پیل الکتروشیمیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمایش یک پیل الکتروشیمیایی. دو نیم‌پیل با پل نمکی با هم ارتباط دارند.

پیل الکتروشیمیایی (به انگلیسی: Electrochemical cell) پیلی است که در آن در اثر واکنش شیمیایی، جریان الکتریکی تولید می‌شود یا واکنشی شیمیایی بوسیله انرژی الکتریکی انجام می‌شود. باتری‌های ۵/۱ ولت معمولی نمونه‌ای از یک پیل الکتروشیمیایی‌اند. (گرچه که به بیان درست‌تر یک پیل گالوانیکاند.)

پیل الکتروشیمیایی چهار بخش دارد:

آند: که در آن واکنش آندی رخ می‌دهد. واکنش آندی به واکنشی گفته می شود که در آن ماده شیمیایی الکترون(های) خود را از دست داده و (در حالت شارژ پیل یا الکترولیز) به یون مثبت (کاتیون) تبدیل شده یا اصطلاحاً اکسید می شود.

کاتد: که در ان واکنش کاتدی رخ می‌دهد. در کاتد ماده شیمیایی با گرفتن الکترون(ها) اصطلاحاً احیا شده و (در حالت شارژ پیل یا الکترولیز) به یون منفی یا آنیون تبدیل می شود.

الکترولیت: که برای رخ دادن واکنش بین آند و کاتد است و باید هدایت الکتریکی‌اش بالا باشد. هر پیل الکتروشیمیایی نیاز به الکترولیت مناسب دارد. یعنی انتخاب الکترولیت با توجه به نوع الکترودها انجام می شود. پل یا دیواره متخلخل: با توجه به این که در اکثر پیل ها الکترولیت های دو بخش آندی و کاتدی از نظر نوع یا غلظت متفاوت هستند، مخلوط شدن آنها کارکرد پیل را مختل خواهد کرد بنابراین از یک دیواره متخاخل و در برخی موارد از یک پل نمکی برای ارتباط دادن دو بخش استفاده می شود.

در پیل الکتروشیمیایی بایستی سرعت زایش و گیرش الکترون برابر باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]