کرچگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کرچگان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانلنجان
بخشباغبهادران
دهستانچم رود
نام محلیکرچگون
مردم
جمعیت۸۸۳ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۵۰۴۰
پیش‌شمارهٔ تلفن۵۲۳۴–۰۳۱

کرچگان، روستایی از توابع بخش باغ بهادران شهرستان لنجان در استان اصفهان ایران است. این روستا در حدود پانزده کیلومتری باغبهادران واقع شده است.

جمعیت[ویرایش]

دهستان چم رود یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین دهستان‌های شهرستان لنجان است که در غرب استان اصفهان در نزدیکی استان چهارمحال و بختیاری واقع شده‌است. دهستان چم رود شامل ۱۷ روستا است و مرکز آن روستای کرچگان می‌باشد. کرچگان از شمال و غرب به روستاهایی همچون برنجگان، دورک، کته شور، صادق آباد، قلعه ترکی، حاج الوان، خشوعیه، زرد خشوعیه و از جنوب به روستاهای همام و رحمت آباد و از شرق به روستاهای مورکان، سعید آباد و چم پیر محدود می‌گردد. در دهستان چم رود ۱۴ هزار نفر زندگی می‌کنند که از این تعداد ۴۷۰۰ نفر در روستای کرچگان ساکن هستند. از صنایع دستی این منطقه می‌توان به قالیبافی اشاره کرد. به دلیل قرار گرفتن برخی از روستاهای این دهستان در مسیر زاینده رود، شغل مردم این منطقه بهره‌برداری از قلمستان‌های منطقه، بهره‌برداری از محصول باغات و کشت برنج می‌باشد. سابقه سکونت در این روستاها بسیار زیاد است چنان‌که سکونت در روستای کرچگان را به ۴۰۰ سال پیش تخمین زده‌اند.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.