ویکی‌چگونه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویکی‌چگونه
WikiHow logo 2014.png
This is the web page of wikiHow in 2018. The web page copyright is believed to belong to wikiHow.png
wikiHow Main Page in May 2018
گونه شرکتPrivate
گونه وبگاه
Wiki-format how-to manual
در دسترس بهEnglish, Spanish, Dutch, Portuguese, French, German, Italian, Chinese, Russian, Czech, Japanese, Indonesian, Arabic, Thai, Korean, Vietnamese, Hindi, Turkish
ستاد،
United States
پدیدآور(ها)Jack Herrick و Josh Hannah
وبگاه
رتبه در الکسا 188 (May 2018)
تجاری؟Yes ("hybrid organization")
نیاز به ثبت ناماختیاری است،اما فقط برای کارهای خاص مورد نیاز است
وضعیت کنونیActive

ویکی‌چگونه (به انگلیسی: wikiHow) یک پایگاه داده بر پایه ویکی است که به ارائه چگونگی انجام امور (How to) می‌پردازد. این وبگاه که در سال ۲۰۰۵ توسط جک هریک (Jack Herrick) ایجاد شده است، در مه ۲۰۰۸ (میلادی) بیش از ۳۶۵۰۰ مقاله در زبان انگلیسی داشته‌است.

هدف بلند مدت ویکی‌چگونه ساخت یک راهنمای «چگونه...» رایگان برای هرکسی روی کره خاکی است. این وبگاه بجز انگلیسی به زبان‌های دیگری چون اسپانیولی، آلمانی، فرانسوی، ترکی و پرتغالی و فارسی نیز نوشته می‌شود.

تمامی محتوای این سایت زیر مجوز کریتیو کامانز منتشر می‌شود. وب‌گاه از یک ارائه (Version) اصلاح شده نرم‌افزار مدیاویکی ۱٫۹٫۳ بهره می‌برد.هدف ویکی هاو ساخت بزرگ‌ترین و باکیفیت‌ترین کتابچه کمک و راهنما در جهان است. این وب‌گاه تا ماه مه ۲۰۰۸ حدود ۲۳٬۵۰۰٬۰۰۰ بازدیدکننده داشته‌است.

تاریخچه

در ۱۵ جنوری ۲۰۰۵ جک هریک وبگاهی را تأسیس کرد که هدف آن ایجاد راهنمای انجام کار دقیق و به‌روز در زبان‌های مختلف باشد.[۱] روز تأسیس آن از روی عمد همزمان با تأسیس ویکی‌پدیا انتخاب شد. جک هریک برای ایجاد این وبگاه از ای‌هاو الهام گرفت.

پیوند به بیرون

منابع

  1. "wikiHow:History of wikiHow". wikiHow. Retrieved 21 February 2016.