یا شنیدن خبرهایی دربارهٔ مردی کفرگو و شگفت می‌کردند که ادعا می‌کرد در زمان زندگی یا مرگ مسیح بوده و او را دیده است.

کارتافیلوس در نواختن پیانو و ویولن استاد و در آواز خواندن توانمند بود او به زبان‌های گوناگونی مانند کاستیلانی، یونانی، روسی، پرتُغالی، چینی، عربی، سانسکریت، انگلیسی و هرآینه به فرانسه‌ای چیرگی داشت. کارتافیلوس یا کنت سنت ژرمن همچنین یک هنرمند، تاریخ شناس و کیمیاگری برجسته بود و دربارهٔ رهنوردیهای بسیاری که کرده و دیدارهای بسیار خود مانند دربار شاه ایران و اینکه چگونه دانش محرمانهٔ بهبود و شناسایی سنگ‌های بهادار را آموخته، سخن می‌گفت. کنت همچُنین به دانش‌های رازآمیز بسیاری که در امور پسنیادشناختی (متا فیزیکی) یاد گرفته بود، اشاره کرد، لیک آنچه که انگیزهٔ گیج شدن شنوندگان ترسیدهٔ او شد، ادعای او دربارهٔ داشتن بیش از هزار سال سن بود.

هوریس والپول پسر رابرت والپول نخستین نخست وزیر انگلستان در نامه‌ای که به دوست مکاتبه‌ای کهنهٔ خود سر هوریس مان نوشت به این رخداد اشاره کرد و نوشت: چندی پیش مردی شگفت به نام کنت سنت ژرمن دستگیر شد. اکنون دو سال است که او اینجاست و هر چند دربارهٔ اینکه چه کسیست و از کجا آمده هیچ چیزی نگفته است، لیک می‌پذیرد که این نام، نه نام راستین اوست. او می‌تواند آواز بخواند و به شیوهٔ شگفت انگیزی ویولن می‌نوازد. انگار که به نگر دیوانه می‌آید لیک دیوانگی او نه بسیار آشکار است. تنها دستنوشتهٔ به جا مانده از کنت با نام «لا تره سنت ترینوسوفی (به فرانسه: La Très Sainte Trinosophie) است که در کتابخانهٔ تروا (به فرانسه: troyes) کشور فرانسه نگهداری می‌شود و تا به امروز هر کوششی برای رمزگشایی آن ناکام مانده‌است. در بخش کوچکی از این کتاب که نماد آن گشوده شده‌است او می‌گوید:

ما از میان فضا و با سرعتی که نتوان به جز با خودش با سرعت دیگری آن را هم سنجید، جنبیدیم. در چند ثانیه دشت‌های زیر پای مان از دید ما دور شده بودند و زمین مانند یک لکهٔ کم رنگ به نظر می‌رسید.

منابع[ویرایش]

  • مردان اسرارآمیز، توماس اسلیمن، رخشنده عظیم، نسل نو اندیش، یکم ،۱۳۸۲