چهارقاپی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چهارقاپی
Qesr-i Shirin March1911 Photo by Gertrude Bell 18.jpg
نامچهارقاپی
کشورایران
استاناستان کرمانشاه
شهرستانشهرستان قصر شیرین
اطلاعات اثر
دیرینگیدوران ساسانی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۷۴۶
تاریخ ثبت ملی۲۲ تیر ۱۳۷۹

چهارقاپی بنایی به صورت چهارتاقی، مربوط به دوران ساسانی است و در قصرشیرین، در شمال این شهر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱]

کاربری بنا[ویرایش]

در رابطه با کاربری چهارتاقی‌ها هنوز توافق نظری وجود ندارد. از یک سو برخی این ساختمان‌ها را آتشکده به معنای آدریان دانسته‌اند. اما برخی دیگر در کاربری مذهبی آن‌ها تردید کرده[۲] و آن‌ها را صرفاً آتشگاه، به معنای مکانی غیرمقدس برای برداشتن آتش مورد نیاز در زندگی روزمره عنوان کرده‌اند. رضا مرادی غیاث آبادی از جمله کسانی است که برای چهارتاقی‌ها کاربری نجومی قائل شده‌اند.[۲][۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «محور ساسانی قصرشیرین_کرمانشاه کاندیدای ثبت جهانی شد». خبرگزاری میراث فرهنگی. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۳۸۵ اسفند ۲۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  3. رضا مرادی غیاث آبادی. «صفحه اصلی و راهنمای مطالب موجود دربارهٔ چارتاقی‌ها». پژوهش‌های ایرانی: نوشته‌های رضا مرادی غیاث آبادی در زمینه اخترباستان‌شناسی و فرهنگ ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۴ مرداد ۱۳۸۷.