پرش به محتوا

راهنما:صفحه بحث: تفاوت میان نسخه‌ها

۱۲٬۳۷۷ بایت اضافه‌شده ،  ۱۱ سال پیش
جز
ویرایش Kamalifar (بحث) واگردانده شد به آخرین تغییری که Grim reaper انجام داده بود
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (ویرایش Kamalifar (بحث) واگردانده شد به آخرین تغییری که Grim reaper انجام داده بود)
{{میان‌بر|وپ:بحث}}
'''صفحهٔ بحث'''، صفحهٔ ویژه‌ای دربرگیرنده بحث‌هایی پیرامون یک «موضوع» است. دو جور صفحهٔ بحث در ویکی‌پدیا وجود دارد، یکی صفحه های بحث استاندارد (مانند صفحه های بحث مقاله ها یا سیاست‌ها یا رده‌های ویکی‌پدیا) و دیگری صفحه های بحث کاربری. گونه نخست برای بحث پیرامون موضوع های گوناگون مربوط به مقاله (مانند پیشنهاد یک تغییر کلی در متن) به کار می‌رود، در حالی که گونه دوم به منظور ارتباط برقرار کردن با دیگر کاربران ویکی‌پدیا استفاده می‌شود.
[[تصویر:Talk-page-blue-link.png|left|frame|پیوندی به صفحهٔ بحث یک مقاله]]
برای این که به صفحهٔ بحث یک مقاله، الگو، کاربر، ... بروید، کافی است که روی پیوند «بحث» که در بالا و تقریباً سمت راست آن می‌بینید کلیک کنید. هنگامی که در صفحهٔ بحث یک مقاله هستید ، می‌توانید با کلیک روی پیوند مقاله به مقالهٔ اصلی برگردید.
تمام صفحه های ویکی‌پدیا (به جز صفحه هایی که در فضای نام ویژه قرار دارند، یک صفحهٔ بحث ویژه خودشان دارند. اگر هنوز یک صفحهٔ بحث ایجاد نشده باشد (یعنی پیش تر هیچ ویرایشی در آن صورت نگرفته باشد) پیوند صفحهٔ بحث که در بالای مقاله دیده می‌شود، به رنگ قرمز دیده می شود (و چنان‌چه شما این صفحه را ویرایش کنید، اولین کسی خواهید بود که در آن صفحهٔ بحث مشارکت کرده‌اید.) در غیر این صورت، این پیوند، آبی دیده می‌شود.
[[تصویر:Talk-page-red-link.png|left|frame|پیوند به صفحهٔ بحثی که هنوز ایجاد نشده قرمز رنگ خواهد بود.]]
صفحه های بحث مقاله ها برای بحث کردن درباره دیدگاه های گوناگون برگرفته از '''منابع معتبر''' دربارهٔ آن مقاله یا بخشی از آن مقاله به کار می‌روند. از '''صفحه های بحث مقاله ها به عنوان جایی برای بیان دیدگاه شخصی پرهیز کنید'''، زیرا [[وپ:نیست|ویکی‌پدیا جایگاه سخنرانی نیست]].
اگر شما در ویکی‌پدیا یک حساب کاربری ساخته و به سیستم وارد شده باشید، هنگامی کاربرهای دیگر ویکی‌پدیا برای شما در صفحهٔ بحث کاربری‌تان پیامی بگذارند، در بالای تمام صفحه های ویکی‌پدیا که به آن‌ها سر بزنید به طور خودکار پیامی مبنی بر این که «شما پیام‌های جدیدی دارید» می آید. هنگامی که به صفحهٔ بحث کاربری‌تان سر بزنید، این پیام به طور خود به خود حذف می‌شود.
 
== استفاده از صفحه های بحث ==
سجاد خسروانيان
اولین و مهم‌ترین قاعده این است: '''هر چه در صفحه های بحث می‌نویسید، با استفاده از چهار نشانه مدک (<code><nowiki>~~~~</nowiki></code>) امضا کنید.''' برای این منظور، کافی است در پایان آخرین جمله‌ای که می‌نویسید، چهار نشانه مدک مانند بالا بیافزایید. هنگامی که صفحه را ذخیره کنید، این نشانه ها به طور خودکار تبدیل به امضای شما می‌شود. اگر پیش تر در ویکی‌پدیا حساب کاربری ساخته و به سیستم وارد شده باشید، می‌توانید امضای تان را تغییر دهید تا به شکل دلخواه شما در بیاید. اما اگر به سیستم وارد نشده باشید، امضای شما شامل [[IP|آدرس IP]] شما و زمان امضا کردن خواهد بود.
سجاد خسروانيان متولد 1368 و شيرازي اصل است او در حال حاضر جوانترين خبرنگار خبرگزاري ايرنا مي باشد كه از سال 1386 وارد ايرنا شد. سجاد خسروانيان كار خبرنگاري را از زماني كه دوم راهنمايي بود آغاز كرد. وي كار خبرنگاري را ابتدا از صدا و سيما آغاز كرد و سپس همكاري هايي با روزنامه تحليل روز ، نيم نگاه، افسانه، طلوع، سبحان و خبرگزاري پانا در استان فارس داشته است. او همچنين در كانون هاي تربيتي آموزش و پرورش نواحي مختلف استان فارس به دانش آموزان خبرنگاري را آموزش مي داد. او در جريانات انتخابات سال 88 وقتي كه سيد علي محمد دستغيب از ميرحسين موسوي دفاع كرد و سخناني را عليه سيد علي خامنه اي در اعتراض به نتايج انتخابات زد اولين خبرنگاري بود كه كار گزارش نويسي را بر عليه سيد علي محمد دستغيب آغاز كرد و با مصاحبه با سيد علي اصغر دستغيب برادر علي محمد دستغيب و سيد بهاء الدين دستغيب فرزند شهيد دستغيب و ديگر بزرگان استان فارس افكارعمومي را به سمت تجمع در مقابل مسجد قبا و اعتراض به سيد علي محمد دستغيب سوق داد به نحوي كه از سال 88 تا سال 89 درگيري هاي زيادي در اين زمينه رخ داد و حتي منجر به تعطيلي مسجد قبا شد. با توجه به زياد شدن تعداد مصاحبه هاي او برعليه سيد علي محمد دستغيب از سوي طلبه هاي مسجد قبا تهديد شد. از جمله مصاحبه هاي جنجالي او مصاحبه با محمدباقر ولدان رييس سابق شوراي سياست گذاري ائمه جمعه استان فارس بود كه توهين هاي زيادي را به يوسف صانعي و سيد علي محمد دستغيب كرد. خسروانيان در حال حاضر دانشجوي ترم آخر دانشكده خبر در رشته خبرنگاري مي باشد. او جزو كوچكترين خبرنگاراني است كه محبوبيت زيادي در بين مردم استان فارس به خصوص شهر شيراز دارد. برخي ها مي گويند او پشتوانه زيادي در مجموعه بسيج و سپاه استان فارس دارد و جزو مشاوران فرمانده سپاه شيراز نيز بوده است و از جانب آن ها خوراك فكري مي گيرد. او با راه اندازي سايتي به آدرس takapoonews.ir (بانك جامع اطلاعات آموزشي حرفه خبرنگاري در ايران) گامي در جهت آموزش خبرنگاران ايران برداشت كه به دليل عدم حمايت مسوولان كشور اين سايت را غيرفعال كرد.
[[تصویر:Plus-sign-for-new-sections.png|left|frame|علامت «+» در بالای صفحه های بحث به شما اجازه افزودن یک عنوان جدید به بحث را می‌دهد.]]
برای این که یک عنوان جدید در صفحه های بحث ایجاد کنید، لازم نیست که کل صفحهٔ بحث را برای ویرایش باز کنید. کافی‌است روی علامت «+» که در بالای همهٔ صفحه ها دیده می‌شود کلیک کنید. در صفحهٔ جدیدی که برای شما باز می‌شود، می‌توانید عنوان و متن پیام‌تان را با طور جداگانه وارد کنید. هم‌چنین دیگر لازم نیست که [[ویکی‌پدیا:خلاصه ویرایش|خلاصهٔ ویرایش‌تان]] را بنویسید؛ سیستم به طور خودکار عنوان متنی را که می‌نویسید برای خلاصه ویرایش به کار می‌گیرد.
 
==صفحه‌بندی==
برای این که نوشته های طرف‌های درگیر در یک صفحهٔ بحث راحت‌تر خوانده شود، این افراد اقدام به صفحه‌بندی نوشته‌های شان می‌کنند. معمولاً این کار از طریق ایجاد تورفتگی {{به انگلیسی|indenting}} در ابتدای سطرهای متن انجام می‌شود. برای این که مفهوم آن را متوجه شوید به نمونه زیر توجه کنید.
کاربر شماره ۲، بعد از این که پیام کاربر شماره ۱ را در صفحهٔ بحث می‌خواند، صفحه را برای پاسخ دادن به این پیام ویرایش می‌کند. او پاسخ خود را با نویسهٔ '''دو نقطه''' (:) آغاز می‌کند، به این صورت:
 
<small>
<pre>
آیا شما با انتقال صفحه به [[فلان]] موافقید؟ -- [[کاربر:شماره ۱]]
:خیر مخالفم. نام اصلی متداول‌تر است. -- ~~~~
</pre>
</small>
 
هنگامی که او صفحه را ذخیره می‌کند، نتیجهٔ ویرایش‌های این دو کاربر به شکل زیر دیده می‌شود:
<div style="background-color:#FFF; padding-right:4px; border:1px solid #CCF;">
آیا شما با انتقال صفحه به [[فلان]] موافقید؟ -- [[کاربر:شماره ۱]]
:خیر مخالفم. نام اصلی متداول‌تر است. -- [[کاربر:شماره ۲]]
</div>
همان‌طور که در نمونه بالا می‌بینید، پیش از همه ، چهار نشانه مدک به طور خودکار تبدیل به امضای کاربر شمارهٔ ۲ شده‌است. دیگر آن که نوشتهٔ کاربر شماره ۲، یک دندانه جلوتر نوشته شده (اندکی از سمت راست صفحه فاصله گرفته است.) مورد دوم به خاطر استفاده این کاربر از کاراکتر '''دو نقطه''' در ابتدای پاراگراف بوده، و باعث تفکیک‌پذیری بهتر نوشتهٔ این دو نفر شده‌است. هر چه تعداد دو نقطه‌ها بیشتر شود، فاصله متن از سمت راست بیشتر می‌شود. تو رفتگی را می‌توان به این صورت مهار کرد:
 
<small>
<pre>
:خیر مخالفم. نام اصلی متداول‌تر است. -- ~~~~
::نظرتان راجع به انتقال به [[بهمان]] چیست؟ ~~~~
:::گزینهٔ مناسبی را مطرح کردید نظر جناب [[کاربر:شمارهٔ ۴]] را نیز جویا شوید. -- ~~~~
:::جناب [[کاربر:شمارهٔ ۳]] نام مناسب‌تری است. ~~~~
::[[کاربر:شماره ۲]] عزیز نام اصلی گرته‌برداری از [[فلان]] است. با آن مخالفم. ~~~~
</pre>
</small>
 
 
توجه کنید که کاربر ۳ در حال جواب به کاربر ۲ است و با یک : تورفتگی مرحله بعد را آغاز می‌کند. کاربر ۱ و کاربر ۴ نیز هر دو به کاربر ۳ پاسخ می‌گویند و بحث خود را با سه عدد : آغاز می‌کنند. اما کاربر ۵ به کاربر ۲ پاسخ می‌دهد و بحث خود را با دو عدد : آغاز کرده است.
 
 
<div style="background-color:#FFF; padding-right:4px; border:1px solid #CCF;">
:خیر مخالفم. نام اصلی متداول‌تر است. -- [[کاربر:شماره ۲]]
::نظرتان راجع به انتقال به [[بهمان]] چیست؟ [[کاربر:شماره ۳]]
:::گزینهٔ مناسبی را مطرح کردید نظر جناب [[کاربر:شمارهٔ ۴|فلانی]] را نیز جویا شوید. [[کاربر:شماره ۱]]
:::جناب [[کاربر:شمارهٔ ۳|شمارهٔ ۳]] نظر من استفاده از پیشنهاد شماست. [[کاربر:شماره ۴]]
::[[کاربر:شماره ۲]] عزیز نام اصلی گرته‌برداری از [[فلان]] است. با آن مخالفم. [[کاربر:شماره ۵]]
</div>
 
==استفاده درست از صفحه های بحث==
همان‌طور که پیش تر گفته شد، صفحه های بحث مقاله ها جای بیان باورهای شخصی نیستند. افزون بر این نکته رعایت چند مورد دیگر نیز در استفاده از صفحه های بحث مرسوم بوده است، و از کاربران ویکی‌پدیا انتظار می‌رود به این موارد احترام بگذارند:
* '''نوشته‌های تان را امضا کنید.'''
* '''نوشته‌های دیگران را تا آن جا که ممکن است، ویرایش نکنید.''' برخی از کاربران از این که در نوشته‌هایی که امضا کرده‌اند دست برده شود ناراحت می‌شوند. به درخواست آن‌ها احترام بگذارید.
* '''صفحه های بحث را پاک نکنید.''' اگر صفحهٔ بحث یک مقاله خیلی شلوغ و طولانی شده، آن را [[وپ:بایگانی|بایگانی]] کنید.
* '''هرزفرستی نکنید.''' هرزفرستی {{به انگلیسی|spamming}} به معنای فرستادن یک پیام در صفحهٔ بحث چندین مقاله یا چندین کاربر، به منظور تشویق دیگران برای پشتیبانی از انجام شدن یک کار، یا مخالفت با یک روند است. این کار در ویکی‌پدیا توصیه نمی‌شود و در شرایط خاص، از مصادیق خرابکاری تلقی می‌شود و با فرد خاطی برخورد می‌شود.
 
سیاست‌های عمومی ویکی‌پدیا مانند [[وپ:طفره|پرهیز استفاده از القاب طفره‌آمیز]] یا [[وپ:حمله|پرهیز از حملهٔ شخصی]] در صفحه های بحث مقاله ها و صفحه های بحث کاربری نیز به کاربرده می‌شوند.
 
==ایجاد صفحه های بحث==
هنگامی که خواستید یک صفحه بحث ایجاد کنید، پیش از آن که متنی بنویسید، نخست چند الگوی زیر را بیافزایید: اول الگوی {{الگوی|رتب}} را در بالا اضافه کنید سپس الگوی {{الگوی|بالای صفحه بحث}} را بیافزایید، سپس بسته به نوع مقاله این الگوها را اضافه‌کنید:
*{{الگوی|زنز}}:برای افراد زنده
*{{الگوی|پروژه ترجمه}}:برای مقاله هایی که یک نسخه از ترجمه آنها در [[ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه ترجمه|ویکی‌پروژه ترجمه]] موجود است.
*{{الگوی|بحث بیجا}}:برای مقاله هایی که امکان می‌رود در صفحه بحث شان حرف‌های بی‌ربط به مقاله زده شود مانند [[اسلام]]
*{{الگوی|سابقه نوشتار برگزیده}}:برای مقاله هایی که نامزد برگزیده شدن بودند(چه آن هایی که پذیرفته و چه آن هایی که رد شدند)
*{{الگوی|سابقه حذف}}:برای مقاله هایی که نامزد حذف بوده‌اند و نتیجه بر نگه‌داشتن شان بوده‌است.
سپس از الگوی {{الگوی|پتوپ}} استفاده کنید. البته به شرطی که مقاله در رابطه با یکی از ویکی‌پروژه‌های ویکی‌پدیا باشد مانند فیزیک سپس الگو را بدین گونه اضافه کنید:
<pre>
{پتوپ|1={{وپ‌فیزیک}}}}
</pre>
اگر عضو آن پروژه نیستند متنی به غیر از الگو اضافه نکنید، اگر هستید پارامترهای دیگر هم وارد کنید، مانند کلاس،اهمیت یا نیاز به تصویر.
 
 
==جستارهای وابسته==
*[[ویکی‌پدیا:رهنمود صفحه بحث]]
 
 
[[رده:مبانی ویکی‌پدیا]]
[[رده:راهنمای واسط ویکی‌پدیا]]
[[رده:بحث ویکی‌پدیا]]
 
[[ar:مساعدة:استخدام صفحات النقاش]]
[[bg:Уикипедия:Дискусионна страница]]
[[bn:উইকিপিডিয়া:আলাপ পাতার নির্দেশাবলী]]
[[br:Wikipedia:Pajenn gaozeal]]
[[ca:Viquipèdia:Pàgines de discussió]]
[[cs:Wikipedie:Diskusní stránka]]
[[cy:Cymorth:Tudalen sgwrs]]
[[da:Hjælp:Diskussionssider]]
[[de:Wikipedia:Diskussionsseiten]]
[[el:Βικιπαίδεια:Σελίδα συζήτησης]]
[[en:Help:Using talk pages]]
[[es:Wikipedia:Convenciones sobre páginas de discusión]]
[[eu:Laguntza:Eztabaida orria]]
[[gl:Wikipedia:Páxina de conversa]]
[[he:ויקיפדיה:דף שיחה]]
[[hr:Wikipedija:Stranice za razgovor]]
[[hu:Wikipédia:Vitalap]]
[[ia:Wikipedia:Pagina de discussion]]
[[id:Wikipedia:Halaman pembicaraan]]
[[it:Aiuto:Pagina di discussione]]
[[ja:Help:ノートページ]]
[[ka:ვიკიპედია:განხილვის გვერდების მართვა]]
[[mk:Помош:Страница за разговор]]
[[ml:വിക്കിപീഡിയ:സംവാദം താളുകള്‍ക്കായുള്ള മാര്‍ഗ്ഗരേഖകള്‍]]
[[ms:Wikipedia:Laman perbincangan]]
[[nl:Wikipedia:Overlegpagina]]
[[no:Hjelp:Hvordan bruke diskusjonssidene]]
[[pl:Pomoc:Strona dyskusji]]
[[pt:Wikipédia:Página de discussão]]
[[ro:Wikipedia:Pagină de discuție]]
[[ru:Википедия:Страницы обсуждений#Правила дискуссий]]
[[si:විකිපීඩියා:TP]]
[[simple:Wikipedia:Talk page]]
[[sk:Wikipédia:Diskusná stránka]]
[[sl:Pomoč:Pogovorna stran]]
[[sr:Википедија:Страница за разговор]]
[[sv:Wikipedia:Diskussionssidor]]
[[tr:Vikipedi:Tartışma sayfası]]
[[tt:Ярдәм:Bit bäxäse]]
[[uk:Довідка:Обговорення статей]]
[[yi:װיקיפּעדיע:שמועס]]
[[zh:Wikipedia:讨论页]]