پرش به محتوا

هاپوئل بئر شبع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هاپوئل بئر شبع یا باشگاه فوتبال هاپوئل بیر شوا (به عبری: מועדון הכדורגל הפועל באר שבע، موآدون هاکادوره‌گل هاپوئل بیر شوا) یک باشگاه فوتبال اسرائیلی از شهر بئر شبع(بیر شوا) در اسرائیل است که در لیگ برتر اسرائیل رقابت می‌کند. این باشگاه در سال 1949 تأسیس شد و از سال 2007 توسط تاجر آلونا برکات اداره می شود که به عنوان مالک باشگاه فعالیت می کند. این باشگاه همچنین تیم های جوانان و یک تیم بانوان را تشکیل می دهد. یک آکادمی فوتبال نیز وجود دارد. رنگ لباس خانگی باشگاه قرمز و سفید است. تا سال 1959، باشگاه بازی های خانگی خود را در استادیومی که در شهر قدیمی بیر شوا قرار داشت انجام می داد. در سال 1960، باشگاه به ورزشگاه وازرمیل نقل مکان کرد. از فصل 16–2015، زمین خانگی این تیم ورزشگاه ترنر است.

این باشگاه در دهه 1970 شروع به کسب عناوین کرد. در طول سالها، این تیم پنج قهرمانی، سه جام دولتی اسرائیل، چهار جام توتو (یکی در لیگ لئومیت)، چهار سوپرکاپ اسرائیل (یکی در دسته دوم) و یک جام لیلیان کسب کرده است. بیر شوا همچنین اولین تیم در تاریخ فوتبال اسرائیل است که به همراه بیتر اورشلیم در یک رقابت اروپایی بازی می کند و اولین تیم در تاریخ فوتبال اسرائیل است که همراه با هاپوئل تل آویو در جام یوفا بازی کرده است.

منابع[ویرایش]

http://www.uefa.com/teamsandplayers/teams/club=59340/profile/index.html http://www.mogiel.net/EC/intertoto-history/1994.php https://en.m.wikipedia.org/wiki