هیفیکه‌پونیه پوهامبا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هیفیکه‌پونیه پوهامبا
Hifikepunye Pohamba.jpg
۲مین رئیس‌جمهور نامیبیا
مشغول به کار
۲۱ مارس ۲۰۰۵ – ۲۱ مارس ۲۰۱۵
پس ازسم نوجوما
وزیر امور اراضی
مشغول به کار
۲۰۰۱ – ۲۰۰۵
وزیر بدون نمونه کارها
مشغول به کار
۱۹۹۷ – ۲۰۰۰
وزیر شیلات
مشغول به کار
۱۹۹۰ – ۱۹۹۵
وزیر امور خارجه خانه
اطلاعات شخصی
زاده
هیفیک پونی لوکاس پوهامیا

۱۸ اوت ۱۹۳۵ ‏(۸۴ سال)
اوکانگودی، افریقای جنوبغربی
ملیت نامیبیا
حزب سیاسیسواپو SWAPO
همسر(ان)Penehupifo Pohamba
فرزندان۳ فرزند
شغل، سیاستمدار
مذهبانگلیکان

هیفیکه‌پونیه لوکاس پوهامبا (به انگلیسی: Hifikepunye Lucas Pohamba) (زاده ۱۸ اوت ۱۹۳۵) رئیس‌جمهور وقت کشور نامیبیا از مارس ۲۰۰۵ تا مارس ۲۰۱۵ است.

هیفیکه‌پونیه به عنوان نامزد حزب SWAPO، حزب حاکم نامبیا، برنده انتخابات سال ۲۰۰۴ و دوباره در سال ۲۰۰۹، به این سمت انتخاب شد. او همچنین رئیس حزب SWAPO از نوامبر ۲۰۰۷ تا کنون است.

با شروع استقلال نامیبیا در سال ۱۹۹۰، پوهامبا، وزیر امور خارجه خانه بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵، وزیر شیلات از سال ۱۹۹۵ تا سال ۱۹۹۷، وزیر بدون نمونه کارها بود از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۰ و وزیر امور اراضی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ بوده است.

پوهامیا، دبیرکل حزب SWAPO از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ و نایب رئیس همین حزب از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ بود و از نوامبر ۲۰۰۷ تا کنون به عنوان رئیس این حزب فعالیت می‌کند.

پوهامیا با رئیس جمهور ایالات متحده جورج دبلیو بوش در ژوئن ۲۰۰۵

پوهامبا در سال ۲۰۰۵، جایگزین سم نوجوما شد. نوجوما در ۲۱ مارس ۱۹۹۰ رئیس‌جمهور نامیبیا شده بود. نوجوما در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ بار دیگر به این سمت برگزیده شد، پیش از آن قانون اساسی این کشور با این تغییر که رئیس‌جمهور می‌تواند تا سه دورهٔ پیاپی ریاست جمهوری به حکومت ادامه دهد، اصلاح شده بود. سرانجام در سال ۲۰۰۴ میلادی دورهٔ ریاست جمهوری نوجوما، منقضی شد.

منابع[ویرایش]