محمدرضا حیدری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمدرضا حیدری
محمدرضا حیدری.jpeg
ششمین رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
آغاز به کار
۱ شهریور ۱۳۹۶
نایب رئیسحمیدرضا موحدی زاده
پس ازمحمدکمال سروی‌ها
عضو شورای اسلامی شهر مشهد
دوره پنجم
اطلاعات شخصی
زاده
محمدرضا حیدری

۱ فروردین ۱۳۴۱ ‏(۵۹ سال)
مشهد، ایران
ملیتایرانی
حزب سیاسیاصلاح طلب
فرزندانمحسن، مرتضی، مصطفی
تحصیلاتفارغ التحصیل علوم اجتماعی
محل تحصیلدانشگاه فردوسی مشهد
دیناسلام (شیعه)

محمدرضا حیدری (زاده ۱۳۴۱ در مشهد) سیاستمدار، پژوهشگر علوم اجتماعی و رئیس پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد است. وی هم‌چنین رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی بوده‌است.

زندگی و تحصیلات[ویرایش]

او در فروردین ماه ۱۳۴۱ در مشهد به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در مشهد و دبیرستان خسروی گذراند. با آغاز جنگ ایران و عراق همراه با برادرانش به جبهه رفت. حسن برادر کوچک و نوجوانش را در جنگ از دست داد و علی برادر دیگرش به خیل جانبازان پیوست. با پایان یافتن جنگ به مشهد بازگشت و در سال ۶۸ در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تحصیل شد. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود در رشته پژوهشگری علوم اجتماعی را از دانشگاه فردوسی مشهد أخذ کرد. وی ضمن تدریس در دانشگاه فرهنگیان، مدرس و مؤسس گروه پژوهشی علوم اجتماعی جهاددانشگاهی مشهد بوده‌است.

سمت‌های اجرایی[ویرایش]

  • وی در سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ معاون پرورشی آموزش و پرورش ناحیه ۴ مشهد بوده‌است و در سال ۷۶ مشاور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان بزرگ بوده‌است
  • در فاصله سالها ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مشهد دارا مسئولیت بوده‌است.
  • مدیرکل دفتر سیاسی و امنیتی استانداری خراسان بزرگ (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳)
  • ریاست آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان(۱۳۸۳تا۱۳۸۴)
  • او هم‌چنین در زمینه مطالعات و تسهیل گری اجتماعی بافت‌های فرسوده فعال بوده و مدیریت اجرایی اتاق اصناف مشهد را عهده‌دار بوده‌است.

دولت اصلاحات[ویرایش]

با روی کارآمدن دولت سید محمد خاتمی، وی سکان مدیرکلی دفتر سیاسی و امنیتی استانداری خراسان بزرگ (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳) و ریاست بر آموزش فنی و حرفه‌ای(۱۳۸۳تا۱۳۸۴) این استان را عهده‌دار شد. حیدری با پایان کار دولت اصلاحات و آغاز بکار دولت احمدی‌نژاد، به فضای تدریس خود در دانشگاه‌ها بازگشت. در دوره خدمت خود در استانداری در چهارمین جشنواره شهید رجائی به عنوان مدیر نمونه ملی در حوزه پژوهش و مطالعات انتخاب شد.

انتخابات اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶[ویرایش]

او درآستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، ضمن عهده‌دار بودن ریاست شورای اصلاح‌طلبان استان خراسان رضوی، برای حضور در انتخابات شوراها نامزد شد. صلاحیت او تا آخرین لحظات توسط نهادهای نظارتی تأیید نشد؛ اما علی‌رغم فرصت کم برای تبلیغات، توانست همراه سایر اعضای لیست امید اصلاح‌طلبان به شورای شهر راه یابد. او ریاست شورای شهرمشهد را در پنجمین دوره مدیریت شهری این شهر بر عهده گرفت.

اتفاقات دی ماه ۹۶ مشهد[ویرایش]

حیدری در واکنش به بروز اعتراضات دی ماه ۹۶ مشهد و حوادث متعاقب آن ضمن دفاع از حق آزاد اعتراض مطابق با بندهای قانون اساسی گفت: «باید از ظرفیت‌های قانونی برای شکل‌گیری نهادهای مدنی استفاده کنیم تا قشرها مردم بتوانند خواسته‌های خود را به سمع مسئولین برسانند».

او هم‌چنین به حملات شدید تریبون‌داران افراطی به عملکرد و دیدگاه متفاوت شورای شهر مشهد در آن روزها در نطق آغازین جلسه صحن علنی شورا پاسخ داد: بله، ما متفاوتیم. ما متفاوتیم چون معتقد به رعایت حقوق شهروندان و حفظ حریم خصوصی اشخاص هستیم. متفاوتیم چون به رواداری فرهنگی و دفاع از اقلیت‌های دینی و مذهبی باور داریم. متفاوتیم چون به رعایت حقوق زنان باور و اعتقاد داریم و … بله ما متفاوتیم و به این تفاوت مفتخریم

دیدگاه‌ها و نظرات[ویرایش]

محمدرضا حیدری به حضور عموم شهروندان در مراحل تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اداره شهر باور داشته، این حضور را ضامن به نتیجه رسیدن برنامه‌ها دانسته و آن را بارها به صراحت اعلام کرده‌است. او هم‌چنین به توسعه متوازن و عدالت محور معتقد است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]