اسبچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پونی)
پرش به: ناوبری، جستجو
Gracie-rhs2005.jpg

پونی اسبی کوچک است. بسته به کنتکست، پونی ممکن است اسبی با ارتفاعی حدوداً برابر جدوگاه، یا اسبی کوچک با هیکلی خاص باشد. [۱][۲][۳]

درواقع پونی ها اسبهای کوچک جثه ای هستند که قد آنها کمتر از 1.5 متر است. اما این به این معنا نیست که هر اسبی که قدش کوتاه است پونی به حساب می آید. پونی ها اعضای نژاد خاصی از اسبها به شمار می روند و شما می توانید با جفت کردن دو پونی، یک بچه پونی داشته باشید!

نژادپونی انواع گوناگونی در سرتاسر جهان دارد. در نمایشگاه ها معمولا پونی ها را برحسب قدشان به سه دسته تقسیم می کنند: تا 1.2 متر، تا 13.4 متر، و تا 1.4 متر. [ سایت دنیای اسب http://www.irhorseworld.org/darbare/nezhad/item/90-ponies.html]

پونی شتلند[ویرایش]

این پونی ها همانهایی هستند که اکثر مردم با شنیدن اسم پونی آنها را در ذهنشان مجسم می کند. این پونی ها واقعا ریزجثه هستند و قدشان معمولا 1و1 متر است. این نوع پونی دارای رنگ های مختلفی نیز هست. اگر در فکر یک اسب خوب برای کودکتان هستید دنیای اسب این پونی ها را به شما توصیه می کند.


پونی ویلزی[ویرایش]

پونی های ویلزی (Welsh ponies) در واقع چهار نوع دارند که به ترتیب قد از کوتاه به بلند عبارتند از: پونی ویلیزی کوهستان، پونی ویلزی، پونی ویلزی نوع پاکوتاه (تاتو)، و تاتوی ویلزی. [۱] (Welsh Mountain Pony, Welsh Pony, Welsh Pony of Cob Type, Welsh Cob)


پونی آمریکایی[ویرایش]

این پونی ها در اصل از پیوند پونی Appaloosa آپالوسا با پونی شتلند به وجود آمدند و معمولا خصوصیات پونی Appaloosa را دارند. این نوع پونی هم برای بچه ها خوب است و غالبا به اسم POA شناخته می شود.


پونی کونمارا (Connemara)[ویرایش]

این نوع پونی ظاهری پیراسته دارد و از انواع قد بلند پونی ها به حساب می آید؛ به همین دلیل برای افراد بزرگسال مناسب تر است تا کودکان. این نوع پونی در پرش استعداد زیادی دارد.


پونی شینکوتگ (Chincoteague)[ویرایش]

این نوع پونی وحشی بوده و در دو تا از جزیره های ساحل ویرجینیا زندگی می کند. این پونی ها اولین بار در دهه 1700 میلادی کشف شدند، گله های آنها توسط آتش نشانی منطقه Chincoteague کنترل شد که در چهارم جولای آنها را با گله پونی های جزیره Assateague یکی کردند و از باریکه ی اقیانوسی به جزیره Chincoteague عبور دادند تا به حراج گذاشته شوند.

این نوع پونی نسبتا سرسخت است، اما برای سوارکاری مورد استفاده قرار گرفته است. این پونی ها در همه رنگها دیده می شوند اما رنگ ابلق در آنها غالب است.

انواع دیگر پونی:[ویرایش]

American Walking Pony Australian Pony Dales Pony Dartmoor Pony Dulmen Exmoor Pony Falabella Fell Pony Gotland Highland Icelandic Horse Merens New Forest Pony Norwegian Fjord Prezlwalski's Horse Rocky Mountain Pony Tarpan

پونی ها عموماً باهوش و با رفتاری دوستانه شمرده می شوند گرچه گاهی کله شق هم توصیف می شوند. [۲]

.

منابع[ویرایش]

  • سایت دنیای اسب [۳]
  1. Macdonald, A.M. (ed.) (1972). Chambers Twentieth Century Dictionary. Chambers. 
  2. n.a. (2005). Oxford American Dictionaries (computer application). Apple Computer. 
  3. Woolf, Henry (ed.) (1980). Webster's New Collegiate Dictionary. Springfield MA: Merriam. ISBN 0-87779-398-0. 
  • Budiansky, Stephen. The Nature of Horses. Free Press, 1997. ISBN 0-684-82768-9
  • Siegal, Mordecai, ed. Book of Horses: A Complete Medical Reference Guide for Horses and Foals, (By members of the faculty and staff, University of California, Davis, School of Veterinary Medicine.) Harper Collins, 1996.
  1. Macdonald, A.M. (ed.) (1972). Chambers Twentieth Century Dictionary. Chambers. 
  2. n.a. (2005). Oxford American Dictionaries (computer application). Apple Computer. 
  3. Woolf, Henry (ed.) (1980). Webster's New Collegiate Dictionary. Springfield MA: Merriam. ISBN 0-87779-398-0. 
جستجو در ویکی‌واژه معنای واژهٔ «اسبچه» را در ویکی‌واژه ببینید.