ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه دسته‌بندی مقاله‌های خرد/پیشنهادها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این صفحه برای پیشنهاد ساختن گونه‌های خرد در نظر گرفته شده‌است. اگر بدون مطرح کردن پیشنهاد ساخت گونه‌ای خرد آن را بسازید ممکن است دیگران آن را به چالش کشیده و خواستار حذف آن شوند. همچنین برای ساخت الگوهای خرد به تعداد بالا حتما روش زیر را پیش گیرید.

گام‌های پیشنهاد یک گونهٔ خُرد[ویرایش]

اگر می‌خواهید یک رده و الگوی خُرد پیشنهاد دهید، خواهشمندیم که بنا به روند زیر این کار را انجام دهید:

 1. نخست رده:رده‌های خرد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گونهٔ خرد پیشنهادی شما وجود نداشته باشد.
 2. آن را به فهرست مربوط به بخش این ماه که زیر این سرصفحه هستند(البته اگر باشند) بیفزایید؛ آن را با گذاشتن ~~~~ امضا کنید.
  • به یاد داشته باشید که برای داشتن یک گونه خرد تازه سرشناسی جستار مهم نیست و مهم آن است که چند نوشتار درباره آن‌ها در ویکی‌پدیا هستند.
 1. شمار درخوری ازنوشتارهای خُرد بیابید که برای آن برچسب خرد مناسب باشند. این نوشتارها می‌توانند وضعیت زیر را داشته باشند.
  • اکنون برچسب خُرد داشته باشند.
  • اکنون گونه‌ای از برچسب خرد داشته باشند که باید عوض شوند.(که در این صورت باید بگویید که چرا برچسب شما از برچسب پیشین بهتر است.)
  • گونه‌ای از خُرد باشند که رده‌بندی آن‌ها چند پهلو باشند و نادرست به نظر آیند.
  • برچسب خرد نداشته باشند.
 1. دیگران هم با آن مشکلی نداشته باشند.
 2. پس از ۵ روز از فهرست آن‌ها در این‌جا اگر دیگران با شما موافقت کردند یا مخالفتی نکردند یا هیچ پاسخی ندادند می‌توانید کار خود را بیاغازید و آن الگوها و رده‌های خرد را بسازید.

^ ۶۰ نوشتار بسیار خوب است و ۳۰ مقاله شماری مناسب است و برای شمار کمتر باید بحث شود هرچند که بسته به مورد تعداد می‌تواند متغییر باشد.

پیشنهادهای تیر ۱۳۸۶[ویرایش]

الگوهای خُرد برای کشورها[ویرایش]

کاربر:Gerehgoshaa/الگو و رده خرد کشورها را ببینید. بد نیست به روش کاربر:Gerehgoshaa/الگوی کاری در ویکی واردش کنیم. به این ترتیب برای بیشتر کشورهایی که بِشاید الگوی خرد داریم.--سروش ☺گپ ۰۵:۲۹، ۷ ژوئن ۲۰۰۷ (UTC)

من فکر می‌کنیم رده‌ها و الگوهای موجود را منتقل کنیم بهتر است و مگر برای مواردی که وجود ندارد. وحید ۱۳:۱۳، ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۷ (UTC)
ظاهرا گره‌گشا ویرایشات گسترده‌ای را شروع کرده‌است! هم شما و هم گره‌گشا خسته نباشید. وحید ۱۳:۴۰، ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۷ (UTC)
خواهش می‌کنم. البته بخش عمده‌ای از کار مانده است و اکنون به دلیل وجود تغییر مسیرهای فراوانی که برای هزاران نوشتار باید اعمال شوند فشار زیادی بر روی کارگزارهای ویکی‌پدیا هست و درباره این پیشنهادها:
از آنجا که برای اکثر کشورها نوشتارهای خرد درخوری هست که شایسته نیست در رده نوشتارهای خرد جغرافیا یا رده نوشتار خرد باشند. آسوده‌تر است که برای کشورهایی که رده و الگوی خرد هنوز نداریم با ربات همه را بسازیم و البته فهرستی را برای رده‌بندی درست آن‌ها مانند ویکی‌پدیای انگلیسی(یعنی بر اساس قاره‌ها برای کشورهای غیر آسیایی و برای آسیایی‌ها به صورت آسیای شمالی/جنوبی/غربی/شرقی/جنوب... تهیه کرده‌ام که گمان می‌کنم اعمال آن‌ها مطابق آن‌چه در این‌جا و در بحث ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه رده‌بندی آورده‌ام. البته به دلیل حساسیت‌هایی که نسبت به بنده و رباتم وجود دارد و همچنین تشنج فضای ویکی‌پدیا و اختلاف‌های مدیران و کاربران منتظر نظر دوستان مانده‌ام تا برای حل مشکلی از مشکلات ویکی‌پدیا بر درگیری‌ها نیفزایم. در ضمن بسیار نکو خواهد بود اگر دیگر کاربران ما را در تغییر نوع خرد بر اساس رده‌ها کمک کنند و امیدوارم که به زودی راهنمای تهیه لیست برای کمک آن‌ها را در پروژه قرار دهم. بدرود و پاینده باشید. --سروش ☺گپ ۱۹:۰۰، ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۷ (UTC)

الگوهای خُرد برای استان‌های ایران[ویرایش]

پیشنهاد می‌کنم برای استان‌های ایران به همان شیوهٔ بالا الگوی خُرد بسازیم.--سروش ☺گپ ۰۵:۲۹، ۷ ژوئن ۲۰۰۷ (UTC)

در این باره مطمئن هستم که شمار و پتانسیل بودنِ مقاله‌ها برای همه استان‌های ایران برای داشتن رده خرد خواهدبود.--سروش ☺گپ ۱۹:۰۱، ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۷ (UTC)

ساختن فهرست برای رده‌های خرد مهم در ویکی‌پدیای فارسی[ویرایش]

گمان می‌کنم که بهتر باشد که فهرستی از گونه‌های خرد مهم با یاری جستن از [۱] و[۲] تهیه کنیم و همه را یک‌جا ایجاد کنیم تا کاربران در آینده مرتب نیاز به ساختن آن‌ها نباشند و کارهای ویکی‌پدیای فارسی با سرعت بیشتری پیش رود. اگرچه این کار با داشتن یک فهرست فارسی-انگلیسی با سه تا چهار ستون شدنی است ولی نباید فراموش کرد که تنها اعلام آمادگی کاربران و دست به کار شدن هرچه زودتر آن‌ها در مرتب کردن نوشتارهای ویکی‌پدیای فارسی می‌تواند به این کار سودمندیِ مورد نیاز را بدهد.سروش ☺گپ ۱۹:۳۲، ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۷ (UTC)