هدیه مغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هدیه سال نو)
پرش به: ناوبری، جستجو
هدیه مغان
The Gift of the Magi
نویسنده او. هنری
برگرداننده دایانا موات (نسخه کتابخانه آکسفورد)
ناشر " The New York Sunday World"
تاریخ نشر دهم دسامبر سال ۱۹۰۵
موضوع کریسمس
سبک علایق عمومی
زبان انگلیسی
تصویرگر سوزان اسکات (نسخه کتابخانه آکسفورد)
کتاب‌شناسی او. هنری

هدیه مغان یا هدیه مجوسیان، همچنین شناخته شده با اسامی هدیه‌های کریسمس و هدیه آتش‌پرست، نام کتابی است از نویسندهٔ داستان‌های کوتاه، او. هنری. این داستان ابتدا در چند مجموعه داستان، از جمله کتاب داستان‌های کوتاه نیویورکی‌ها به چاپ رسید؛ ولی سپس به دلیل محبوبیت زیاد، بارها به صورت کتاب مستقل نیز به چاپ رسید. داستان درمورد زوج جوان و فقیری است که در آستانه کریسمس برای تهیه کادوی مناسب برای زوج خود به تنگنا می‌رسد.[۱]

خلاصه داستان[ویرایش]

جیمز و دلا زوج جوان و فقیری هستند. هر کدام از ان‌ها چیزی دارد که به آن افتخار می‌کند: دلا موی بلند و بیسار زیبایی دارد؛ و جیمز، ساعتی طلا که از پدربزرگ، و سپس پدر او، به وی به ارث رسیده است. در یکی از اعیاد کریسمس، دلا که تنها ۱ دلار و ۸۷ سنت دارد، به سلمانی نزدیک خانهٔ خود می‌رود و موی خویش را به قیمت ۲۰ دلار می‌فروشد. کمی بعد، زنجیری پلاتینیومی برای ساعت جیمز به قیمت ۲۱ دلار می‌خرد. او به خانه می‌دود و شام را اماده می‌کند؛ در حالی که ۸۱ سنت بیشتر ندارد. سپس جیمی به خانه میاید؛ او از دیدن دلا به ان شکل شگفت زده می‌شود و دلا برای وی توضیح می‌دهد که برای خریدن هدیهٔ او موی خود را فروخته است. سپس، جیمی هدیه خود را به او نشان می‌دهد: دو گیره مو، برای موهای بسیار بلند دلا، او به هر حال نمی‌توانست هدیه اس بهتر از این تهیه کند؛ مگر اینکه از کوتاه بودن موهای دلا خبر داشت. دلا ابتدا ناراحت می‌شود ولی سپس می‌گوید: "جیمز، موهای من به زودی بلند خواهند شد؛ بگذار هدیهٔ تو زا نشانت بدهم" و زنجیر طلا را نشان میده. جیمز لحضه‌ای به ان می‌نگرد، پسپ به روی مبل می‌نشیند، لبخندی به پهنای صورت می‌زند و می‌گوید:
"او، دلای عزیزم! من ساعت طلایم را فروختم تا این گیره‌های گران‌قیمت را برای موهای تو بخرم!"[۲]

توضیحاتی پیرامون نام داستان[ویرایش]

"مجوسیان" یا "آتش پرستان" که فرقه‌ای از دین زرتشت هستند، به دست و دلبازی و هدیه‌های گرانبها دادم مشهور هستند. این انسان‌ها برای تهیهٔ هدیه در مواقع خواص، از چیزهای مهمی می‌گذرند. از این رو، این کتاب چنین نام گرفته است هرچند که در چاپ‌های بعدی، یه دلیل پیچیده بودن اسم، با نام "هدیه‌های کریسمس" به انتشار رسید.

منابع[ویرایش]

  1. Oxford Bookworms Library: New Yorkers (Short Stories) - The Christmas Presents (Part one)
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Gift_of_the_Magi