پرستوی دریایی کوچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرستوی دریایی تیره
Sternula albifrons 2 - Little Swanport.jpg
پرستوهای دریایی کوچک در آرایش پرهای تولیدمثل
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سلیم‌سانان
تیره: کاکائیان
سرده: پرستوهای دریایی کوچک
گونه: S. albifrons
نام علمی
Sterna albifrons
(پالاس، ۱۷۶۴)
Sternula albifrons albifrons

پرستوی دریایی کوچک (نام علمی: Sterna albifrons) نام یک گونه از سرده پرستوهای دریایی کوچک است. این گونه پرستو، گونه‌ای از تیرهٔ کاکائیان و راستهٔ سلیم‌سانان با جثهٔ کوچک و بال‌های باریک و پیشانی سفید است. به دلیل جثهٔ کوچکتر از دیگر پرستوهای دریایی، این پرنده را می‌توان به سادگی از دیگر هم‌نوعانش بازشناخت.

ویژگی‌های ظاهری

پرستوی دریایی کوچک ۲۳ سانتی‌متر طول دارد. بال‌هایش کشیده و کوچک هستند، پروازش مستقیم سریع است و درجا بال‌زنی می‌کند. در پرندهٔ بالغ تابستان‌ها روتنهٔ خاکستری کمرنگ، شاهپرهای انتهایی بال خاکستری تیره، پیشانی تا بالای چشم سفید، تارک و خط چشمی سیاه، منقار زرد با تُک سیاه، پاها صورتی گوشتی، و دم سفید است. در حالت نشسته، بال‌های این پرنده بیرون از دم قرار می‌گیرند. در زمستان‌ها نیز پرندهٔ بالغ دارای پر و بال نقره‌ای با انتهای شاهپرهای اولیهٔ سیاه دارد؛ تارک کمرنگ است و به صورت نوار چشمی در می‌آید.

در پرنده‌های جوان روتنه و بال‌ها خاکستری تیره هستند، شاهپرهای ثانویه و زیرتنه به رنگ سفید، و پرهای روتنه به رنگ تیره‌اند. پرهای روتنه شکلی V مانند پیدا می‌کنند.

زیستگاه

این پرنده اغلب در آب‌های کرانه‌ای و داخلی و رودخانه‌های پهن زندگی می‌کند و در کرانه‌های شنی یا ماسه‌ای دریاها و رودخانه‌ها آشیانه می‌سازد.

منابع

  1. BirdLife International (2012), Sterna albifrons, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 11 April 2014
  • منصوری، جمشید (۱۳۹۲). راهنمای پرندگان ایران. فرزانه. ص. ۲۵۹. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۲۳۹-۵۳-۰.

پیوند به بیرون