Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۰)»

این مقاله حسابی تمیزکاری لازم دارد
جز
(این مقاله حسابی تمیزکاری لازم دارد)
{{تمیزکاری}}
۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۰ [[محمود احمدی‌نژاد|رئیس جمهور احمدی‌نژاد]] دستور سرشماری هفتمین طرح[[سرشماری عمومی نفوس و مسکن]] را در سراسر کشور اعلام کرد. این طرح که در گذشته هر ۱۰ سال یکبار انجام می‌شد طبق مصوبه هیات وزیران از سال ۱۳۸۶ هر ۵ سال یکبار انجام شود.
سرشماری نفوس ‌۱۳۳۵ نخستین سرشماری عمومی نفوس کشور بود و درآن تمامی افراد کشور شمارش شدند. در سال ۱۳۹۰ هم این طرح برای ۲۰ روز در سراسر کشور اجرا شد.
 
==نتایج اولیه==
===کل جمعیت===
بر این اساس، جمعیت کشور بالغ بر ۷۴۹۶۱۷۰۲۷۵،۱۴۹،۶۶۹ تن است. درصد عدم همکاری در نرم بین المللی در سرشماریها یک درصد است اما این میزان در این سرشماری ۵ در هزار بوده است.
پاسخگویان عمدتا زنان خانه دار بودند که حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای پاسخ به پرسشنامه وقت صرف کردند، رئیس ستاد سرشماری هر استان نیز، استاندار و در شهرستان ها فرماندار بود. مدت زمان انجام این سرشماری که از تاریخ ۲ تا ۲۴ آبان به طول انجامید ۲۴ روز بود که ۲۱ روز آن برای انجام سرشماری و سه روز آن برای سرشماری غایبین تمدید شد.
سرشماری سال ۱۳۹۰ از دو سال پیش در مرکز آمار یعنی از سال ۸۸ آغاز شده بود که شامل مرحله طراحی، آزمایش، سازماندهی و اجرا و استخراج و پردازش بوده است.
اخذ کد پستی و کد ملی برای اولین بار در سرشماری های عمومی نفوس و مسکن صورت گرفته است. روند جمعیتی در سرشماری سال ۹۰ با پیش بینی های مرکز آمار همخوانی نداشت. بر اساس این سرشماری، جمعیت سال ۱۳۹۰ به صورت رند ۷۵ میلیون نفر و به طور دقیق ۷۴۹۶۱۷۰۲ نفر است که با توجه به تمدید مهلت برای سرشماری خانوارهای غایب پیش بینی می شود در نتایج نهایی این تعداد یک درصد افزایش یابد. نسبت مرد (درصد مردان کشور به جمعیت) ۵۱ درصد و زنان ۴۹ درصد است. در سرشماری سال ۸۵ نیز این اعداد همین گونه بوده است در سرشماری سال ۸۵ جمعیت کشور بالغ بر ۷۰ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۷۸۲ نفر بوده است.
درصد جمعیت شهری کشور را بر اساس سرشماری سال ۹۰، ۷۱ درصد اعلام شد، این درصد در سرشماری سال ۸۵ بالغ بر ۶۸ درصد بوده است.
 
===نسبت جنسیتی===
نسبت جنسیتی جمعیت کشور بر اساس سرشماری سال ۹۰ به سال ۸۵ تغییری نکرده است و بر اساس این سرشماری در مقابل هر ۱۰۰ زن ۱۰۳ مرد وجود دارد که این رقم بر اساس نرم بین المللی و طبیعی است.
خطای پوششی در این سرشماری حداکثر یک درصد و خطای محتوایی نیز حداکثر یک درصد است.
تعداد خانوارها بر اساس این سرشماری ۲۰ میلیون و ۷۰۳ هزار و ۹۵۳ خانوار اعلام شد و افزود: ۳٫۴ درصد خانوارها قبل از زمان تمدید غایب بودند که تلاش شد این میزان به کمتر از یک درصد برسد.
 
<ref name="mehrnews"/>
 
==جستارهای وابسته==
* [[سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۸۵)]]
 
== پیوند به بیرون ==
*[http://www.amar.org.ir/Portals/0/Files/abstract/1390/sarshomari90_nahaii.pdf گزیده نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰]
*[http://www.amar.org.ir/Portals/0/Files/abstract/1390/census-90-results.pdf نشریه گزيده نتايج سرشمارd عمومd نفوس و مسكن ۱۳۹۰]
 
== پانویس ==