نور هسدالن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نور هسدالن (به انگلیسی: Hessdalen light) یک نور غیر قابل توضیح است که بیشتر در دره هسدالن کشور نروژ دیده می‌شود.

تاریخچه و توضیحات[ویرایش]

این نورها از سال ۱۹۴۰ یا زودتر دیده شدند و بیشترین فعالیت آنها از دسامبر ۱۹۸۱ تا تابستان ۱۹۸۴ بود. در آن زمان ۱۵ تا ۲۰ بار در هفته دیده می‌شدند. نتیجه تناوب این نورها باعث کشانیده شدن گردشگران بسیاری به این منطقه شد که تا پاسی از شب در این منطقه می‌ماندند تا این پدیده را مشاهده کنند. از آن زمان تا کنون فعالیت این نورها کاهش پیدا کرده و به ۱۵ تا ۲۰ نور در سال رسیده است. این نورها اغلب درخشان زرد یا سفید هستند و ساکن یا شناور ازمحیطی نامعلوم دیده می‌شوند. این نورها گاهی نا یک ساعت دیده می‌شوند همچنین نورهای تعریف نشدهٔ دیگری نیز در دره هسدالن دیده شده است.

تحقیقات[ویرایش]

از سال ۱۹۸۳ تحقیقات علمی در مورد این نورها با نام مستعار "پروژه هسدالن"توسط UFO-Norge و UFO-Sweden آغاز شد. این پروژه از ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ در حال انجام بود. در سال ۱۹۹۸ ایستگاه اندازه گیری اوتوماتیک هسدالن در این دره ساخته شد. که حالت نور هارا ذخیره و ثبت می‌کرد.

توضیحات احتمالی[ویرایش]

به رغم فرضیه های فراوان و تحقیقات مداوم هیچ توضیح متقاعد کننده ای در مورد سرچشمه این نور ها ارائه نشده است.

  • طبق یکی از فرضیه های گفته شده این نور ها حاصل احتراق ناقص ابر هایی هستند که از سطح دره نشئت گرفته اند.برخی نیز رویت این نور هارا حاصل اجسام فضایی در جو٬ هواپیما یا سراب فضایی میدانند.
  • یکی دیگر از فرضیه هایی که اخیراً ارائه شده توضیح میدهد که این نور ها حاصل یونیزاسیون بلور های کلومبی هستند که در اثر برخورد با پرتو های آلفا واکنش میدهند. این فرضیه با توجه به خواص فیزیکی موادی که در دره هسدالن یافت میشوند زده شده است

منابع[ویرایش]