پرش به محتوا

کات‌اوت (پویانمایی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویدئویی درباره ساخت انیمیشن کات‌اوت، به زبان اسپانیایی با زیرنویس انگلیسی

پویانمایی کات‌اوت یا بریده‌جنبانی یا پویانمایی با بریدۀ مقوا (به انگلیسی: Cutout Animation)[۱] پرسوناژ با بریدۀ مقوا ساخته می‌شود و مفصل‌گذاری می‌شود و گاه به صورت تکه‌چسبانی [۲] یعنی با بریده‌های مواد دیگری مانند پارچه، نخ‌های مختلف، کاموا، کاغذهای گوناگون روزنامه یا عکس شکل می‌گیرد و زیر دوربین، کادر به کادر حرکت داده می‌شود و فیلمبرداری می‌شود. اولین فیلم‌های پویانماییِ شناخته‌ شدۀ جهان پویانمایی کات‌اوت (ساخته شده در آرژانتین توسط: کوئیرینو کریستیانی) بودند.[۳] این تکنیک به صورت کات اوت سایه‌ای [۴] نیز اجرا می‌شود. با این ترتیب که اشکال لازم را از مقوای سیاه می‌سازند و از پشت به آن نور می‌تابانند. در این صورت بینده می‌تواند تصویر را به صورت سایه‌های بسیار مشخصی که حرکت می‌کنند، ببیند.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از تکنیک بریده‌جنبانی، رابطۀ مستقیم و تنگاتنگ کارگردان با کار و در نتیجه تلفیق قوی احساسات عمیق کارگردان با کار می‌باشد.

پانویس[ویرایش]

  1. Cutout
  2. Collage
  3. Bendazzi, Giannalberto. ""Quirino Cristiani, The Untold Story of Argentina's Pioneer Animator"". Animation World Network. Animation World Network. Retrieved 19 October 2018. (به انگلیسی).
  4. Silhouette Animation

منابع[ویرایش]

تاریخچه انیمیشن در ایران. مهین جواهریان. دفتر پژوهش‌های فرهنگی. ۱۳۷۸