کاسواری کوچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاسواری کوچک
Mooruk-Wolf.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
رده: پرندگان
راسته: کاسواری‌سانان
تیره: کاسواریان
سرده: کاسواری
Species: C. bennetti
نام علمی
Casuarius bennetti
گولد، ۱۸۵۷
Casuarius bennetti Distribution.jpg
کاسواری کوچک در باغ وحشی در فیلیپین

کاسواری کوچک (نام علمی: Casuarius bennetti) که به کاسواری کوتوله یا بِنِتی یا کوهستانی هم معروف است، نوعی پرنده بی‌پرواز بومی گینه نو از گروه کاسواریها است. این حیوان بومی کوهستان‌های مرکزی گینه نو و دو جزیره بریتانیای نو و یاپن است.

این پرنده زمین‌زی در مقایسه با پرندگان دیگر کاملاً بزرگ است اما کمی کوچکتر از دو کاسواری دیگر (کاسواری شمالی و کاسواری جنوبی) است. وزن آن بین ۱۷ تا ۲۶ کیلوگرم و طول آن یک تا یک و نیم متر است. مثل کاسواری‌های دیگر یک تاج مثلثی کوچک استخوانی بر سر دارد. کاسواری‌ها بدلیل همین تاج استخوانی به شترمرغ کلاه‌خوددار معروف هستند. کاسواری کوچک پرهای مشکی سخت و سیخ دارد و دو طرف گردنش آبی است. پاهایش بزرگ و نیرومند است و پنجه‌ای خنجرمانند دارد. نر و ماده شبیه هم هستند. ماده‌ها کمی بزرگترند و تاجشان هم بزرگتر است و پوست زیر پر آنها روشنتر است.

کاسواری کوچک در مناطق کوهستانی تا ارتفاع ۳۶۰۰ متری زندگی می‌کند و در جاهایی که کاسواری جنوبی حضور ندارد به مناطق کم‌ارتفاع هم می‌اید. آنها همه‌چیزخوارند و از میوه‌های افتاده، حیوانات کوچک و حشرات تغذیه می‌کنند. زندگی انفرادی دارند و فقط در فصل جفتگیری با هم هستند.

جمعیت این حیوان به دلیل از میان رفتن و زوال زیستگاه‌ها، شکار و زنده‌گیری در حال کاهش است و در ردهٔ حفاظتی در مرز تهدید طبقه‌بندی شده‌است.

منابع[ویرایش]