تفاوت میان نسخه‌های «کالری»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱٬۴۸۴ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
جز (ویرایش 5.78.164.95 (بحث) به آخرین تغییری که 97.99.81.197 انجام داده بود واگردانده شد)
'''کالری''' {{به انگلیسی|Calorie}} برای اولین بار در سال ۱۸۲۴ میلادی توسط نیکولاس کلمنت <ref>[[نیکلاس کلمان]]<ref>Nicolas Clément</ref> به عنوان واحدی از [[گرما]] تعریف شد. بینواژه سالکالری های ۱۸۴۱ واز ۱۸۶۷واژه اینلاتین لغت''calor'' به فرهنگمعنی های''گرما'' انگلیسیگرفته وشده فرانسوی اضافه شداست.
بین سال های ۱۸۴۱ و ۱۸۶۷ این لغت به فرهنگ های انگلیسی و فرانسوی اضافه شد.
 
'''کالری به دو صورت تعریف می شود:'''
یک '''کالُری''' عبارت است از مقدار [[گرما|گرمای]] ([[انرژی]]) لازم برای اینکه دمای یک [[گرم]] [[آب]] را از ۱۴٫۵ به ۱۵٫۵ درجه افزایش دهد. یک کیلوکالری برابر است با ۱۰۰۰ کالری است.
* '''''کالری کوچک''''' یا ''گرم‌کالری'' (نماد:'''cal''') که برابر است با مقدار [[انرژی]] مورد نیاز برای افزایش دمای ۱ گرم آب در فشار هوای ۱ [[اتمسفر]] به اندازه ۱ درجه [[سلسیوس]].
به بیان دیگر یک کیلوکالری، مقدار گرمای لازم برای افزایش یک درجه سانتیگرادی دمای یک کیلوگرم آب است.
* '''''کالری بزرگ''''' یا ''کیلوگرم‌کالری''(کیلو‌کالری) (نماد:'''Cal''' <ref>با حرف C بزرگ</ref> یا '''kcal''') که همان '''''کالری غذایی''''' {{به انگلیسی|food calorie}} است و مقدار آن برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای °۱ [[سانتیگراد]]ی ۱ کیلوگرم‌ آب.
یک کالری تقریباً برابر با ۴.۱۸۴ ژول می‌باشد.میزان انرژی غذایی که می خوریم هم با کیلو کالری اندازه گیری می شود بدن انسان در هر شبانه روز به ۲۵۰۰ کیلو کالری انرژی نیاز دارد.
 
۱ یک ''کالری تقریباًبزرگ'' برابر است با ۴.۱۸۴۱۰۰۰ ژول''کالری می‌باشدکوچک''.(میزان انرژی غذایی که می خوریم هم با کیلو کالریکیلو‌کالری اندازه گیری می شود <ref>بدن انسان در هر شبانه روز به ۲۵۰۰ کیلو کالریکیلوکالری انرژی نیاز دارد.</ref>)
 
 
این واحد ها سالها در [[سیستم اندازه گیری متریک]] استفاده می شدند. در سال ۱۹۴۸، جامعه علمی تصمیم گرفت که چون در گرما (مانند کار) انرژی منتقل می شود یکای SI<ref>[[دستگاه بین‌المللی یکاها]]</ref> برای گرما باید همان '''ژول''' باشد.
 
* ۱ کالری کوچک تقریباً برابر است با ۴٫۲ [[ژول]] (به طور دقیق ۴٫۱۸۶۸ ژول <ref>کتاب [[مبانی فیزیک]] هالیدی، جلد اول، ویرایش نهم، انتشارات آذرباد</ref>)
* ۱ کالری بزرگ تقریباً برابر با ۴٫۲ کیلوژول می باشد.
 
 
یک '''کالُری'''کالری عبارت است از مقدار [[گرما|گرمای]] ([[انرژی]]) لازم برای اینکه دمای یک [[گرم]] [[آب]] را از ۱۴٫۵ درجه به ۱۵٫۵ درجه سلسیوس افزایش دهد. یک کیلوکالری برابر است با ۱۰۰۰ کالری است.
 
== پانویس ==
 
== جستارهای وابسته ==
* [[ژول]]
* [[ترمودینامیک]]
* [[انرژی مواد خوراکی]]
* [[دستگاه بین‌المللی یکاها]]
* [[دستگاه متریک]]
 
کالری یکی از واحدهای اندازه گیری انرژی است.
 
{{علمی-خرد}}
 
[[رده:انتقال گرما]]
[[رده:یکاهای اندازه‌گیری غیر اس‌آی]]
[[رده:یکاهای انرژی]]
[[رده:انرژی مواد غذایی]]
۶

ویرایش

منوی ناوبری