اسبچه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پونی)
پرش به: ناوبری، جستجو
Gracie-rhs2005.jpg

پونی اسبی کوچک است. بسته به کنتکست، پونی ممکن است اسبی با ارتفاعی حدوداً برابر جدوگاه، یا اسبی کوچک با هیکلی خاص باشد.[۱][۲][۳]

درواقع پونی‌ها اسبهای کوچک جثه‌ای هستند که قد آنها کمتر از ۱٫۵ متر است. اما این به این معنا نیست که هر اسبی که قدش کوتاه است پونی به حساب می‌آید. پونی‌ها اعضای نژاد خاصی از اسبها به شمار می‌روند و شما می‌توانید با جفت کردن دو پونی، یک بچه پونی داشته باشید!

نژادپونی انواع گوناگونی در سرتاسر جهان دارد. در نمایشگاه‌ها معمولاً پونی‌ها را برحسب قدشان به سه دسته تقسیم می‌کنند: تا ۱٫۲ متر، تا ۱۳٫۴ متر، و تا ۱٫۴ متر.

پونی شتلند[ویرایش]

این پونی‌ها همانهایی هستند که اکثر مردم با شنیدن اسم پونی آنها را در ذهنشان مجسم می‌کند. این پونی‌ها واقعاً ریزجثه هستند و قدشان معمولاً ۱و۱ متر است. این نوع پونی دارای رنگ‌های مختلفی نیز هست. اگر در فکر یک اسب خوب برای کودکتان هستید دنیای اسب این پونی‌ها را به شما توصیه می‌کند.

پونی ویلزی[ویرایش]

پونی‌های ویلزی (Welsh ponies) در واقع چهار نوع دارند که به ترتیب قد از کوتاه به بلند عبارتند از: پونی ویلیزی کوهستان، پونی ویلزی، پونی ویلزی نوع پاکوتاه (تاتو)، و تاتوی ویلزی. [۱] (Welsh Mountain Pony, Welsh Pony, Welsh Pony of Cob Type, Welsh Cob)

پونی آمریکایی[ویرایش]

این پونی‌ها در اصل از پیوند پونی Appaloosa آپالوسا با پونی شتلند به وجود آمدند و معمولاً خصوصیات پونی Appaloosa را دارند. این نوع پونی هم برای بچه‌ها خوب است و غالباً به اسم POA شناخته می‌شود.

پونی کونمارا[ویرایش]

این نوع پونی ظاهری پیراسته دارد و از انواع قد بلند پونی‌ها به حساب می‌آید؛ به همین دلیل برای افراد بزرگسال مناسب تر است تا کودکان. این نوع پونی در پرش استعداد زیادی دارد.

پونی شینکوتگ[ویرایش]

این نوع پونی وحشی بوده و در دو تا از جزیره‌های ساحل ویرجینیا زندگی می‌کند. این پونی‌ها اولین بار در دهه ۱۷۰۰ میلادی کشف شدند، گله‌های آنها توسط آتش‌نشانی منطقه Chincoteague کنترل شد که در چهارم ژوئیه آنها را با گله پونی‌های جزیره Assateague یکی کردند و از باریکهٔ اقیانوسی به جزیره Chincoteague عبور دادند تا به حراج گذاشته شوند.

این نوع پونی نسبتاً سرسخت است، اما برای سوارکاری مورد استفاده قرار گرفته است. این پونی‌ها در همه رنگها دیده می‌شوند اما رنگ ابلق در آنها غالب است.

انواع دیگر پونی[ویرایش]

پونی‌ها عموماً باهوش و با رفتاری دوستانه شمرده می‌شوند گرچه گاهی کله‌شق هم توصیف می‌شوند. [۲]

.

منابع[ویرایش]

  1. Macdonald, A.M. (ed.) (1972). Chambers Twentieth Century Dictionary. Chambers. 
  2. n.a. (2005). Oxford American Dictionaries (computer application). Apple Computer. 
  3. Woolf, Henry (ed.) (1980). Webster's New Collegiate Dictionary. Springfield MA: Merriam. ISBN 0-87779-398-0. 
  • Budiansky, Stephen. The Nature of Horses. Free Press, 1997. ISBN 0-684-82768-9
  • Siegal, Mordecai, ed. Book of Horses: A Complete Medical Reference Guide for Horses and Foals, (By members of the faculty and staff, University of California, Davis, School of Veterinary Medicine.) Harper Collins, 1996.