پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تراگذری»

کلمات علمی به معادل جهانی شان برگردانده شد.
جز (ویرایش 151.241.207.28 (بحث) به آخرین تغییری که 212.95.148.197 انجام داده بود واگردانده شد)
(کلمات علمی به معادل جهانی شان برگردانده شد.)
[[پرونده:NeutrophilerAktion.png|left|270px|thumb|مراحل انجام تراگذریدیاپدز ]]
به فرایند عبور گویچه‌های سفید خون از دیوارهٔ مویرگ به محیط پیرامون، '''تَراگُذریدیاپدز '''<ref>واژه‌های مصوّب فرهنگستان تا پایان دفتر دوازدهم فرهنگ واژه‌های مصوّب</ref> یا دیاپدز (diapedesis) می‌گویند.
در این فرایند، گروهی از گلبول‌های سفید از منافذ بین سلولی دیوارهٔ مویرگ‌ها عبور می‌کنند تا به محل آسیب‌دیده برسند. مواد شیمیایی آزاد شده از سلول‌های آسیب دیده که فاکتورهای جذب کننده [[نوتروفیل]]‌ها (خنثی‌خواه‌ها) هستند، باعث جذب نوتروفیل‌ها به سمت حاشیه مویرگ‌ها شده واین سلول‌ها با نازک و باریک شدن از لابه‌لای منافذ ریز بین سلول‌های جدار مویرگ خارج و به بافت آسیب دیده وارد می‌شوند. نوتروفیل‌ها باعث کشته شدن باکتری‌ها می‌شوند. سپس [[درشت‌خوار]]ها (ماکروفاژها) در مرحله بعد به کمک نوتروفیل‌ها می‌آیند.
 
بازمانده میکروب‌ها و سلول‌های خودی کشته شده و نوتروفیل‌ها چرک را می‌سازند. ماکروفاژها می‌توانند با عمل [[فاگوسیتوز]] این سلول‌های مرده را از بین ببرند.
 
مونوسیت‌های خون با عمل تراگذریدیاپدز از مویرگ‌ها خارج و تمایز پیدا می‌کنند و به [[ماکروفاژ]] تبدیل و وارد بافت پیوندی می‌شوند. [[نوتروفیل]]‌ها نیز دیاپدز و فاگوسیتوز انجام می‌دهند. [[لنفوسیت]]‌ها هم قدرت دیاپدز دارند. در پدیده‌ی دیاپدز شکل گلبول های سفید تغییر میکند به طوری که آنها میتوانند از منافذ مویرگ های خونی عبور کنند. لنفوسیت‌های T، با سلول‌های سرطانی و سلول‌های آلوده به ویروس مبارزه می‌کنند این سلول‌ها هم در بافت هستند، هم در خون.
 
== بازگشتار ==
کاربر ناشناس