ویکی‌پدیا:مقالات مجموعه‌نمایه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مقالات مجموعه‌نمایه یا فهرست مقالات با عنوان و موضوع مشابه به فهرستی از مقالاتِ دارای موضوعی خاص که عنوان یکسان (یا مشابه) دارند گفته می‌شود. مثلاً رولز-رویس فانتوم دربارهٔ مجموعه‌ای از ماشین‌ها و تپه‌های آتشفشان دربارهٔ چند رشته‌کوه است. دقت شود که مقالات فهرست لازم است هم مربوط به موضوعی خاص باشند و هم نام مشابهی داشته باشند. یک فهرست تنها در صورتی مجموعه‌نمایه محسوب می‌شود که وجود یک سرواژه در فهرست به دلیل نام خاص آن سرواژه باشد. مثلاً هر سرواژه در فهرستی از زلزله‌ها واژهٔ زلزله را در خورد دارد، ولی این باعث نمی‌شود ما با یک مجموعه نمایه مواجه باشیم.

یک مجموعه‌نمایه یک صفحهٔ ابهام‌زدایی نیست: یک صفحهٔ ابهام‌زدایی فهرستی از سرواژه‌هایی با موضوعات احتمالاً مختلف است که عنوان یکسان (یا مشابه) دارند، و صفحه به شکلی طراحی شده است که کاربر را به سریع‌ترین و ساده‌ترین شکل ممکن به صفحهٔ مورد نظرش هدایت کند. یک مجموعه‌نمایه تنها چیزهایی از یک نوع را فهرست می‌کند و الزامی به پیروی از قواعد صفحه‌های ابهام‌زدایی ندارد؛ گرچه بسیاری بطور قراردادی چنین می‌کنند. یک مجموعه‌نمایه هدفش هم ناوبری و هم ارایهٔ اطلاعات است: درست مثل هر فهرست عادی‌ای می‌تواند دارای فراداده و اطلاعات اضافه دربارهٔ هر سرواژه باشد. می‌تواند شامل پیوند قرمز باشد تا به کاربران برای ساخت نوشتار برای عنوان‌های مهم ایده دهد.

اساساً یک مجموعه‌نمایه یک فهرست است. معیار ایجاد، افزودن سرواژه یا حذف یک مجموعه‌نمایه همانند فهرست‌های مستقل است. شمایل یک مجموعه‌نمایه باید مطابق رهنمودهای فهرست‌های مستقل باشد. می‌توان الگوی {{مقالات مجموعه‌نمایه}} را به یک مجموعه‌نمایه افزود.

گاهی برای یک عبارت هم صفحهٔ ابهام‌زدایی و هم صفحهٔ مجموعه‌نمایه وجود دارد. اگر عنوان اصلی به صفحهٔ ابهام‌زدایی تعلق گرفته باشد [نیازمند نمونه]، آنگاه مقالهٔ مجموعه‌نمایه باید «فهرست ...هایی با نام ...» نام‌گذاری شود [نیازمند نمونه]. معمولاً اگر بین ساخت مقاله بصورت مجموعه‌نمایه یا صفحهٔ ابهام‌زدایی مردد باشیم، باید آن را بصورت صفحه‌ ابهام‌زدایی (دسته‌بندی بزرگ‌تر) بسازیم. در موارد معدودی که مجموعه‌نمایه عنوان اصلی محسوب شود، عنوان عبارت باید به صفحه داده شود و صفحهٔ ابهام‌زدایی با (ابهام‌زدایی) متمایز شود.

مقالات مجموعه‌نمایه در رده:مجموعه‌نمایه‌ها قرار می‌گیرند.

الگوها[ویرایش]

اگر یک صفحه فهرست مقالات با عنوان و موضوع مشابه باشد، باید یکی از الگوهای زیر در آن استفاده شود.

به صورت خودکار صفحاتی که این الگوها در آن استفاده شده‌است در رده:همه مقاله‌های مجموعه‌نمایه قرار می‌گیرند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

{{سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا} }