پرچم رنگین‌کمان (دگرباشان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرچم رنگین‌کمان

پرچم رنگین‌کمان نشان همجنس‌گرایی زنانه، همجنس‌گرایی مردانه، دوجنس‌گرایی و تغییر جنسیت دهندگان و دگرباشی جنسی از دهه ۱۹۷۰ است.

این پرچم در سال ۱۹۷۸ توسط گیلبرت بیکر (به انگلیسی: Gilbert Baker) هنرمندی اهل سان‌فرانسیسکو طراحی شد و در ۲۵ ژوئن همان سال در (روز آزادی همجنسگرایان) به اهتزاز درآمد. او الهام طراحی این پرچم را از پرچم ۵ رنگ مسابقات گرفت و پرچمی در ۸ رنگ طراحی کرد. هدف وی از انتخاب این طرح، انتقال مفهوم تنوع و گوناگونی بود. به‌گفتهٔ وی «نقشی از طبیعت که نشان دهد گرایش جنسی حق همهٔ انسان‌ها است».

از دیدگاه او رنگ‌ها و معانی که او در ذهن داشت، به ترتیب زیر بودند:

پیشینه[ویرایش]

گیلبرت بیکر این پرچم را خودش رنگ‌آمیزی کرد و دوخت (مثل حسی که Betsy Ross کسی که اولین بار پرچم آمریکا رو طراحی کرد، داشت). اما وقتی که او طرحش را برای ساخت و تولید انبوه به تولیدکنندگان ارائه کرد، رنگ صورتی تیره، به دلایل فنی امکان ساخت و تولید نداشت. چون بیکر رنگ‌ها را دستی ساخته بود و ساخت رنگ مورد نظر او از نظر تجاری به صرفه نبود. پس پرچم ۷ رنگ شد. در ۱۹۷۹، کمیته رژه افتخار (Pride Parade Committee) تصمیم گرفت تا از پرچم بیکر استفاده کند. آن‌ها رنگ نیلی را حذف کردند به این ترتیب می‌توانستند در مسیر رژه، سه ردیف در سه رنگ را در یک سمت خیابان و سه ردیف در سه رنگ دیگر را در سوی دیگر خیابان قرار بدهند. از آن پس، استفاده از پرچم با ۶ نوار رنگی مرسوم شد.

تغییرات پرچم[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]