پرش به محتوا

رخ‌نمانگاری (برنامه‌نویسی): تفاوت میان نسخه‌ها

جز
بدون خلاصۀ ویرایش
جزبدون خلاصۀ ویرایش
'''پروفایلینگ''' یا '''رُخ‌نمانگاری''' {{به انگلیسی|Profiling}} در [[برنامه‌نویسیمهندسی دینامیک]]،نرم‌افزار، (که به برنامه‌ایآن رخ‌نمانگاری برنامه یا رخ‌نمانگاری نرم‌افزار هم گفته می‌شود)، نوعی تحلیل برنامه پویا است که معمولاًمثلا عملیاتفضا [[نظریه(حافظه) یا پیچیدگی محاسباتی]]زمانی رایک بربرنامه، رویاستفاده قسمتاز خاصیدستورالعمل ازخاص، برنامهیا اعمالفراوانی و مدت‌زمان فراخوانی توابع را اندازه‌گیری می‌کند. بیشترینمعمولا کاربرداین پروفایلینگاطلاعات دررخ‌نمانگاری به [[بهینه‌سازی]] استبرنامه کمک می‌کند.
 
عملیات رخ‌نمانگاری از طریق مجهزسازی کد منبع برنامه یا حالت اجرایی دودویی آن به یک ابزار که '''رخ‌نمانگار''' {{به انگلیسی|profiler}} یا '''رخ‌نمانگار کد''' نامیده می شود به دست می‌آید. رخ‌نمانگارها از فنون متفاوتی استفاده می‌کنند، مثل روش‌های رویداد-محور، احتمالی، ابزاری، یا شبیه‌سازی.
 
'''پروفایلینگ''' یا '''رُخ‌نمانگاری''' {{به انگلیسی|Profiling}} در [[برنامه‌نویسی دینامیک]]، به برنامه‌ای گفته می‌شود که معمولاً عملیات [[نظریه پیچیدگی محاسباتی]] را بر روی قسمت خاصی از برنامه اعمال می‌کند. بیشترین کاربرد پروفایلینگ در [[بهینه‌سازی]] است.
 
== منابع ==