ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه ابزارهای ویرایشی/راهنما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ابزار دکمه‌های ویرایشی بیشتر به کاربرانی که مقاله‌نویسی می‌کنند کمک می‌کند تا برخی اصلاحات در متن مقاله‌ها را آسان‌تر انجام دهند.

روش کار[ویرایش]

دکمهٔ ابرابزار
نمایی از دکمه‌های ویرایشی اضافی

این ابزار در دو محیط ویرایش و نمایش (خواندن) قابل استفاده است.

  • محیط ویرایش: در محیط ویرایش، مجموعه‌ای از ابزارهای ویرایشی در اختیار کاربر است که می‌تواند از هر یک به صورت جداگانه استفاده کند.
  • محیط نمایش (خواندن): دکمهٔ ابرابزار، مجموعه کارهای ابزارهای املا و ابرابزار را بدون رفتن به حالت ویرایش انجام می‌دهد.

روش استفاده[ویرایش]

برای استفاده از این ابزار دو روش وجود دارد؛ در روش اول، مجموعه‌ای از دکمه‌ها با استفاده از قسمت «ابزارها» در صفحهٔ ترجیحات فعال می‌شود و در روش دوم، کاربر به‌دلخواه دکمه‌هایی را اضافه می‌کند.

نکته برای کاربران حرفه‌ای: اگر قبلاً با دستکاری JS کاربری خودتان دکمه‌های ویرایشی اضافی را استفاده می‌کرده‌اید، توجه کنید که برای استفاده از ابزار فعلی باید نخست روش قدیمی را غیرفعال کنید.

نصب[ویرایش]

برای نصب دکمه‌های ویرایشی بیشتر باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. به ویژه:ترجیحات بروید.
  2. در قسمت «ویرایش»، بخش «ویرایشگر»، گزینهٔ «نوارابزار ویرایش فعال شود» را روشن کنید.
  3. در قسمت «ابزارها»، بخش «ابزارهای عمومی»، گزینهٔ «دکمه‌های ویرایشی بیشتر» را روشن کنید.
  4. ترجیحات را ذخیره کنید.

ایرادزدایی[ویرایش]

اگر بعد از انجام مراحل بالا، ابرابزار برای شما فعال نشد، موارد زیر را نیز انجام بدهید:

  1. در قسمت «نمایش صفحه» مطمئن شوید که از پوستهٔ مونوبوک، مدرن یا وکتور استفاده می‌کنید (پوسته‌های دیگر توسط این ابزار پشتیبانی نمی‌شوند).
  2. در قسمت《ویژگی‌های آزمایشی》گزینه «حالت جدید ویکی متن» را غیرفعال کنید.
  3. اطمینان حاصل کنید که جاوااسکریپت کاربری شما خالی است (یا اطمینان حاصل کنید که محتوای آن با ابرابزار تداخل پیدا نخواهد کرد).
  4. کاشهٔ مرورگر را خالی کنید.

مسئولیت[ویرایش]

مسئولیت ویرایش‌های شما با خود شما است. اگر ابرابزار باعث شود که در صفحه‌ای خرابکاری کنید (مثلاً ارقام را در جایی که نباید، فارسی کنید و …) این شما هستید که مسئولید، نه ابرابزار. پیش از ذخیره کردن ویرایش‌تان، حتماً پیش‌نمایش آن را بررسی کنید. خرابکاری مکرر در ویکی‌پدیا، چه به صورت دسترسی انجام شده باشد و چه با استفاده از ابزارهایی نظیر ابرابزار، می‌تواند منجر به قطع دسترسی شما بشود.

دکمه‌های پیش‌فرض[ویرایش]

زمانی که ابزار «دکمه‌های ویرایشی بیشتر» را در صفحهٔ ترجیحات خود فعال کنید، یک سطر جدید در بالای دکمه‌های ویرایشی استاندارد ویکی‌پدیا اضافه می‌شود و یک دکمهٔ ویرایشی جدید نیز در آن قرار می‌گیرد. کار این دکمه که به شکل Button toggle dir.png است، تغییر جهت متن درون جعبهٔ ویرایش است. این دکمه در زمان ویرایش کردن صفحه‌هایی کاربرد دارد که در آن‌ها نوشته‌های راست به چپ (نظیر متن فارسی) و چپ به راست (نظیر متن انگلیسی) یا دستورها ویکی‌متن (نظیر دستور ایجاد جدول) به‌طور همزمان وجود دارند.

سایر دکمه‌های جدیدی که به نوار ابزار بالای جعبهٔ ویرایش اضافه می‌شوند به شرح زیر هستند:

دکمه‌های اصلاح‌کنندهٔ متن[ویرایش]

این مجموعه شامل دکمه‌هایی می‌شود که به کمک آن‌ها می‌توانید نویسه‌های غیراستاندارد را اصلاح کنید (مثلاً نویسهٔ «ک» را به «ك» تغییر دهید)، نقطه‌گذاری متن را درست کنید (مثلاً اطمینان حاصل کنید که بین نقطهٔ پایانِ یک جمله و شروع جملهٔ بعد یک فاصله قرار دارد)، ارقام را در جایی که ضروری است به فارسی تغییر بدهید، و پیوندهای میان‌ویکی را به ترتیب الفبایی مرتب کنید.

دکمهٔ ابرابزار[ویرایش]

این دکمه که به شکل Button super tool.png نمایش می‌یابد، تمام کارهای دکمه‌های اصلاح‌کنندهٔ متن را یک‌جا انجام می‌دهد.

دکمهٔ ابرابزار در بالای صفحه نیز نمایش می‌یابد (در کنار زبانه‌های خواندن، ویرایش و غیره). کلیک کردن روی زبانهٔ ابرابزار در بالای صفحه، به‌طور خودکار ابرابزار را بر تمام صفحه اعمال خواهد کرد و صفحه را ذخیره خواهد کرد.

دکمه‌های اضافه کردن برچسب[ویرایش]

از طریق دکمه‌های این مجموعه می‌توانید برچسب‌هایی نظیر {{ویکی‌سازی}} یا {{بدون منبع}} را تنها با یک کلیک در بالای متن داخل جعبهٔ ویرایش اضافه کنید.

دکمه‌های اضافه کردن ویکی‌متن[ویرایش]

دکمه‌های این مجموعه به شما کمک می‌کنند تا برخی دستورهای ویکی‌متن را با راحتی بیشتری وارد کنید. به عنوان مثال، یکی از دکمه‌ها کمک می‌کند تا به‌آسانی صفحهٔ تغییر مسیر بسازید و یکی دیگر کمک می‌کند تا به‌راحتی یک بخش از متن را چپ‌چین کنید.


افزودن دکمه‌های دلخواه[ویرایش]

برای استفاده از این روش، شما باید قدری با زبان جاوااسکریپت آشنا باشید.

در این روش شما فهرستی از دکمه‌های دلخواه خودتان را از طریق متغیری به نام ExtraEditButtons در اختیار ابزار می‌گذارید تا آن‌ها را نمایش دهد.

اگر به کد ابزار دکمه‌های ویرایشی بیشتر نگاه کنید، می‌بینید که در قسمت‌های پایانی کد، مجموعه‌ای از متغیرها نظیر toggleDirection و YKArabic تعریف شده‌است. هر کدام از این متغیرها در بر گیرندهٔ کد لازم برای ایجاد یک دکمه در نوار ابزار است. معمولاً عملکرد این دکمه‌ها به‌اختصار در سطر قبل از آن‌ها آمده‌است. (به عنوان مثال، دکمهٔ YKArabic دستور تبدیل نویسهٔ عربی «ی» و «ک» به نویسهٔ فارسی «ی» و «ک» را اجرا می‌کند).

برای این که دکمه‌های دلخواه خودتان را در نوار ابزار دکمه‌های ویرایشی بیشتر ببینید، در پروندهٔ JS شخصی خودتان باید متغیر ExtraEditButtons را تعریف کنید. پروندهٔ JS شخصی شما در صفحهٔ User:Username/skin.js قرار دارد که البته باید Username را با نام کاربری خودتان جایگزین کنید و skin را با نام پوسته‌ای که از آن استفاده می‌کنید. به عنوان مثال، اگر از پوستهٔ مونوبوک استفاده می‌کنید، JS شخصی خود را می‌توانید در Special:Mypage/monobook.js پیدا کنید.

شما باید JS شخصی خود را ویرایش کنید (اگر این صفحه وجود ندارد، آن را ایجاد کنید) و دستوری مانند این را در آن صفحه اضافه کنید:

ExtraEditButtons = YKArabic+Punc+ Spacer +InterW;

در مثال بالا، نخست دکمهٔ YKArabic به نوار ابزار اضافه شده، سپس دکمهٔ Punc (که نقطه‌گذاری را اصلاح می‌کند) اضافه شده، سپس یک فاصلهٔ کوچک بین دکمه‌ها افزوده شده (با کمک متغیر Spacer) و بعد دکمهٔ InterW اضافه شده (که میان‌ویکی‌ها را به ترتیب الفبایی مرتب می‌کند).

شما حتی می‌توانید دکمه‌های جدیدی برای خودتان بسازید و در متغیر ExtraEditButtons به آن‌ها نیز اشاره کنید؛ برای این کار باید دانش کافی از زبان جاوااسکریپت داشته باشید.

ویرایش عمده با ابرابزار[ویرایش]

برای ویرایش تعداد زیادی صفحه به کمک ابرابزار، می‌توانید کدهای آن را تحت ویکی‌پدیا:ویرایشگر خودکار اجرا کنید برای اطلاعات بیشتر ویکی‌پدیا:ویرایشگر خودکار و ویکی‌پدیا:ویرایشگر خودکار/ابرابزار را مطالعه کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]