فرونقش (چاپ)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از چاپ هلیوگراور)
پرش به: ناوبری، جستجو

فرونقش فنی در چاپ که عمدتاً برای اهداف گرافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، ناحیه‌هایی که قرار است چاپ شوند پایین تر از سطح کلیشه، حکاکی یا کلیشه سازی می‌شوند. این کلیشه، مْرُکبی و سپس سطح آن کاملاً تمیز می‌شود و ته ماندهٔ مرکب که فقط در قسمت‌های حکاکی شده باقی مانده، بر اثر فشار - معمولاً با استفاده از یک پِرِس غلطکی - به ورق کاغذ یا به سطح چاپی دیگر منتقل می‌شود. تنها فرایند چاپ فرونَقش که هنوز استفادهٔ تجاری دارد، فتوگِراوْر است.[۱]

چاپ هلیوگراور، به عبارات دیگر «چاپ گود» یا «روتوگراور» (گونه‌ای از چاپ‌های برجسته) روش چاپ است که در آن شکل بخش «تحویل رنگ» جسم چاپ کننده گود است. در ابتدا تمامی سطح غلطک چاپ به رنگ آغشته شده و سپس با افزاری چون کارتک رنگ‌های مازاد زدوده می‌شوند، بطوری که رنگ در گودی‌ها، جهت تحویل به کاغذ بجا می‌ماند. چاپ با فشار بسیار زیاد غلطک به روی جنس مورد چاپ انجام می‌پذیرد. غلطک‌ها روکشی دائم یا موقت، اغلب از جنس مس دارند و طرح چاپ (تفکیک شده به رنگهای مورد لزوم) با روش‌های شیمیایی یا مکانیکی بروی این قشر مس «کنده کاری» یا به اصطلاح گراور سازی می‌شود.

چاپ فرونَقش در بخش تولید صنعتی و هنری کاربری بسیار دارد و بخاطر نسبتاً پر هزینه بودن تولید گراورهای گود برای تولیدات کلان (از ۳۰۰۰۰۰ برگ بیشتر) به کار گرفته می‌شود. در واقع مواردی که چاپ افست مقرون به صرفه نیست. موارد مصرف عمده این روش، چاپ در روی نایلون، انواع مقوا، (از جمله نوع روکش نایلون دار) و کاغذ عادی است. محصولات این روش چاپ عبارتند از انواع نایلون‌های بسته بندی و کیسه سازی، مقوای بسته‌بندی (مثل تتراپاک و غیره)، اسکناس، اوراق بهادار و اغلب مجله‌ها با تیراژ بالا.


گراور چرخشی گونه ای از چاپ فرو رفته می باشد که شامل ، حک تصویر بر روی یک حامل تصویر می باشد . در چاپ گراور تصویر بر روی یک سیلندر حک می شود . برای اینکه مانند چاپ افست و فلکسو گرافی نوعی چاپ دورانی می باشد . این بدین معناست که ماشینهای چاپ گراور بر روی رولهای کاغذ بجای ورق های کاغذ چاپ می نمایند. سیلندر های گراور امروزه بطور دیجیتال توسط ماشینهای نوک الماس و لیزر حکاکی می شوند . بر روی سیلندر گراور تصویر حکاکی شده که از سلول های کوچکی تشکیل شده است که میزان جوهری که به سطح کاغذ منتقل می شود را تعییم می کند . ماشین چاپ روتو گراور برای چاپ هر رنگ ، قسمتی مجزا دارد ، تعداد واحد های ماشین بستگی به تعداد رنگهای مورد نیاز برای تصویر نهایی دارد . ۵جزء پایه در هر قسمت برای هر رنگ وجود دارد : ۱- سیلندر حکاکی شده ۲- منبع جوهر ۳- یک تراز ۴- غلطک چاپ ۵- خشک کن . وقتی که دستگاه در حال کار است ،سیلندر حکاکی شده در معرض افشاننده های جوهر قرار دارد و سلولها و حفره های فرو رفته را پر می کند . هنگامیکه سیلندر می چرخد ، رنگ را از افشاننده بیرون می کشد . تراز مانند یک شیشه پاکن عمل می کند . و قبل از اینکه سیلندر با کاغذ تماس پیدا کند ، جوهر را از نقاطی که نمی خواهند چاپ شوند ، می زدایند . سپس کاغذ بین غلطک چاپ و سیلندر گراور ساندویج می شود. در اینجا است که جوهر از سلولهای فرو رفته به کاغذ انتقال پیدا می کند . استفاده غلطک چاپ اعمال فشار بر روی کاغذ جهت پرس شدن سلیندر گراور می باشد و بیشترین پوشش را با جوهر برقرار می سازد . سپس کاغذ پیش از رفتن به بخش رنگی دیگر به خشک کن می رود و کامال خشک می شود .

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Tiefdruck»، ویکی‌پدیای آلمانی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ تیر ۱۳۹۰).

فدک گرافیک

مرکز انجمن‌های تخصصی