Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «سطح»

۲٬۵۰۳ بایت حذف‌شده ،  ۶ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
{{منبع}}
== سطح در هنرهای تجسمی ==
[[پرونده:Saddle pt.jpg|thumb|left|یک سطح باز که منحنی‌های x و y و z را نشان می‌دهد]]
در [[هندسه]] و [[توپولوژی]] مفهوم '''سطح''' (Surface) به نوعی [[مانیفولد دوبعدی]] اطلاق می‌شود.
 
{{ریاضی-خرد}}
تعریف ریاضی و هندسی سطح عبارت است از:حرکت [[خط]] در فضا و در جهتی مخالف حرکت اصلی خود. سطح شکلی است دارای دو بعد طو و عرض. همچنین روی چیزها را سطح میگویند. سطح سومین عنصر تصویری و تجسمی میباشد.[[نقطه]] به صورت هسته و نیروی متمرکز تصویری که اولین مولد فرم و[[فضا]] تعریف میشود که هرگاه از یک جهت رشد نموده و حرکت نماید ایجاد خط میکند، همان نقطه که از تمام جهات رشد نماید و در دو بعدحرکت کند ایجاد سطح مینماید. برای ایجاد و القای سطح وجود حداقل سه نقطه فرضی در فضا ضروری است.
سطح مانند نقطه و خط عنصری فاقد [[حجم]] است و به صورت مثبت و منفی قابل ادراک میباشد؛ سطوح مثبت وابسته به احجام و اشیایی است که دارای واقعیت سه بعدی هستند مانند سیب،کره و... که اینگونه سطوح شامل خارجی ترین پوسته شیئ می باشند که با دست قابل لمس و با چشم قابل رؤیت میباشد و سطح منفی فاصله میان دو حجم یا در میان شیئ سه بعدی است.
سطح دارای خواص نقطه و خط نیز میباشد؛مشاهده سطح از روبرو و در حالت [[پرسپکتیو]] نمود متفاوتی از سطح به دست می آید وسطح از روبرو کامل تر بیان تصویری خود را نمایش میدهد.[1]
 
== نگارخانه ==
هر قدر عناصر تنها و کوچک در سمت بالای [[SD]] قرار بگیرند بیشتر به حالت تفکیک شده ظاهر می شوند.سبکی،هدایت کننده شدت بیشتر این خاصیت درونی است. در نتیجه اشکال سنگین تر در قسمت بالای SD از وزن بیشتری برخوردارند و صدای عنصر قوی، صدایی قو تر را شامل می شود.
<gallery>
هر قدر به سمت زیرین SD نزدیک میشویم فضا فشرده تر و عناصر و سطوح کوچک تر در کنار یکدیگر قرارمیگیرند و هر کدام به دیگری نزدیک می شود و در نتیجه [[اشکال]] سنگین و عناصر بزرگ را با راحتی بیشتر تحمل می کند.
Image:SphereAsSquare.svg|<!--[[کره (هندسه)]]-->
سمت چپ SD حالت سبکی ،آرامش و آزادی را به ما القا می کند و شخصیت آن دقیقاً با حالت بالا هماهنگی دارد.
Image:ProjectivePlaneAsSquare.svg|<!--[[real projective plane]]-->
و سمت راست SD با حالت پایین شباهت دارد.[2]<ref> اصول و مبانی هنرهای تجسمی تألیف: دکتر محمد حسین حلیمی</ref><ref>نقطه،خط،سطح نویسنده: واسیلی کاندینسکی تألیف: علی پور صالح</ref>
Image:TorusAsSquare.svg|<!--[[چنبره]]-->
 
Image:KleinBottleAsSquare.svg|<!--[[Klein bottle]]-->
== پانویس ==
</gallery>
{{پانویس}}
== منابع ==
 
[[رده:توپولوژی هندسی]]
[[رده:رویه‌ها]]
[[رده:سطوح]]
[[رده:هندسه تحلیلی]]
[[رده:هنر های تجسمی]]
۳۶۰

ویرایش