نویفرت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
داده‌های معماران
Cover
Cover of the 3rd English edition
نویسنده ارنست نویفرت
عنوان اصلی Bauentwurfslehre
کشور آلمان
زبان آلمانی
موضوع نقشه‌کشی معماری
ناشر Bauwelt-Verlag (اولین نسخه آلمانی)
Lockwood (اولین نسخه انگلیسی)
تاریخ انتشار
۱۹۳۶
انتشار به زبان انگلیسی
۱۹۷۰
شابک [[Special:BookSources/ISBN 9780258965092 (English 1st ed.)|‎ISBN ۹۷۸۰۲۵۸۹۶۵۰۹۲ (English 1st ed.)‎]] Invalid ISBN

نویفرت (به آلمانی: Neufert) یا داده‌های معماران (به انگلیسی: Architects' data) کتابی است که توسط ارنست نویفرت تدوین شد و این کتاب با نام نویفرت (به آلمانی: Neufert) در میان معماران به عنوان منبعی برای استانداردهای معماری در building design و site planning کاربر دارد. این کتاب اولین بار توسط ارنست نویفرت در سال ۱۹۳۶ به چاپ رسید. ویرایش ۳۹ام آلمانی آن به ۱۷ زبان ترجمه شد و بیش از ۵۰۰ هزار نسخه از آن فروخته شد.

تاریخچه[ویرایش]

ارنست نویفرت در وایمار از سال ۱۹۲۶ پس از فارغ‌التحصیل شدن از باوهاوس به جمع‌آوری استانداردهای معماری و ساختمان‌ها پرداخت. وی اولین کتاب راهنمایش را در سال ۱۹۳۶ چاپ کرد که به ۱۷ زبان ترجمه شد و نسخهٔ آلمانی آن ۳۹ بار ویرایش یافت اولین نسخهٔ انگلیسی آن در سال ۱۹۷۰ در آمریکا چاپ شد و با کتاب گرافیک استاندارد معماری رقابت می‌کرد و تا سال ۱۹۸۶ ویراستار آن خود ارنست نویفرت بود و پس از آن توسط پسرش پیتر ادامه یافت تا سال ۱۹۹۵ که پیتر درگذشت

محتویات[ویرایش]

در این کتاب استانداردهای ابعاد و اندازه و تعداد فضاها و اجزای معماری برای کاربری‌های متفاوت به صورت نقشه و گرافیکی و عددی ارائه گردیده است که برای مراحل ابتدایی طراحی معماری و معماری منظر بسیار کاربردی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی