ویکی‌پدیا:آموزش بی‌طرفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هر شخص، زاویه دید خود را دارد. با وجود این که احتمال دارد ۹۹٪ مردم جهان دیدگاهی کاملاً مشابه دیدگاه شما نسبت به یک موضوع داشته باشند، دیدگاه شما همچنان یکی از چندین دیدگاه امکان‌پذیر است. برای مثال، لیبرال بودن یعنی چه؟ بعضی می‌گویند که این موضع، به‌معنای دخالت مداوم دولت در جهت اطمینان از جاری‌شدن عدالت است؛ اما عده‌ای هم دیدگاه خلاف آن را مطرح کرده و معتقدند لیبرال بودن به‌معنی بالاترین حد تصمیمات شخصی و کوچک‌سازی دولت است. آیا یک مقاله معقول درباره لیبرالیسم می‌تواند این دیدگاه‌ها را منعکس کند؟ بله؛ و این آموزش به همین موضوع می‌پردازد.

در ابتدا با دیگران بر سر بی‌طرفی مذاکره کنید[ویرایش]

نخستین بخش مذاکره با دیگران، شناسایی دیدگاه خود و فهم محلی‌ست که از این دیدگاه از آن‌جا نشأت گرفته. «این چیزی‌ست که همه کسانی که می‌شناسم به آن باور دارند»، این نوعی نقطه آغاز است؛ اما در همکاری با نویسنده‌ای که باور متفاوتی دارد، داشتن مدارک و شواهد در اغلب موارد مهم است. این شواهد فقط دیدگاه شما را پوشش نمی‌دهند؛ بلکه باید روی میزان افرادی که آن را قبول دارند و آن افراد هم تمرکز داشته باشند. اطلاعاتی همچون این به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان بحث قابلیت رسیدن به تصمیمی عملی را می‌دهد. این تصمیم مشخص می‌کند که کدام دیدگاه باید در ابتدا بیاید، کدام دیدگاه‌ها به یک اندازه ارزش دارند و این که هر کدام متعلق به چه مقاله‌ای هستند. اگر کار به تفکیک دیدگاه‌ها در مقاله‌های متفاوت کشید، این تصمیم عنوان این مقاله‌ها را هم در بر می‌گیرد.

مالکیت واژه[ویرایش]

یکی از بنیان‌های متداول در اختلافات طولانی بر سر دیدگاه بی‌طرف، اعتقاد به «مالکیت» یک گروه بر یک واژه و داشتن اختیار برای تعریف آن است:

واژهٔ لیبرالیسم توسط فیلسوفان سیاسی ایجاد شده. فیلسوفان سیاسی، متخصصان لیبرالیسم هستند و آن‌ها که دیگر زنده نیستند باور دارند که لیبرالیسم با لیبرترینیسم یکی‌ست.

در واقع، بسیاری از واژه‌ها معانی متفاوتی دارند و اشخاص گاهی از «لیبرال» برای اشاره به حرکتی سیاسی و گاهی برای اشاره به استفادهٔ دست‌ودلبازانه از مواد اولیه در دستورهای غذایی استفاده می‌کنند. همین نشان می‌دهد که افراد مختلف در هنگام استفاده از کلمه‌ای یکسان، منظورهای متفاوتی دارند.

این حقیقت که یکی از احزاب جناح راست ملی‌گرای روسی حزب لیبرال دموکراتیک روسیه خوانده می‌شود در هیچ‌یک از معانی موجود در دیکشنری نیامده‌است و از دیدگاه‌های لیبرال‌های اصلی، که با روحانیت و مرکانتیلیسم مخالف بودند، هم تبعیت نمی‌کند. با این وجود، در یک دانشنامه، افکاری که مردم زیادی به آن باور دارند یا داشته‌اند نه تنها لایق گفته‌شدن، بلکه لایق بازخورد محترمانه هستند. بسیاری از این مشکلات با چیزی که ما آن را ابهام‌زدایی می‌نامیم قابل‌حل است.

در عین حال، این که شما با نحوهٔ استفاده از یک واژه یا تعریف آن مخالف هستید الزاماً به‌معنی اختلاف در دیدگاه‌ها نیست. شما باید مطمئن شوید که ادعاهای شما راجع به استفاده‌های جایگزین، قابل‌توجه و تأییدپذیر باشند و این موضوع می‌تواند با استفاده از منابع و ارجاعات احراز شود.