ویکی‌پدیا:ستاره‌های انبار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کاربران ویکی‌پدیا می‌توانند با فرستادن ستاره‌های انبار، (به انگلیسی: Barnstars) از یکدیگر تقدیر کنند. برای اهدای این جایزه به یک کاربر، کافی است تصویر ستاره مربوط را روی صفحه بحث وی قرار داده و توضیح دهید که چرا آن را اهدا کرده‌اید. اهدای این جایزه همچنین از راه اهدای «ویکی‌هدیه» (علامت قلب بالای صفحات کاربری و بحث) امکان‌پذیر است. در ویکی‌پدیای فارسی، ما معمولاً این ستاره‌ها را با نام «نشان» می‌شناسیم. اگر مطمئن هستید که کاربری شایسته این نشان است، خجالتی نباشید! فراموش نکنید که اهدای یک نشان به کاربری شایسته دریافت آن، باعث افزایش روحیه و اشتیاق و انگیزه وی برای مشارکت بیشتر و مفیدتر در ویکی‌پدیا خواهد شد.

ستاره انبار مخصوص ویکی‌پدیا نیست. چند سال قبل، بعضی جامعه‌های بر پایه ویکی شروع به اهدای جوایزی به کاربرانشان با عنوان «ستاره‌های انبار» کردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تاریخچه این واژه، ستاره انبار را ببینید. طرح ستاره انبار به‌عنوان یک جایزه ویکی توسط SunirShah از Meatball Wiki مطرح شد.[۱][۲] ستاره‌های انبار ویکی برای اولین بار در دسامبر ۲۰۰۳ توسط مارتین‌هارپر در ویکی‌پدیا معرفی شدند.[۳] از آن زمان تا به‌حال، این طرح در فرهنگ ویکی‌پدیا به نوعی ریشه تبدیل شده. این جوایز بخشی از پویش مهربانی هستند و هدفشان ارتقای نزاکت و ویکی‌عشق است. این جوایز نوعی نوازش مثبت هستند؛ چراکه اهدایشان رایگان است و شادی را برای دریافت‌کننده به ارمغان می‌آورد.

در هنگام اهدای یک نشان، فراموش نکنید که متنی مرتبط با دلیل اهدای جایزه فراهم کنید. تعدادی از نشان‌ها توسط دکمه «ویکی‌هدیه» (به شکل قلب) در بالای صفحات کاربری و بحث قابل اهدا هستند. فهرستی از نشان‌ها در ویکی‌انبار در دسترس است. شما هم می‌توانید با استفاده از یکی از نشان‌های موجود، خودتان یک نشان طراحی کرده و سپس آن را اهدا کنید.

منابع[ویرایش]

  1. "Wikimania 2006/Toronto - Meta". meta.wikimedia.org. Retrieved 2019-02-14.
  2. "User:SunirShah". Wikipedia. 2008-04-07.
  3. «Meatball Wiki: WikipediaExile». web.archive.org. ۲۰۰۴-۱۱-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۱۴.