ویلهلم مایباخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویلهلم مایباخ
Wilhelm-maybach-1900.jpg
زادهٔ۹ فوریه ۱۸۴۶
هایلبرون
درگذشت۲۹ دسامبر ۱۹۲۹
اشتوتگارت
ملیتآلمان
پیشهمهندس خودرو و طراح پیشرانه
شناخته‌شده برایتوسعه موتورهای درون‌سوز
کارهای برجستهبنیان‌گذاری مایباخ

ویلهلم مایباخ (به آلمانی: Wilhelm Maybach) (تولد ۹ فوریه ۱۸۴۶ درهایلبرون، مرگ ۲۹ دسامبر ۱۹۲۹ در اشتوتگارت) صنعتگر و طراح پیشرانه آلمانی بود که به پادشاه طراحان معروف شد. وی در سال ۱۸۹۰ به‌همراه گوتلیب دایملر شرکت دایملر-موتورن را تأسیس نموده و اقدام به توسعه موتورهای درون‌سوز پر سرعت قابل استفاده در زمین، آب و هوا نموده و اولین موتورسیکلت و قایق موتوری در جهان را به‌وجود آوردند. آن‌ها نخستین خودروی خود را در سال ۱۸۹۲ به‌فروش رساندند. در سال ۱۹۲۴، مدیریت وقت قرارداد همکاری بلندمدتی را با کارل بنز و شرکت وی؛ بنز اند سی امضا کرد، که در تاریخ ۲۸ ژوئیه ۱۹۲۶ به ادغام این دو شرکت انجامید. شرکت جدید ،دایملر-بنز نام گرفت، که در حال حاضر به عنوان بخشی از شرکت خودروسازی دایملر آگ و تحت برند مرسدس بنز عرضه می‌شود. همچنین برند مایباخ در سال ۱۹۰۹ به‌وسیلهٔ وی در شهر اشتوتگارت، آلمان تأسیس شد که یکی از شرکت‌های زیرمجموعهٔ شرکت دایملر است.

شرکت دایملر در دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی به تولید خودرو تحت برند مایباخ پایان داد و علت آن را فروش ناچیز این خودرو و زیان‌ده بودن در فاصلهٔ زمانی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ میلادی اعلام کرد.

اما در سال ۲۰۱۴ مدیران دایملر اعلام کردند که مجدداً نام مایباخ را بر روی تولید خواهند برد با این تفاوت که مایباخ این بار نه به عنوان یک برند مجزای خودرو بلکه به عنوان یک نسخه بسیار مجلل از خودروهای مرسدس بنز (تحت نام مرسدس-مایباخ) عرضه می‌شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]